Հալեպի Սուլեյմանիա շրջանում երեք հայ է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի Սուլեյմանիա շրջանում մոտ մեկ շաբաթ առաջ ընկած հրթիռից զոհվել է երեք հայ, կան նաև վիրավորներ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հալեպի աղբյուրը: Նրա խոսքերով` վերջերս Հալեպի բնակչությունը զրկված է համացանցից, հեռախոսային կապն էլ գործում է որոշակի խափանումներով: «Միայն երեկվանից սկսեց գործել հեռախոսային կապը, բայց բջջային կապը լավ չի աշխատում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց նա: Աղբյուրի հավաստամամբ` քաղաքը գտնվում է լիակատար շրջափակման մեջ, շաբաթը մի քանի անգամ քաղաքից դուրս գալ փորձող ավտոբուսները հետ են վերադարձվում: «Մոտակա քաղաքներ` Դամասկոս և Բեյրութ մեկնելու նպատակով գնված տոմսերն այսօր հետ են վերադարձվել, քանի որ փակ են ինչպես ցամաքային, այնպես էլ օդային ճանապարհները»,- ասաց աղբյուրը: Այն դժվարացավ պատասխանել այն հարցեին, թե քանի հայ կա Հալեպում, բայց նշեց, որ նրանք շատ են: «Քաղաքում վառելանյութ ընդհանրապես չկա, բոլոր լիցքավորման կայանները փակ են, ձեռքի վրա երբեմն վաճառում են, բայց շատ բարձր գներով: Առկա է նաև սննդամթերի գների մեծ սղաճ»,- ասաց նա:
Գրեթե 2 շաբաթ է, ինչ Հալեպը գտնվում է շրջափակման մեջ, փակ են քաղաքից դուրս տանող ճանապարհները: Վերջին տասն օրվա ընթացքում բնակչությունը զրկված է եղել հեռահաղորդակցման միջոցներից, որի պատճառով էլ այնտեղ կատարվող իրադարձությունների արձագանքները ուշացումով են հասնում Հայաստան:
Սիրիայում իրավիճակը սրվել էր օգոստոսի 21-ին, երբ լրատվամիջոցները հայտնեցին Դամասկոսի արվարձաններում քիմիական զենքի օգտագործման մասին: Նախնական տվյալներով, հարձակմանը զոհ է գնացել 600 մարդ: Ըստ որոշ տեղեկությունների` զոհերի թիվը կարող է հասնել մինչեւ 1300-ի: Միջադեպից հետո Սիրիայի կառավարական ուժերը եւ ընդդիմադիրները ոչ մեկ անգամհայտարարեցին զենքի կիրառմանն իրենց չմասնակցելու մասին` միմյանց մեղադրելով դրանում: Սիրիայի կառավարությունն օգոստոսի 25-ին թույլատրել է ՄԱԿ-ի փորձագետներին այցելել քիմիական հարձակման հնարավոր վայրերը: Փորձագետները Սիրիան լքել են օգոստոսի 31-ին՝ իրենց հետ տանելով փորձանմուշները: Նույն օրը ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է, որ ռազմական հարվածներ կհասցնի Սիրիային, եթե Կոնգրեսից ստանա համաձայնություն: Թուրքիայում եւս սահմանային զորքերը բերվում են մարտական պատրաստության:
ՄԱԿ-ի տվյալներով` ավելի քան երկու տարի ձգվող սիրիական պատերազմի արդյունքում մինչև 2013թ.ի ապրիլ այդ երկրում մահացել է ավելի քան 100 հազար մարդ:

Three Armenians killed in Aleppo
YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESS: From rocket blast around week ago in Suleimania district of Aleppo three Armenians were killed and there were also wounded people. “Armenpress” was informed about this from its Aleppo source. In his words lately population in Aleppo does not have internet and telephone communication functions with failures. “Only yesterday telephone communication began to function but mobile communication does not work properly,” he said. In assurance of the source the city is in total blockade, buses which try to leave the city return. “Tickets bought for leaving for Damascus or Beirut have been returned today as both land and air roads are closed,” said the source. It had difficulty to answer the question how many Armenians there are in Aleppo at moment but mentioned that their number is great. “There is not fuel in the city, all fuel stations are closed. There is also great lack of food,” he said.
For almost two weeks Aleppo has been under blockade, all roads going out of the city are closed. During the last ten days the population could not use communication because of which reactions of events taking place there come to Armenia with delay.
The situation was aggravated inSyriaon August 21 when media informed about using chemical weapons in suburbs ofDamascus. According to preliminary information 600 people were killed in result of attack. According to other sources numbers of dead people reached 1300. After the incident the governmental forces and opposition announced about their non-participation in using chemical weapons blaming each other in it.USAincreased its military presence aroundSyriaactivating the discussion of military intervention scenario. On August 31 US President Barack Obama announced about military attack on Syria in case of getting approval of Congress.