Հայաստանի եզդիները կառավարությունից կխնդրեն օգնել Իրաքում ապրող իրենց եղբայրներին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ապրող եզդիները կդիմեն ՀՀ կառավարությանը՝ Իրաքի եզդիներին օգնելու խնդրանքով: Այս մասին օգոստոսի 14-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Եզդիների ազգային կոմիտե» հասարակական կազմակերպության նախագահ Սաշա Սուլթանյանը: «Իրաքում մեր եղբայրներին կոտորում են: Քուրդիստանի եւ Իրաքի կառավարություններն Իրաքում ապրող եզդիներին ոչնչացնելու եւ նրանց տարածքներին տիրապետելու նպատակ են հետապնդում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա՝ հավելելով, որ 2007-ին Իրաքում 4 եզդիական գյուղ է ոչնչացվել, ինչի հետեւանքով 1000 եզդի է սպանվել, իսկ կոտորածները մինչ օրս շարունակվում են:
Հայաստանի եզդիներն Իրաքի իրենց եղբայրների փրկության հույսը տեսնում են ՀՀ կառավարության մեջ: «Մենք նամակ-խնդրանքով կդիմենք Արտաքին գործերի եւ Սփյուռքի նախարարներին, որպեսզի նրանք, իրենց լծակներն օգտագործելով, միջազգային կառույցներում բարձրացնեն եզդիների հարցը եւ կանխեն կոտորածները»,- ասաց Սուլթանյանը:
Բանախոսը տեղեկացրեց, որ վերջին շրջանում կոտորածների հետ կապված Իրաքից բազմաթիվ եզդիներ են արտագաղթել: «Այս պահին Իրաքում կես միլիոն եզդի է ապրում, սակայն նրանք էլ ոչնչացման վտանգի տակ են»,- ասաց նա՝ ընդգծելով, որ եթե այսպես շարունակվի, եզդիները մի քանի տարի հետո կզրկվեն իրենց պատմական տարածքներից:
Սաշա Սուլթանյանը տեղեկացրեց, որ իրենց եղբայրներին օգնության խնդրանքով նամակը ՀՀ կառավարությանը կհանձնեն օգոստոսի 14-ին՝ ընդգծելով որ մեծ հույսեր են կապում կառավարության հետ: Նրա խոսքով՝ ցեղասպանություն տեսած ժողովուրդը չի կարող անտարբեր լինել եւս մեկ ցեղասպանության նկատմամբ եւ քայլեր կձեռնարկի դա կանխելու համար:
Իրաքի եզդիների վրա հարձակումներն իրականացնում են իսլամիստ ծայրահեղականները, ովքեր եզդիներին սատանայապաշտ են համարում: Սուլթանյանի խոսքով՝ իրականում եզդիների կոտորածը քրդերի կողմից պլանավորված քաղաքականություն է, որի միջոցով նրանք ցանկանում են զավթել եզդիների տարածքը եւ վերահսկողություն հաստատել այդ տարածքներում առկա նավթային ռեսուրսների նկատմամբ:

YEREVAN, AUGUST 14, ARMENPRESS: The Yezdis living in Armenia will apply to the Government of the Republic of Armenia to help their Iraqi brothers. This was stated by the President of the Yezdi National Committee NGO Sasha Sultanyan at the press conference held on August 14. “Our brothers are being killed in Iraq. The governments of Kurdistan and Iraq aim at demolishing the Yezdis living in Iraq and possessing their territories”, - said Sasha Sultanyan, as reported by Armenpress.
The Armenia’s Yezdis see the hope to save their Iraqi brothers in the Government of Armenia. “We will send a letter to the Ministers of Foreign Affairs and Diaspora of the Republic of Armenia, asking them to raise the Yezdis issue in the international organizations and prevent the massacres”, - said the President of the Yezdi National Committee NGO.
Sasha Sultanyan informed that during the latest period very many Yezdis have migrated from Iraq connected with the massacres. “At present half a million Yezdis live in Iraq. But they are still under the threat of destruction”, - said Sultanyan.
The President of the Yezdi National Committee noted that they will send the letter to the Armenia’s Government on August 14, emphasizing that they have great hopes connected with the Government. According to Sasha Sultanyan, a Genocide-suffered nation cannot stay indifferent towards another genocide and will make actions to prevent it.