Սիրիահայերն անձնագիր ստանալիս կերդվեն Սիրիայում ՀՀ դեսպանատանը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՈՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրահայերի` Հայաստանի Հանրապետության անձնագիր ստանալու երդման արարողությունը տեղի կունենա Սիրիայում ՀՀ դեսպանությունում կամ հյուպատոսարանում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 2-ին ՀՀ կառավարությունը հավանության արժանացրեց սիրիահայերի անձնագիր ստանալու պահին երդման արարողությունը կազմակերպելու որոշումը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյան խոսքով` քանի որ կառավարության նախորդ նիստում որոշում ընդունվեց, համաձայն որի` սիրիահայերի անձնագրերը պետք է հանձնվեն Սիրիայում, ապա նպատակահարմար է, որ երդման արարողությունը եւս լինի այնտեղ:
«Առաջարկում ենք մեր հայրենակիցներին անձնագրերը հանձնել Սիրիայում հայ դիվանագետների կողմից եւ պահպանել ամբողջ արարողակարգը: Որոշումը համաձայնեցված է ՀՀ ոստիկանության, նախագահականի, արդարադատության, արտաքին գործերի նախարարությունների հետ»,-տեղեկացրեց Հակոբյանը:
Սիրիայում տիրող իրավիճակի կապակցությամբ հայկական համայնքի ներկայացուցիչները դիմում են ՀՀ երկքաղաքացիություն,փախստականի կարգավիճակ կամ ապաստան ստանալու դիմումներով: Նրանց հայտերը քննարկվում են արագացված ընթացակարգով:

Сирийские армяне получат армянские паспорта в посольстве Армении
Церемония приведения к присяге сирийских армян при получение ими паспорта Республики Армения будет проводиться в посольстве или консульстве Армении в Сирии. На заседании правительства 2 августа было одобрено решение об организации церемонии присяги сирийских армян, как новых граждан Армении, при получении ими паспорта РА.
По словам министра диаспоры Грануш Акопян, поскольку на предыдущем заседании правительства было принято решение о том, что паспорта сирийским армянам должны вручаться в Сирии, то целесообразно, чтобы одновременно там же проводилась и церемония присяги.
«Мы предлагаем, чтобы паспорта нашим соотечественникам вручали дипломаты, сохраняя при этом весь церемониал. Решение согласовано с полицией, администрацией президента, министерствами юстиции и внутренних дел Армении», - сообщила Акопян.
Отметим, что в связи со сложившейся ситуацией в Сирии, представители местной армянской общины обращаются с заявлениями в Армению о предоставлении им двойного гражданства, статуса беженца или пристанища. Их заявления обсуждаются в ускоренном порядке.