ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգմամբ կառավարությունը չի հրաժարվում նոր էներգաբլոկի կառուցումից. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի կառավարությունըՀայկական ատոմային էլեկտրակայանի (ՀԱԷԿ) շահագործման ժամկետը նախատեսում է 10 տարով երկարաձգելու աշխատանքներն իրականացնել Ռուսաստանից ներգրավվելիք վարկի միջոցով։ Կառավարությունը հաստատեց «Հայկական ատոմային էլեկտրակայան» ընկերության երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման ծրագրին հավանություն տալու» որոշման նախագիծը։
Նախագծով նախատեսվում է մինչ 2014թ. մայիսի 1-ը միջոցներ ձեռնարկել ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարաձգման աշխատանքների իրականացման համար ՀՀ կառավարության և ՌԴ կառավարության միջև վարկային միջոցների ներգրավման վերաբերյալ միջկառավարական համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ:
ՀՀ վարչապետի առաջարկով ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանն անդրադարձավ մամուլի այն պնդումներին, իբր կառավարությունը գործող էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը երկարաձգելով հրաժարվում է նոր էներգաբլոկի կառուցման ծրագրից: «Մենք շարունակում ենք ակտիվացնել նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման հետ կապված աշխատանքները: Այդ ուղղությամբ աշխատանքների դանդաղումը կապված էր աշխարհաքաղաական իրավիճակով և համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամով: Մենք պետք է գտնենք էներգաբլոկի կառուցման համար չբավարարող ֆինանսները, որպեսզի նոր էներգաբլոկը կառուցենք»,-«Արմենպրես»-իփոխանցմամբ՝ ասաց Մովսիսյանը:
Միաժամանակ, ընդունված որոշման նախագծով ենթադրվում է, որ ՀԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետի երկարացման աշխատանքների կապալառուն կլինի «Ռոսատոմ» կորպորացիայի դուստր՝ «Ռուսատոմ սերվիս» ընկերությունը։ Նախատեսվում է, որ «Հայկական ԱԷԿ»ՓԲԸ-ն և«Ռուսատոմ սերվիս»-ըկստորագրեն «Սարքավորումների և շինությունների համալիր հետազոտությունների ծրագրի» աշխատանքների իրականացման պայմանագիր:«Նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման աշխատանքները հետաձգվում են, միևնույն ժամանակ ավարտին է մոտենում Հայկական ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետը: Երկրի էներգետիկ անկախության և անվտանգության ողջամիտ մակարդակը ապահովելու նպատակով անհրաժեշտ է երկարացնել Հայկական ԱԷԿ-ի գործող էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետը»,- նշված է նախագծի հիմնավորման մեջ:
ՀԱԷԿ-ի շահագործման նախագծային վերջնաժամկետը 2016թ. սեպտեմբերն է։ Հայկական ատոմակայանի առաջին էներգաբլոկը գործարկվել է 1976թ.-ի դեկտեմբերի 28-ին, երկրորդը՝ 1980թ.-ի հունվարի 5-ին: Մեծամորի ատոմակայանին բաժին է ընկնում Հայաստանում արտադրվող էլեկտրաէներգիայի զգալի մասը: Այս տարվա սեպտեմբերի 22-ին ՀԱԷԿ-ը դուրս է բերվել էներգարտադրության ցանցից՝ վերալիցքավորման, տարեկան պլանային վերանորոգման, ինչպես նաև անվտանգության մակարդակի բարձրացման նպատակով միջոցառումների ներդրման համար: Նախատեսվում է ատոմակայանն էներգարտադրության ցանցին միացնել նոյեմբերի 16-ին: Ատոմակայանի շահագործման ժամկետը նախատեսվում է երկարաձգել մինչև 2026 թվականը:

Продлевая срок эксплуатации АЭС, правительство не отказывается от строительства нового энергоблока: министр
Правительство Армении предусматривает продлить срок эксплуатации Армянской атомной станции (АЭС) на 10 лет, проведя соответствующие работы за счет привлечения российского кредита. Правительство утвердило проект решения «Об одобрении программы продления проектных сроков эксплуатации второго энергоблока компании «Армянская атомная электростанция».
Как сообщает Арменпресс, проектом предусматривается, что до 1 мая 2014 года предпринять меры для подписания межправительственного соглашения между правительствами РА и РФ о привлечении кредитных средств для реализации работ по продлению срока эксплуатации АЭС.
По предложению премьер-министра Армении, министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян коснулся муссируемой в СМИ информации о том, что правительство, продлевая срок эксплуатации действующего энергоблока, якобы, отказывается от программы строительства нового энергоблока. «Мы продолжаем активизировать работы по строительству нового ядерного энергоблока. Замедление хода этих работ связано с геополитической ситуацией и мировым экономическим кризисом. Мы должны найти недостающие финансовые средства для строительства нового энергоблока, чтобы его построить»,- сказал Мовсисян.
В то же время, принятым проектом решения предполагается, что подрядчиком работ по продлению срока эксплуатации действующего энергоблока АЭС будет дочернее предприятие корпорации «Росатом» - «Росатом сервис». Предусматривается также, что ЗАО «Армянская АЭС» и «Росатом сервис» подпишут договор о реализации работ «Программа комплексных исследований оборудования и строений».
«Работы по строительству нового энергоблока откладываются, в то же время близится к завершению проектный срок эксплуатации действующего блока АЭС. Для обеспечения разумного уровня энергетической независимости и безопасности страны необходимо продлить проектный срок эксплуатации действующего энергоблока АЭС», - отмечается в обосновании проекта.
Проектный срок эксплуатации АЭС истекает в сентябре 2016 года. Первый энергоблок Атомной станции был задействован 28 декабря 1976 года, второй – 5 января 1980 года. На долю Мецаморской атомной станции приходится значительная часть производимой в Армении электроэнергии. В сентябре этого года АЭС была выведена из энергосети для перезагрузки топлива, ежегодного планового ремонта, а также проведения мероприятий по повышению уровня безопасности АЭС. Планируется, что АЭС будет подсоединена к энергосети 16 ноября. Срок эксплуатации Мецаморской АЭС предусматривается продлить до 2026 года.