Երեւանյան կրկեսը վերակառուցվելուց հետո կհամապատասխանի միջազգային բոլոր չափանիշներին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառուցվելուց հետո Երեւանի կրկեսն ամբողջությամբ կհամապատասխանի միջազգային չափանիշներին եւ հին շենքից կտարբերվի մի շարք առանձնահատկություններով: Այս մասին«Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց «Երեւանյան կրկես» մշակութային կենտրոնի գեղարվեստական ղեկավար Սոս Պետրոսյանը:
Թեեւ նախապես ծրագրված էր շենքի կառուցումն ավարտել 2013-ի հոկտեմբերին, սակայն նախագծային որոշ փոփոխությունների հետեւանքով այն ամբողջությամբ քանդվեց, ինչն էլ կերկարաձգի վերանորոգման աշխատանքների ավարտը:
«Կրկեսի նոր շենքը կհամապատասխանի միջազգային բոլոր ստանդարտներին, նախորդի 1560 տեղերի քանակը կհասնի 2000-ի, կլինեն 3 փոփոխական մանեժներ, շենքը նախորդի համեմատ կբարձրանա 6 մետրով եւ հագեցած կլինի ամենավերջին տեխնիկայով»,- նշեց մշակութային կենտրոնի ղեկավարը: Չնայած երկարատեւ աշխատանք է սպասվում, բայց արդյունքում կկառուցվի միջազգային ստանդարտներին համապատասխան, մոդեռնիզացված կրկեսի շենք:
Դեռ անհայտ է, թե որքան գումար անհրաժեշտ կլինի շինարարական աշխատանքների իրականացման համար: «Այս պահին գումարի մասին հստակ ոչինչ չեմ կարող ասել: Մի քանի օրից, երբ ճարտարապետը կներկայացնի վերջնական էսքիզները, կքննարկենք եւ կորոշենք, թե ինչ գումարի շրջանակում կիրականացվի շենքի վերանորոգումը»,- ասաց Սոս Պետրոսյանը:
Թեեւ կրկեսը վերանորոգման փուլում է, սակայն դա դերասաններին անգործության չի մատնել: «Մեր բոլոր դերասաններն ու կենդանիները տարբեր երկրներում հանդես են գալիս հյուրախաղերով, ոչ ոք անգործության չի մատնված, ընդհակառակը. բոլորն էլ ակտիվորեն աշխատում են»,-ասաց Սոս Պետրոսյանը:
Կրկեսի շենքը հիմնադրվել է 1962 թվականին եւ հիմնադրումից ի վեր չի վերանորոգվել, իսկ վերջերս մեկնարկած հիմնանորոգման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտին հասցնել մինչեւ 2014 թվականի վերջը:

YEREVAN, FEBRUARY 2, ARMENPRESS: After rebuilding Armenian circus will meet all international standards and will be completely different from the old building. Armenpress was informed from artistic director of the Cultural Center of “Yerevan Circus” Sos Petrosyan.
Despite it was initially preplanned to complete renovation of the building till October 2013, in a result of some project changes it was fully demolished, thus the deadline was removed.
“New circus building will meet all international standards; there will be 2000 seat places, 3 changeable arenas, it will be for 6 meters higher and be provided with latest technology,” Sos Petrosyan noted.
The budget of the renovation is not yet clarified.
Despite temporarily closure of the circus actors and animals of “Yerevan Circus” are touring in different countries of the world.
Yerevan Circus was founded in 1930s, it was completely renovated in 1962 and was finally demolished in September 2012. The new building of the circus is planned to be opened in 2014.
The original building of the circus was wooden and was built in the 1930s. In 1939 a new building was constructed in its location for 800 spectators designed by Nikoghayos Buniatian. That building was completely renovated in 1962 by Vagharshak Belubekian's project.
The repair works were started in August 2011. Later it was decided to demolish the building and construct a new one, because the old building was not eligible for renovation.