Հալեպում հայկական որեւէ կառույց գրավված չէ ընդդիմադիրների կողմից
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիական զինյալ ընդդիմադիրների կողմից Հալեպի Կիլիկյան վարժարանը գրավելու մասին տեղեկությունն իրականությանը չի համապատասխանում:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հալեպի ազգային առաջնորդարանի մամլո խոսնակ Ժիրայր Ռեիսյանը հերքեց նաեւ շրջանառվող լուրը, իբր, ընդդիմադիրները ցանկացել են գրավել վարժարանը եւ հանդիպել են հայերի դիմադրությանը: Այնուամենայնիվ, Ռեիսյանի տեղեկացմամբ, օգոստոսի 20-ին եւ 19-ին բախումներ են եղելԺդիյդե թաղամասի հրապարակում, որը մոտ է գտնվումպատմական հայկական եկեղեցուն, Կիլիկյան վարժարանին, Ազգային առաջնորդարանին:«Մինչ այս պահը հակամարտությունն ընդդիմադիրների եւ կառավարական զորքերի միջեւ շարունակվում է` հասնելով քաղաքի կենտրոնական թաղամասեր: Բախումներ եղել են նաեւ հայաշատ շրջաններից Սուլեյմանիայում:Վստահաբար կարող եմ ասել, որ որեւէ հայկական հաստատություն չի վնասվել, ազգությամբ հայ որեւէ մեկը չի զոհվել»,-տեղեկացրեց Ռեիսյանը: Նա հերքեց նաեւ հայաշատ թաղամասերից մեկում գտնվող Թար Զամարիա ռեստորան-պանդոկի գրավման մասին լուրերը:
«Այն չի գրավվել, ինչպես ներկայացվում է մամուլում: Պանդոկը,որտեղ ընդդիմադիրները հեշտորեն կարող են մուտք ու ելք անել,պարզապես եղել է իրադարձությունների կենտրոնում»,-նշեց Ռեիսյանը: Նրա խոսքով` այս պահին Հալեպի բնակիչները զրկված են էլեկտրաէներգիայից եւ համացանցից, իսկ հեռախոսակապը գործում է ժամանակ առ ժամանակ:Քաղաքական իրավիճակը գնահատելով` Ռեիսյանը վստահեցրեց, որ կառավարական բանակի հնարավորություններն ու ներուժը շատ ավելին են: Նրանց համար ժողովրդի անվտանգությունը, ապահովությունն ազգային հիմնախնդիր է:
Սիրիայի զինված ուժերը շարունակում են հետապնդել զինված խմբավորումներին Հալեպի տարբեր թաղամասերում, Դեր Զորի, Դարաայի, Լաթաքիայի, Համայի շրջաններում` նպատակ ունենալով մաքրել նշված տարածքները զինյալներից եւ այնտեղ անվտանգություն վերականգնել: Նշված տարածքներում բախումների ժամանակ զինյալները տասնյակ զոհեր եւ վիրավորներ են ունեցել, նրանցից շատերը ձերբակալվել են եւ պարզվել է, որ ձերբակալվածների թվում կան արաբական եւ արտասհմանյան երկրների քաղաքացիներ:Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալությունը նշել է, որ բնակիչները մեծ դեր են կատարում` զինված ուժերի հետ համագործակցության միջոցով օգնելով նրանց անհրաժեշտ տեղեկություններ ստանալ զինյալների գտնվելու վայրերի եւ նրանց գործողությունների վերաբերյալ:Զինված բախումներ են տեղի ունեցել Հալեպի Սեյֆ ադ Դաուլա, Բուսթան ալ Բաշա, Ժդիյդե թաղամասի ալ Հատաբ հրապարակում, Մայսալուն, Կուստուլ ալ Հարամի, աս Սայիդ Ալի եւ այլ վայրերում, որի արդյունքում զինյալները մեծ կորուստներ են կրել:Զինված ուժերը կանխել են նաեւ զինված խմբավորումների ներխուժումը Սուլեյմանիա, Ազիզիյա թաղամասեր, որտեղ եւս նրանք կորուստներ են ունեցել:Ընդդիմադիր աղբյուրները հայտնում են, որ վերջին երկու օրվա ընթացքում ավելի քան 150 մարդ է զոհվել Դարաայում, Հալեպում, Իդլեբում եւ Դամասկոսի գյուղերում, այդ թվում 15 երեխա եւ 4 կին:

Syrian Free Army did not capture any Armenian building in Aleppo
YEREVAN, AUGUST 21, ARMENPRESS: The rumors that the armed opposition forces of Syria captured Cilcia school of Aleppo do not correspond to reality. During the conversation with Armenpress press secretary of National Primacy of Aleppo Jirayr Reisyan also denied the information that agedly the opposition forces wanted to capture the school and faced the resistance of Armenians. However, Reisyan informed that on August 19 and 20 clashes had taken place in the square of Jdiyde district which is close to historical Armenian Church, Cilicia school, National primacy. “Up to now the struggle between opposition and governmental forces goes on reaching the central districts of the city. In Suleimania where live great number of Armenians also took place cashes. I can say for sure that any Armenian building has not damaged, any Armenian has not died” informed Reisyan. He also denied the rumors that restaurant-pub Tar-Zamaria has been captured.
“It has not been captured as it is introduced in the media. The pub where opposition forces can easily enter and come out was in the epicenter of events” mentioned Reisyan. In his words at present residents do not have electricity and internet communication and telephone service operates from time to time. Estimating the political situation Reisyan assured that the opportunities and potential of governmental forces are much higher. The security and safety of people is national issue for them.
Syrian governmental forces continue to pursue the armed forces in various districts of Aleppo, in region of Der Zor, Daraa, Latakia, Hama having the aim to clear those territories from riots and establish security there. During the clashes in above-mentioned territories the opposition forces had losses, many of them have been arrested and it turned out that among them are citizens of other countries. Syrian SANA agency mentioned that the people play great role by cooperating with governmental forces and giving them information about location of opposition forces. Clashes took place in several districts of Aleppo. The opposition sources inform that during the last two days more than 150 people died in Daraa, Aleppo, Idleb and villages of Damascus and among them 15 children and 4 women.