Երեւանյան կրկեսը վերակառուցվելուց հետո կհամապատասխանի միջազգային բոլոր չափանիշներին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառուցվելուց հետո Երեւանի կրկեսն ամբողջությամբ կհամապատասխանի միջազգային չափանիշներին եւ հին շենքից կտարբերվի մի շարք առանձնահատկություններով: Այս մասին«Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց «Երեւանյան կրկես» մշակութային կենտրոնի գեղարվեստական ղեկավար Սոս Պետրոսյանը:
Թեեւ նախապես ծրագրված էր շենքի կառուցումն ավարտել 2013-ի հոկտեմբերին, սակայն նախագծային որոշ փոփոխությունների հետեւանքով այն ամբողջությամբ քանդվեց, ինչն էլ կերկարաձգի վերանորոգման աշխատանքների ավարտը:
«Կրկեսի նոր շենքը կհամապատասխանի միջազգային բոլոր ստանդարտներին, նախորդի 1560 տեղերի քանակը կհասնի 2000-ի, կլինեն 3 փոփոխական մանեժներ, շենքը նախորդի համեմատ կբարձրանա 6 մետրով եւ հագեցած կլինի ամենավերջին տեխնիկայով»,- նշեց մշակութային կենտրոնի ղեկավարը: Չնայած երկարատեւ աշխատանք է սպասվում, բայց արդյունքում կկառուցվի միջազգային ստանդարտներին համապատասխան, մոդեռնիզացված կրկեսի շենք:
Դեռ անհայտ է, թե որքան գումար անհրաժեշտ կլինի շինարարական աշխատանքների իրականացման համար: «Այս պահին գումարի մասին հստակ ոչինչ չեմ կարող ասել: Մի քանի օրից, երբ ճարտարապետը կներկայացնի վերջնական էսքիզները, կքննարկենք եւ կորոշենք, թե ինչ գումարի շրջանակում կիրականացվի շենքի վերանորոգումը»,- ասաց Սոս Պետրոսյանը:
Թեեւ կրկեսը վերանորոգման փուլում է, սակայն դա դերասաններին անգործության չի մատնել: «Մեր բոլոր դերասաններն ու կենդանիները տարբեր երկրներում հանդես են գալիս հյուրախաղերով, ոչ ոք անգործության չի մատնված, ընդհակառակը. բոլորն էլ ակտիվորեն աշխատում են»,-ասաց Սոս Պետրոսյանը:
Կրկեսի շենքը հիմնադրվել է 1962 թվականին եւ հիմնադրումից ի վեր չի վերանորոգվել, իսկ վերջերս մեկնարկած հիմնանորոգման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտին հասցնել մինչեւ 2014 թվականի վերջը:

Ереванский цирк после реконструкции будет соответствовать всем международным критериям
После капитальной реконструкции Ереванский цирк полностью будет соответствовать всем международным критериям, а от старого здания он будет отличаться рядом особенностей. Об этом Арменпресс сообщил художественный руководитель культурного центра «Ереванский цирк» Сос Петросян.
Хотя предварительно было намечено завершить реконструкцию здания в октябре 2013г., однако вследствие некоторых проектных изменений здание было полностью демонтировано и разрушено, так что завершение работ растянется.
«Новое здание цирка полностью будет соответствовать всем международным критериям, вместо прежних 1560 мест будет 2000, будет 3 сменных манежа, само здание будет на 6м выше и будет оснащено самой современной техникой», - отметил худрук центра. Хотя работа предстоит долгая, однако в результате у нас будет модернизированное здание цирка, отвечающего всем мировым стандартам.
Еще неизвестно, какая сумма потребуется для строительства. «На данный момент ничего определенного о финансах сказать не могу. Через несколько дней, когда архитектор представит окончательные эскизы, мы обсудим и решим, в каких пределах обойдется реконструкция», - сказал Сос Петросян.
Хотя цирк находится в процессе реконструкции, однако артисты не предались бездействию. «Наши артисты и животные находятся на гастролях в разных странах, никто не бездействует. Наоборот – активно работают», - сказал Сос Петросян.
Здание цирка было построено в 1962г. и с тех пор не ремонтировалось. Начавшаяся недавно капитальная реконструкция здания завершится к концу 2014г.