Դամասկոսում ծնողները պահանջում են փակել դպրոցները մինչև թաղամասերի անվտանգ դառնալը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դամասկոսում ծնողները պահանջում են, որպեսզի Կասսաա, Բաբ Թումա, Բաբ Շարկի, Զաբլատանի և Դուելաա թաղամասերի դպրոցերը փակ մնան մինչև նշված շրջաններում անվտանգության վերականգնվելը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Դամասկոսում բնակվող մեր հայրենակից Նազարեթ Էլմաջյանը՝ ավելացնելով, որ նշված թաղամասերում վտանգավոր իրավիճակի պատճառով չորս օրով փակվել են բոլոր դպրոցները: Էլմաջյանը նաև նշեց, որ նոյեմբերի 13-ին Քասսաա, Բաբ Թումա, Բաբ Շարկի, Զաբլատանի, Դուելաա թաղամասերում հրթիռային ռմբակոծության հետևանքով կան մի քանի զոհեր և երկու տասնյակ վիրավորներ: Բացի այդ, մեծ են նյութական վնասները: Հրթիռակոծման թիրախը Դամասկոսի արևելյան արվարձաններն են եղել:
Բաբ Թումա թաղամասում նոյեմբերի 13-ին հրթիռ է ընկել Հայ Կաթողիկե ճեմարանի վրա՝ պատճառելով նյութական վնասներ: Ճեմարանը, բարեբախտաբար, փակ էր` ի նշան նոյեմբերի 11-ին Սուրբ Թարգմանչաց ճեմարանի դժբախտության մեջ ընկածների հանդեպ հարգանքի: Բացի այդ, Էլմաջյանը նշեց, որ կրկին Բաբ Թումա թաղամասում ռումբի բեկորից հայ է վիրավորվել` Սիմոն Թելյանը: Նա անմիջապես տեղափոխվել է հիվանդանոց: Տեղեկություններ կան, որ նրա վիճակը կայուն է, և կյանքին վտանգ չի սպառնում:

В Дамаске родители требуют, чтобы школы оставались закрытыми до восстановления безопасности
В Дамаске родители требуют, чтобы школы в районах Кассаа, Баб-Тума, Баб-Шарки, Заблатани и Дуелаа оставались закрытыми до восстановления безопасности. Об этом сообщил Арменпресс проживающий в Дамаске армянин Назарет Элмаджян, добавив, что в результате опасной ситуации в отмеченных районах на четыре дня были закрыты все школы.
Он также отметил, что 13 ноября в результате бомбардировки этих районов есть несколько жертв и около двух десятков раненых. Кроме этого, инциденты нанесли большой материальный ущерб. Мишенью снарядов стали окраины Дамаска.
В квартале Баб-Тума 13 ноября снаряд упал на Армянский католический лицей и нанес материальный ущерб. К счастью, лицей был закрыт в связи с трауром по несчастью, которое случилось 11 ноября в лицее Сурб Таргманчац.
Кроме этого, Элмаджян отметил, что осколок снаряда ранил армянина Симона Теляна. Он сразу был перевезен в больницу. Есть сведения, что состояние его здоровья стабильное, и его жизни ничего не угрожает.