Դամասկոսի արվարձանում վիրավորված հայերի վիճակն արդեն լավ է
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դամասկոսի Ջարամանա արվարձանում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով վիրավորված երեք սիրիահայերի վիճակը, բարեբախտաբար, արդեն լավ է: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Դամասկոսի հայկական համայնքի ներկայացուցիչը, մեր հայրենակիցները լուրջ վնասվածքներ չէին ստացել եւ արդեն դուրս են գրվել հիվանդանոցից:
Դամասկոսում իրավիճակը, ընդհանուր առմամբ, հանգիստ է, կրակոցների ձայները համեմատաբար քչացել են:
Ավելի վաղ սեպտեմբերի 3-ին սիրիական ՍԱՆԱ գործակալկությունը տեղեկացրել էր, որ Ջարամանա արվարձանում տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով հինգ մարդ էր զոհվել, եւս 23-ը վիրավորվել: Ինչպես հետագայում պարզ դարձավ զոհվածների թվում էր նաեւ ազգությամբ հայ Լուսաբեր Յակուբյանը:
Ինչ վերաբերում է Հալեպում տիրող իրավիճակին, ապա Հալեպի Բերիո թեմի Ազգային առաջնորդարանի մամլո խոսնակ Ժիրայր Ռեիսյանն«Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց, որ երեկ եւ այսօր իրավիճակը փոքր-ինչ հանդարտ է, չնայած որ ոչինչ լուծված չէ, եւ այժմ անորոշ լռություն է տիրում: Ռեյիսյանի խոսքով` կրակոցների ձայներ են լսվում ծայրամասերում, մերթընդմերթ նաեւ կենտրոնական շրջաններում: Հայաշատ Նոր գյուղի Միդան շրջանը եւ հայկական ծերանոցը սահմանագծային շրջաններ են, որտեղ կրակոցներն ավելի հաճախակի են լսվում:
Հալեպահայերը ֆեյսբուքյան էջում նույնպես նշել են, որ իրավիճակի փոփոխություններ չկան, իրենց կացարաններում հույսով սպասում են, թե երբ այս ամենը կվերջանա:
Ընդդիմադիրների եւ կառավարական զորքերի միջեւ Սիրիայում սկսված բախումների հետեւանքով զոհվել են մեկ տասնյակից ավելի հայեր, որոնցից երկուսը` սիրիական բանակի զինծառայողներ:

The situation of wounded Damascus Armenians is better
YEREVAN, SEPTEMBER 4, ARMENPRESS: The situation of our three compatriots residing in Damascus Jaramana district fortunately gets better. As Damascus Armenian community representative told Armenpress, our compatriots were not seriously injured and are already discharged from the hospital.
The situation in Damascus is quiet on the whole ; the shooting sounds have relatively decreased. Earlier Syrian SANA agency informed Jaramana suburb shelling resulted in the death of five people, 23 were wounded. As it was found out further on Armenian Lusaber Yakubyan was among the victims. In the words of Aleppo Berio National Primacy press secretary Jirayr Reisyan the situation in Aleppo during September 3 and 4 is a bit quiet, definitely the prevailing silence cannot guarantee anything.
According to Reisyan shelling voices are heard in the suburds, rarely in central parts of the city. Shootings are often heard in Armenian populated Nor Gyugh Midan district and Armenian nursing house due to closeness to the border. Aleppo based facebook users posted there are no changes pertain to the situation, they are longing for the end sitting in their lodgings.The clashes between Syrian Government troops and rebel forces resulted in the death of over one dozen people death, two of whom Syrian Army servicemen.