Սիրիահայերն անձնագիր ստանալիս կերդվեն Սիրիայում ՀՀ դեսպանատանը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՈՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրահայերի` Հայաստանի Հանրապետության անձնագիր ստանալու երդման արարողությունը տեղի կունենա Սիրիայում ՀՀ դեսպանությունում կամ հյուպատոսարանում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 2-ին ՀՀ կառավարությունը հավանության արժանացրեց սիրիահայերի անձնագիր ստանալու պահին երդման արարողությունը կազմակերպելու որոշումը:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյան խոսքով` քանի որ կառավարության նախորդ նիստում որոշում ընդունվեց, համաձայն որի` սիրիահայերի անձնագրերը պետք է հանձնվեն Սիրիայում, ապա նպատակահարմար է, որ երդման արարողությունը եւս լինի այնտեղ:
«Առաջարկում ենք մեր հայրենակիցներին անձնագրերը հանձնել Սիրիայում հայ դիվանագետների կողմից եւ պահպանել ամբողջ արարողակարգը: Որոշումը համաձայնեցված է ՀՀ ոստիկանության, նախագահականի, արդարադատության, արտաքին գործերի նախարարությունների հետ»,-տեղեկացրեց Հակոբյանը:
Սիրիայում տիրող իրավիճակի կապակցությամբ հայկական համայնքի ներկայացուցիչները դիմում են ՀՀ երկքաղաքացիություն,փախստականի կարգավիճակ կամ ապաստան ստանալու դիմումներով: Նրանց հայտերը քննարկվում են արագացված ընթացակարգով:

Syrian Armenians to swear an oath in Armenian Embassy of Syria when receiving passport
YEREVAN, AUGUST 2, ARMENPRESS: Passport receiving ceremony of our Syrian compatriots is scheduled to take place either in Embassy or Consulate of the Republic of Armenia in Syria. As Armenpress reports, the Government of the Republic of Armenia in August 2 approved the decision connected to the launch of passport receiving of Syrian Armenians.
In the words of Minister of Diaspora Hranush Hakobyan as according to Government’s former decision citizens of Armenian descent are enabled a right to receive their passports in Syria, it is available to organize the oath ceremony there.
“We offer our compatriots to up keep the whole procedure. The decision is agreed upon Armenian Police, Presential, Justice and Foreign Affairs Ministries," Hakobyan noted.
In connection with the existing situation Syrian Armenian Community representatives submit with dual citizenship, refugee status or asylum applications : which are considered in an accelerated procedure, at least ten days.