Դամասկոսում ռումբ է ընկել հայկական դպրոցին պատկանող ավտոբուսի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դամասկոսի Բաբ Շարկի քրիստոնեական թաղամասում նոյեմբերի 11-ին ռումբ է ընկել հայկական դպրոցին պատկանող ավտոբուսի վրա: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Դամասկոսում բնակվող մեր հայրենակից Նազարեթ Էլմաջյանը՝ ավելացնելով, որ հրասանդն ընկել է ազգային Սուրբ Թարգմանչաց ճեմարանի ավտոբուսի վրա, որը աշակերտներ էր տեղափոխում: Նախնական տեղեկություններով` ռումբի ընկնելու հետևանքով զոհվել է մեկ և վիրավորվել տասը աշակերտ: Էլմաջյանի խոսքով` տուժածների ինքնությունը դեռ չի պարզվել: Նա նաև ավելացրեց, որ ճեմարանում սովորողների մեծամասնությունը հայեր են, արաբները միայն չնչին տոկոսն են կազմում:
Տեղեկություններ կան նաև այն մասին, որ ևս մեկ ռումբ Կասսայի շրջանում ընկել է արաբական ուղղափառ դպրոցի վրա, որի հետևանքով ութ վիրավորներ կան:
Տեղի ունեցած դեպքի վերաբերյալ «Արմենպրես»-ը ավելի ուշ մանրամասն տեղեկություններ կհաղորդի:
Պաշտոնական տեղեկությունների համաձայն՝ սիրիական հակամարտության զոհ է դարձել ավելի քան 120 հազար մարդ, որոնց թվում՝ մի քանի տասնյակ հայեր:

Bomb falls on Armenian school bus in Damascus
YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. A bomb fell on a bus belonging to the Armenian school in the Christian neighborhood of Bab Shark Damascus on November 11. Our compatriot Nazaret Elmajian residing in Damascus informed it in a conversation with “Armenpress” adding that the alumnus fell on the bus of the Holy TranslatorsArmenian National School, which was carrying pupils. According to the preliminary information, one person died and ten pupils were wounded in the result of the fall of the bomb. Elmajian stated that the identity of the sufferers is not clear yet. She also added that the majority of pupils studying at school are Armenians; the Arabs form a tiny percent. Another bomb fell on the Arabic orthodox school in the region of Kassa, which resulted eight wounded people.
“Armenpress” will provide detailed information about the case later.
According to official information, more than 120 people became victims of the Syrian conflict, including several dozen Armenians.