Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունները գրանցվել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Աշխարհի հիշողություն» ծրագրում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորեայի Հանրապետությունում հունիսի 18-ին կայացած ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Աշխարհի հիշողություն» ծրագրի կոմիտեի նիստում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենի որոշմամբ և Միջազգային խորհրդատվական կոմիտեի եզրակացության հիման վրա ծրագրի Միջազգային ռեգիստրում գրանցվել է «Արամ Խաչատրյանի ձեռագիր նոտաները և կինոերաժշտությունը»: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, հայկական հայտը համալրել է աշխարհի բոլոր մայրցամաքներից ներկայացված քարից մինչև ձայնային կրիչների վրա պահպանվող 299 փաստաթուղթ պարունակող ցանկը: Այսուհետ, Արամ Խաչատրյանի անունը կդասվի այս ցանկում արդեն իրենց տեղը գտած աշխարհահռչակ այնպիսի կոմպոզիտորների հետ, ինչպիսիք են Բեթհովենը, Բրամսը և Շոպենը:ց
«Արամ Խաչատրյանի ձեռագիր նոտաները և կինոերաժշտությունը» հայտը պատրաստվել է ՀՀ ԱԳՆ կողմից` Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի և կոմպոզիտորի որդի Կարեն Խաչատրյանի օժանդակությամբ: Հայտը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայան էր ներկայացվել 2010թ. և մինչև 2012թ. համալրվել էր հավելյալ նոտաների ձեռագրերով:
Այս տարի Ռեգիստրում գրանցված անվանացանկը ներառում է Վրաստանի և Մեծ Բրիտանիայի կողմից համատեղ ներկայացված «Վագրենավորը» պոեմի ձեռագիրը, Գերմանիայի կողմից ներկայացված Կարլ Մարքսի ինքնագրով «Կապիտալ» աշխատության ձեռագիրը, 15-18 դարերում Լեհաստանի թագավորության և Օսմանյան Կայսրության միջև կնքված խաղաղության պայմանագրերը, Իսպանիայի կողմից ներկայացված «The Decreta of León of 1188» վերտառությամբ Եվրոպական խորհրդարանական համակարգի վերաբերյալ ամենահին փաստաթուղթը, 1497-1499 թթ. Վասկո դա Գամայի Հնդկաստան կատարած ճամփորդության վերաբերյալ ձեռագիրը:
Այսպիսով, «Աշխարհի հիշողություն» ծրագրում իր տեղը գտավ հայկական երրորդ փաստագրական ժառանգությունը. 1997 թվականից Հայաստանը ներկայացված էր Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանով, իսկ 2011թ.-ից` «Բենիամին Մարգարյանի գալակտիկաների մասին ուսումնասիրությամբ»:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի «Աշխարհի հիշողություն» ծրագիրը մեկնարկել է 1992 թվականին` աշխարհում գոյություն ունեցող արխիվների և գրադարանների արժեքավոր հավաքածուների անհետ կորուստը կանխելու նպատակով: Այս ծրագրի շրջանակներում գոյություն ունի «Աշխարհի հիշողության» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջազգային ռեգիստր: Այդ Ռեգիստրն իրենից ներկայացնում է փաստագրական ժառանգության ցուցակ, որի մեջ ընդգրկված են այն փաստաթղթերը, ձեռագրերը, տեսա-հնչյունային նյութերն ու գրադարանային հավաքածուները և արխիվները, որոնք ճանաչվել են որպես բացառիկ նշանակություն ունեցող արժեքների մարմնավորում և պետք է վկայագրվեն ու պահպանվեն ամբողջ աշխարհի մարդկության համար:

Произведения великого Арама Хачатуряна зарегистрированы в программе ЮНЕСКО «Память мира»
На заседании Комитета программы ЮНЕСКО «Память мира», состоявшемся в Республике Корея 18 июня, решением генерального директора ЮНЕСКО и на основании заключения Международного консультативного совета, в Международном регистре программы были зарегистрированы «Рукописные ноты и киномузыка» Арама Хачатуряна.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, армянская заявка пополнила собой список из 299 документов со всех континентов мира. Таким образом, имя Арама Хачатуряна займет свое достойное место среди таких всемирно известных композиторов как Бетховен, Брамс и Шопен.
Заявка на включение в этот престижный список ЮНЕСКО «Рукописных нот и киномузыки Арама Хачатурянв» была представлена МИДом Армении при содействии Дома-музея Арама Хачатуряна и сына композитора Карена Хачатуряна. Заявка была представлена в штаб-квартиру ЮНЕСКО в 2010 году и до 2012 года была дополнена другими рукописями и нотами Арама Хачатуряна.
В этом году список зарегистрированных в «Регистре» документов включает также представленную совместно Грузией и Великобританией рукопись Руставели «Витязь в тигровой шкуре», Германией – рукопись «Капитала» Карла Маркса, договоры о мире, заключенные в 15-18 веках между Королевством Польшей и Османской империей, представленный Испанией саамы старый документ «The Decreta of León of 1188», касающийся Европейской парламентской системы, а также рукопись путешествия Васко да Гамы в 1497-1499 годах в Индию.
Таким образом, в программе «Память мира» ЮНЕСКО свое место нашел уже третий памятник армянского культурного документального наследия. В 1997 году Армения была в этом регистре представлена Институтом древних рукописей имени Месропа Маштоца – Матенадаран, а в 2011 году – «Исследованием Бениамина Маргаряна о галактиках».
Программа «Память мира» ЮНЕСКО стартовала в 1992 году с целью спасения ценных коллекций архивов и библиотек всего мира. В рамках этой программы существует международный регистр ЮНЕКСКО «Память мира», который представляет собой список документального наследия, в который включаются документы, рукописи, аудио-видео записи, библиотечные собрания и архивы, которые признаны уникальными ценностями и должны регистрироваться и храниться для всего человечества.