Երեւանում անցկացվում է հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանում մեկնարկեց Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի 10-րդ նիստը:Հայկական կողմից հանձնաժողվի նախագահն է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը, բելառուսական կողմից՝ Բելառուսի Հանրապետության անտառային տնտեսության նախարար Միխայիլ Ամելյանովիչը: Կողմերն օգոստոսի 26-ին քննարկել են նիստի արձանագրության նախագծի կետերը:
Նիստի պաշտոնական բացման ժամանակ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը արդյունավետ աշխատանք մաղթեց նիստի մասնակիցներին: «Հայաստանը եւ Բելառուսը միշտ լավ հարաբերություններ են ունեցել, եւ ես վստահ եմ, որ դրանք գնալով ավելի ու ավելի են խորանալու՝ թե տնտեսական, թե մնացած ոլորտներում»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա՝ վստահություն հայտնելով, որ հայ-բելառուսական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը հնարավորություն կտա համագործակցության նոր ուղիներ գտնել եւ լուծել առկա դժվարությունները:
Բելառուսի Հանրապետության անտառային տնտեսության նախարար Միխայիլ Ամելյանովիչն իր խոսքում նշեց, որ Հայաստանը եւ Բելառուսը երկար տարիներ համագործակցում են տարբեր ոլորտներում, եւ կողմերի միջեւ առկա առեւտրաշրջանառության ծավալները թույլ են տալիս ավելի խորացնել կապերը: «Ես արդյունավետ աշխատանք եմ մաղթում բոլորիս: Վստահ եմ, որ այսօրվա նիստի ընթացքում մեր ընդունած որոշումները նոր հիմքեր կստեղծեն համագործակցության խորացման համար»,-ասաց նա:
Նիստի ընթացքում հանձնաժողովի անդամները կամփոփեն նախորդ նիստի արձանագրությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման արդյունքները, կքքնարկեն երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ. մասնավորապես՝ Հայաստանի եւ Բելառուսի միջեւ առեւտրատնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարները, Հայաստանի եւ Բելառուսի միջեւ առեւտրաշրջանառության ծավալների մեծացման, տնտեսական զարգացման հնարավորությունները, արդյունաբերական կոոպերացիայի ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրականացման, լիզինգով բելառուսական տեխնիկայի մատակարարման խնդիրները: Կքննարկվեն նաեւ գյուղատնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության, ոսկեգործության առողջապահության գիտության եւ կրթության, մշակույթի եւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում երկկողմ համագործակցության ընդլայնման ուղիները, երկու երկրների միջեւ միջմարզային կապերի խորացմանն առնչվող բազմաբնույթ հարցեր:
Տնտեսական համագործակցության հարցերով հայ-բելառուսական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովը հիմնվել է համաձայն 2000թ. հունվարի 18-ին կնքված համաձայնագրի: Համատեղ հանձնաժողվի առաջին նիստը կայացել է 2000թ. հունվարի 18-20-ը՝ Մինսկում: 2013թ. մարտի դրությամբ Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության իրական հատվածում Բելառուսի Հանրապետությունից կատարվել են 197.0 հազար ԱՄՆ դոլարի ընդհանուր ներդրումներ: Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված է բելառուսական կապիտալի մասնակցությամբ 10 ձեռնարկություն:

YEREVAN, AUGUST 27, ARMENPRESS: The 10th session of the Armenian-Belarusian intergovernmental Commission on Economic Cooperation Affairs was launched in Yerevan. The Commission’s Chairmen are the Minister of Economy of the Republic of Armenia Vahram Avanesyan (from the Armenian side) and the Minister of Forestry of the Republic of Belarus Mikhail Amelianovich (from the Belarusian side).
On August 26 the sides discussed the clauses of the session protocol’s project.
As reported by Armenpress, at the official opening ceremony of the session the Minister of Economy of the Republic of Armenia Vahram Avanesyan stated that “Armenia and Belarus have always been in good relations with each other” and expressed his confidence that “the relations will deepen more in all the fields”.
The Minister of Forestry of the Republic of Belarus Mikhail Amelianovich wished all the present a productive work and noted in his speech that “during the session all the adopted decisions will create new base for the deepening of the cooperation”.
During the session the interlocutors will discuss a wide range of issues related to the development and deepening of the Armenian-Belarusian relations in different fields.
The Armenian-Belarusian intergovernmental Commission on Economic Cooperation Affairs was established in accordance with the Agreement on free trade between the Government of the Republic of Armenia and the Government of the Republic of Belarus, signed on 18th January, 2000.
The first meeting of the Joint Commission was held on 18-20 January, 2000 in Minsk. Currently, the 9 sessions were held. The last meeting took place on 5 November, 2012 in Yerevan, which focused on the expansion of bilateral cooperation in a wide range of issues related to mainly the increase in volume of trade between Belarus and Armenia, economic cooperation development, expand of bilateral cooperation in the spheres of health, agriculture, science and education, culture, information technology, jewelry, regional ties and in mutually interesting other spheres. As a result of the Armenian-Belarusian intergovernmental Joint Commission ninth meeting, the Protocol was signed.