Հարավային Կորեայում Ադրբեջանին ռազմական տեխնիկա վաճառելիս երկմտել են
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը մտադիր է Հարավային Կորեայից ժամանակակից սպառազինություն, այդ թվում` սուզանավեր գնել: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է հարավկորեական Hankook Ilbo պարբերականը` հղում կատարելով Հարավային Կորեայի խորհրդարանի իր աղբյուրին: Ըստ տեղեկատվության` ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերման նման հետաքրքրություն հնչել է Հարավային Կորեայի խորհրդարանակնների պատվիրակության վերջերս Բաքու կատարած այցի ժամանակ:
«Ադրբեջանը ցանկություն է հայտնել Կորեայից ձեռք բերել ընդհանուր առմամբ 3 մլրդ դոլար արժողությամբ երկու սուզանավ, ռազմանավ, տրանսպորտային նավ, գերձայնային մարզչական T-50 ինքնաթիռներ, 155 մմ տրամաչափի ՍԱՈւ Կ-9 սարքավորումներ, ուղղաթիռներ, անօդաչու թռչող սարքեր, կրակի ղեկավարման համակարգեր եւ այլն», -ասվում է հաղորդագրության մեջ` նշելով, որ այդ առաջարկները հասցվել են Հարավային Կորեայի կառավարության ուշադրությանը, սակայն, կորեական կողմը դեռեւս չի տվել գարծարքի համար իր համաձայնությունը:
Պարբերականի կարծիքով` Կորեայում վախենում են, որ նման խոշոր խմբաքանակի զենքի մատակարարումը կարող է տարածաշրջանում բերել ուժերի հավասարակաշռության փոփոխությանը: Հարավային Կորեայի ԱԳՆ-ն Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությանը խորհուրդ է տվել «առանձնահատուկ զգուշավորություն եւ զսպվածություն ցուցաբերել» որոշում ընդունելու ժամանակ:

В Южной Корее при продаже Азербайджану военной техники засомневались
Азербайджан намерен закупить вЮжной Корее вооружение, в том числе и подводные лодки. Об этом, как передает Арменпресс, сообщает южно-корейскаяHankookIlbo со ссылкой на свой источник в парламенте страны. Согласно информации, подобный интерес к покупке военной техники возник во время недавнего визита парламентской делегации Южной Кореи в Баку.
«Азербайджан выразил желание приобрести в Ю.Корее военную технику на общую сумму 3 млрд долларов: две субмарины, военный корабль, транспортный корабль, два сверхзвуковых тренировочных самолета T-50, одни из самых лучших в мире установки САУ К-9 калибра 155 мм, вертолеты, беспилотники, системы управления огнем и др.», - говорится в информации. Желание Азербайджана доведено до сведения правительства Ю.Кореи, однако корейская сторона еще не дала своего согласия.
По мнению издания, в Корее опасаются, что поставки такой крупной партии оружия могут привести к изменению баланса сил в регионе. МИД Южной Кореи рекомендовалМинистерству обороны Азербайджана "проявить особую осторожность и сдержанность" при принятии решения.