Ռուսաստանը նվազեցնում է ՀՀ-ին մատակարարվող գազի գինը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական գազի 1000 խմ-ը Հայաստանին կմատակարարվի 189 դոլարով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այդ մասին ՀՀ նախագահի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարեց ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Հայաստանի նախագահի նստավայրում ՀՀ կառավարության և ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության միջև ստորագրվեց 2014-2018 թվականների համար գազի մատակարարման նոր պայմանագիր: Դրա համաձայն` «Գազպրոմ»-ը ՀՀ-ին տարեկան կմատակարարի 2,5 հազար մլրդ խմ գազ:
2013 թվականի հուլիսի 7-ից Ռուսաստանը Հայաստանին մատակարարվող գազի գինը բարձրացրել էր` 1000 խմ-ի համար սահմանվելով 270 դոլար: Մինչ այդ գինը կազմում էև 180 դոլար: «Գազպրոմ»-ի ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը հայտարարել էր, որ Հայաստանի համար ռուսական գազի գինը կփոխվի և կվաճառվի Ռուսաստանի ներքին գներով:

Россия снижает цену на газ для Армении
1000 кубических метров российского газа будет импортирована в Армению за 189 долларов США. Как сообщает Арменпресс, на совместной пресс-конференции с Президентом Республики Армения Сержем Саргсяном об этом заявил Президент России Владимир Путин.
В резиденции Президента Республики Армения между правительством Армении и российской компанией «Газпром» был подписан новый договор о предоставлении природного газа на 2014-2018 гг. Согласно новому договору, Армении будет ежегодно предоставлено 2500 млрд кубометров газа.
Напомним, что с 7 июля 2013 года цена на российский газ в Армении повысилась, достигнув 270 долларов за 1000 кубометров. До этого цена составляла 180 долларов. Ранее руководитель «Газпрома» Алексей Миллер заявил, что цены на российский газ для Армении изменятся: газ будет продаваться по внутренним для РФ ценам.