Հարավային Կորեայում Ադրբեջանին ռազմական տեխնիկա վաճառելիս երկմտել են
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը մտադիր է Հարավային Կորեայից ժամանակակից սպառազինություն, այդ թվում` սուզանավեր գնել: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է հարավկորեական Hankook Ilbo պարբերականը` հղում կատարելով Հարավային Կորեայի խորհրդարանի իր աղբյուրին: Ըստ տեղեկատվության` ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերման նման հետաքրքրություն հնչել է Հարավային Կորեայի խորհրդարանակնների պատվիրակության վերջերս Բաքու կատարած այցի ժամանակ:
«Ադրբեջանը ցանկություն է հայտնել Կորեայից ձեռք բերել ընդհանուր առմամբ 3 մլրդ դոլար արժողությամբ երկու սուզանավ, ռազմանավ, տրանսպորտային նավ, գերձայնային մարզչական T-50 ինքնաթիռներ, 155 մմ տրամաչափի ՍԱՈւ Կ-9 սարքավորումներ, ուղղաթիռներ, անօդաչու թռչող սարքեր, կրակի ղեկավարման համակարգեր եւ այլն», -ասվում է հաղորդագրության մեջ` նշելով, որ այդ առաջարկները հասցվել են Հարավային Կորեայի կառավարության ուշադրությանը, սակայն, կորեական կողմը դեռեւս չի տվել գարծարքի համար իր համաձայնությունը:
Պարբերականի կարծիքով` Կորեայում վախենում են, որ նման խոշոր խմբաքանակի զենքի մատակարարումը կարող է տարածաշրջանում բերել ուժերի հավասարակաշռության փոփոխությանը: Հարավային Կորեայի ԱԳՆ-ն Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությանը խորհուրդ է տվել «առանձնահատուկ զգուշավորություն եւ զսպվածություն ցուցաբերել» որոշում ընդունելու ժամանակ:

YEREVAN, AUGUST 26, ARMENPRESS: Azerbaijan intends to but modern military equipment from South Korea including submarines. “Armenpress” reports that about this informs Hankook Ilbo periodical making a reference on it sources in South Korean Parliament. According to the information Azerbaijan spoke about its interest in buying weapons during the visit of Korean parliamentarians to Baku.
“Azerbaijan expressed wish to buy two submarines, warship, transport ship, T-50 planes, helicopters, fire control systems and other military equipment costing 3 billion USD,” is said in the statement mentioning that those offers are under the attention of Korean Government but Korean side has not given yet its consent for the deal.
Hankook Ilbo urges that Korean authorities are afraid that such supplies of weapons can villate the balance of forces in the region. South Korean foreign affairs ministry advised Azerbaijani Defense ministry “to show caution and restraint” when making decision.