Անգելա Մերկելը հերքել է եվրոյի փոխարժեքի մանիպուլիացիայի մասին մեղադրանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հերքել է Եվրագոտու երկրների ղեկավարության մեղադրանքներն այն մասին, թե փորձ է արվում մանիպուլիացիայի ենթարկել եվրոյի փոխարժեքը: Այս մասին հայտնում է«Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ԻՆՏԵՐՖԱՔՍ-ը:
Մերկելի խոսքով՝ եվրոյի արժեքը դոլարի նկատմամբ գտնվում է բնականոն միջակայքում:
Նա նաև նշել է, որ1,30-ից 1,40-ի սահմաններում գտնվողեվրոյի փոխարժեքըդոլարի նկատմամբնորմալ է եվրոյի պատմության համար: Դրա հետ մեկտեղ Մերկելը չի հերքել, որ եվրոյի փոխարժեքի ամրապնդումը Հարավային Եվրոպայի երկրների համար նշանակում է, որ նրանց բոլոր ջանքերը ապարդյուն են եղել:

Ангела Меркель опровергла заявления о манипулировании курсом евро
Федеральный канцлер Германии Ангела Меркель в среду опровергла обвинения руководства стран еврозоны в попытках манипулировать обменным курсом евро, добавив, что нынешняя стоимость евро к доллару находится в диапазоне нормальных величин для этой пары, сообщает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс.
Меркель заявила, что обменные курсы евро от $1,30 до $1,40 являются "частью нормальной истории евро".
Вместе с тем она не отрицает, что укрепление евро вызвало обеспокоенность в странах Южной Европы, для которых изменение конъюнктуры означает, что "все их усилия по снижению стоимости труда в режиме фиксированных обменных курсов" были безрезультатными.