Բաշար Ասադը խոսել է սիրիական հողին հայերի հավատարմության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը դրվատանքով է արտահայտվել հայերի հասցեին: Նա Դամասկոսում ընդունել է Լիբանանի տարբեր կուսակցություններ ներկայացնող պատվիրակությունների եւ, ներկայացնելով երկրին սպառնացող մարտահրավերները, խոսել է հավատարմության մասին` հիշատակելով Լիբանանի եւ Սիրիայի հայկական համայնքները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով արաբական «Ալ Սաֆիր» գործակալությունը, Ասադը նկատել է, որ հայերը Լիբանանը չլքեցին քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ եւ այսօր էլ կառչած են սիրիական հողին` չնայած առկա ճգնաժամին: «Չնայած, որ հայերը քրիստոնյա են, սակայն նրանք կարողացան միախառնվել արաբական միջավայրին, ամուր կապեր ստեղծել ու դրական մեծ ներդրում ունենալ հատկապես Լիբանանում ու Սիրիայում»,-ասել է Բաշար Ասադը:
Սիրիայում արդեն երկու տարի տեւող արյունահեղությունը 70 հազար մարդու կյանք է խլել: Զոհվել է նաեւ մոտ հինգ տասնյակ հայ: Չնայած ստեղծված կացությանը` շատ սիրիահայեր շարունակում են ապրել Սիրիայում:

YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS: The President of Syria Bashar Hafez al-Assad spoke about the Armenian people with praise. In Damascus he received different delegations representing various parties from Lebanon and presenting the challenges the country faced, the President of Syria highlighted the loyalty, mentioning the Lebanese and Armenian communities of Syria in particular.
As reported by Armenpress, quoting the Arab As-Safir News Agency, Bashar al-Assad noted that the Armenians did not leave Lebanon during the civil war and today as well they stuck to the Syrian land, notwithstanding the current crisis. “Though the Armenians are Christians, they could have got mixed with the Arab environment and have a significant positive impact on Lebanon and Syria”, - said the Syrian President.
During the two-year bloodshed in Syria about 70 thousands of people have fallen victims. About fifty Armenians have been killed. Notwithstanding that difficult situation, many Syrian Armenians continue leaving in Syria.