Հալեպում չորս հայերի մահվան մասին համացանցի տեղեկությունը չի հաստատվում. Ժիրայր Ռեյիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի Նոր գյուղի (Միդան) շրջանում այս պահին բախումները շարունակվում են: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հալեպի Ազգային առաջնորդարանի մամլո խոսնակ Ժիրայր Ռեյիսյանը` ավելացնելով, որ սիրիական բանակն ամեն գնով փորձում է կայունություն եւ անվտանգություն հաստատել հայաշատ թաղամասում:
Մամլո խոսնակը նաեւ տեղեկացրեց, որ մինչեւ այս պահը շարունակվում են ճշտումներ եւ ստուգումներ իրականացվել սեպտեմբերի 13-ի երեկոյան համացանցում հայտնված մի տեղեկության վերաբերյալ, որի համաձայն` Հալեպի օդանավակայան տանող ճանապահին չորս հայեր են զոհվել: Ֆեյսբուքյան էջը նաեւ նշել է զոհվածների անունները` Ջորջ Դուլբաքյան, Միրայ Սարգիս, Նուշիկ Տերտերյան, Անդրե Պետրոսյան: Ռեյիսյանը նշեց, որ ազգային իշխանությունները եւ արտակարգ իրավիճակների օգնության մարմինը բոլոր հնարավոր ուղղություններով փորձում են պարզել հրապարակված լուրի իսկությունը, սակայն մինչ այս պահը լուրը հաստատող որեւէ փաստ չի արձանագրվել: Նման անուններով մարդկանց անուններ չկան նաեւ հիվանդանոցներում:
Իսկ տեղեկությունն այն մասին, որ Հալեպի օդանավակայանը փակվել է, Ռեյիսյանի տեղեկացմամբ, իրականությանը չի համապատասխանում: Զինված ուժերը փորձում են անվտանգություն ապահովել նաեւ այնտեղ:
Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը տեղեկացնում է, որ զինված ուժերը Հալեպի Նոր Գյուղ (Միդան) թաղամասի Հրեյտանի շենքի, Սպորտի ինտիտուտի եւ ծննդատան շրջանները սկսել են մաքրել զինյալներից: Բախումների արդյունքում տասնյակ զինյալներ են զոհվել, այդ թվում լիբիացի դիպուկահարներ, առգրավվել են նրանց զենքերը:
Սիրիայում ավելի քան 18 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել են 20 հազարից ավելի մարդ, այդ թվում` երկու տասնյակից ավելի սիրիահայեր:

Zhirayr Reyisyan: information about death of 4 Armenians in Aleppo spread in Internet is not confirmed
YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS: Collisions in the region of Aleppo's New Village (Midan) continue at this moment. As Armenpress was informed about it by the Press Secretary of the National Primacy Zhirayr Reyisyan, who added as well that the Syrian army tries to provide stability and security in the Armenian district.
The Press Secretary also informed that before this moment they had tried to make clarifications and verifications concerning the iformation, which was spread in the Internet in the September 13 evening. According to the information, four Armenians died on the road leading to the Aleppo's Airport. The Facebook page published also the names of the victims: George Dulbakyan, Miray Sargis, Nushik Terteryan and Andre Petrosyan. Reyisyan stated that the national authorities and the Emergency Assistance Agency do their best to clarify the sooth of the news but before this moment no any fact confirming the information had not been reported. There are not persons with these names in the hospitals as well.
According to Zhirayr Reyisyan, the information that the Aleppo's Airport was closed, does not correspond to the reality. The armed forces try to provide security there as well.
TheSyrianArab News Agency (SANA) informs that the armed forces began clearing the Hreidan building in Aleppo's New Village (Midan), the Sports Institute and the maternity hospital from militants. In the collisions tens of militants died, including Lybian snipers. Their weapons have been confiscated.
More than 20,000 people, including more than 10 Armenians, died in the collisions between the opposition and government forces, which have lasted about 18 months.