Մոնթեբելլոյում Հայոց ցեղասպանության 98-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես է բացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ ՆահանգներիՄոնթեբելլոյի քաղաքային իշխանությունների կողմից առաջին անգամ Հայոց ցեղասպանության98-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես էկազմակերպվել: Ինչպես հաղորդում«Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Pasadena Star-News կայքը, Մոնթեբելլոքաղաքի գլխավոր սրահում ներկայացվել է Ամերիկայի հայկական գրադարանի և թանգարանի «Շարունակվող Հայոց ցեղասպանությունը. Մահ, ժխտում և սրբապղծում» խորագրով մշտական ցուցադրությունը: Բացման արարողությանը ներկա են եղել քաղաքի պաշտոնյաներ և հայ բնակիչները, որոնց մեծ մասը`Հայոց ցեղասպանության հետևանքով Միացյալ Նահանգներ գաղթած հայերի ժառանգներ:
«Ես բավական երկար տարիներ է Մոնթեբելլոյի քաղաքացի և բնակիչ եմ: Հիշում եմ` ինչպես 1968 թվականին այս խորհուրդը քաջություն, ուժ եւ արդարության նկատմամբ հավատ գտավ իր մեջ` դեմ կանգնելու բոլոր տարաձայնություններին` հանուն արդարության և ազնվության», - ասել է ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի Սան Գաբրիել հովտի գրասենյակի անդամԼևոն Կիրակոսյանը:
Ցուցահանդեսում ներկայացվել են 1915-1923 թվականների ընթացքումօսմանյան թուրքերի, ապա Օսմանյան կայսրության կողմից1,5 միլիոն հայերիսպանդն ապացուցող փաստեր, նկարներ:
«Ես Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողի թոռն եմ, ուստի սա ինձ համար միայն պատմական իրադարձություն չէ: Սա իմ ընտանիքի պատմության մի մասն է, որ ընդհանուր է Հայաստանի պատմության հետ: Այդ մարդիկ ողջ մնալու համար ստիպված են եղել փախուստի դիմել և նոր կյանք սկսել: Ամերիկան ​​ շատ բարի է գտնվել իմ ժողովրդի նկատմամբ», - ասել է քաղաքային խորհրդի անդամ Ջեք Հադջինյանը` ընգծելով, որՄոնթեբելլոն մշտապես աջակցել է ամերիկահայությանը` բարձրացնելու իր ձայնը Հայոց ցեղասպանության փաստի վերաբերյալ:
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի Սան Գաբրիել հովտի գրասենյակի անդամԼևոն Կիրակոսյանն ընգծել է ցուցահանդեսի կարևորությունը ոչ միայն Թուրքիային զգոնացնելու, այլև իր ուսուցողական նշանակությանառումով: «Ցուցահանդեսի նպատակն է ցույց տալ, որ մենք այլևս երբեք թույլ չենք տա նման ողբերգական իրադարձությունների կրկնություն», - հավելել է Կիրակոսյանը:

YEREVAN, APRIL 12, ARMENPRESS: Officials of the U.S. Montebello city have for the first time organized an exhibition dedicated to the 98th anniversary of Armenian Genocide. As reports Armenpress, referring to Pasadena Star-News, Montebello city officials debuted exhibit called the "The Ongoing Armenian Genocide: Death, Denial and Desecration" from the Armenian Library and Museum of America to commemorate the 98th anniversary of the tragic events.
The temporary display is in addition to the Armenian Genocide Martyrs Monument that was first unveiled in April 1968 at Bicknell Park.
"I have been a citizen and resident of Montebello for too many years and I remember in 1968 when this council had the fortitude, strength and belief in justice and fairness to stand up against all odds ... like they always have for justice and fairness," said Levon Kirakosian, a member of the Armenian National Committee of America San Gabriel Valley Chapter.
The exhibit demonstrates how from 1915 through 1923 as many as 1.5 million Armenians were systematically slain by the Ottoman Turks in what was then the Ottoman Empire. The Armenian community commemorates the genocide on April 24.
Especially touched by the display was Councilman Jack Hadjinian, whose grandfather, Senekerim "Sam" Arakelian, was spared from the mass murders as a young boy and lived to be 98 years old.
"I am the grandchild of a genocide survivor, so this is not just a historical event," Hadjinian said. "It's part of my family history. It's the common denominator for the Armenian history. These people fled to survive and had to start a new life again. America has been very promising and good to my people. "
According to Hadjinian, Arakelian was about 13 years old when he witnessed his father and uncle's execution.
"My grandfather only survived because they gave the women and children a chance to live and at the time, two Turkish soldiers were debating whether he was a young boy or young man," Hadjinian said. "If he was a young man they would have killed him. "
"The importance of the exhibit is not only to call Turkey to task," Kirakosian said. "It's for education. It's to understand that we will never again allow this to happen. We have seen it in Darfur, Rwanda and other places. We have to, as a people, say genocide is not just a crime against humanity. It's a crime against all of us. "