«Անահիտ»-ի արժանացան հայ կինոյի երեք երախտավորները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայկական ազգային կինոակադեմիա»-ն «Ոսկե ծիրան» երեւանյան միջազգային 9-րդ կինոփառատոնի շրջանակում հուլիսի 12-ին մրցանակներ հանձնեց հայ կինոյի երախտավորներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ակադեմիայի «Անահիտ» մրցանակին արժանացան հայկական կինոլորտի երեք երախտավորներ: Ակադեմիայի ղեկավար, կինոգետ Դավիթ Մուրադյանի խոսքով` որեւէ մեկի համար զարմանալի չէ, որ առաջին «Անահիտ»-ը պետք է տրվեր ՀՀ ժողովրդական արտիստ, հայ անվանի դերասան Սոս Սարգսյանին, սակայն վերջինս առողջական խնդիրների պատճառով չկարողացավ ներկա գտնվել եւ առձեռն ստանալ մրցանակը: «Հուսով ենք այս մրցանակը եւս սպեղանի կդառնա նրա համար: Նա վիթխարի ճանապարհ է անցել, եւ նրա դեմքը վաղուցհայկական կինոյի խորհրդանիշն է դարձել»,- ասաց Դավիթ Մուրադյանը:
Հաջորդ «Անահիտ»-ը տրվեց նկարիչ-կինեմատոգրաֆ, «Նռան գույնը», «Հեղնար աղբյուր», «Տժվժիկ» ֆիլմերի նկարիչ Ստեփան Անդրանիկյանին: «Զարմացած եւ ուրախ եմ, որ ապրեցի մինչեւ այս օրը: Զարմացած եմ եւ հպարտ»,- ասաց 85-ամյա մրցանակակիրը:
Երրորդ «Անահիտ»-ի տերը եւս գտնվեց` Տիգրան Մանսուրյան, ում կինոյի համար երաժշտությունը շարունակում է հիացնել մարդկանց մինչեւ հիմա: Դավիթ Մուրադյանի խոսքով` Մանսուրյանը կոմպոզիտոր-փիլիսոփա է, կոմպոզիտոր-պոետ, ով խոսում է աշխարհի հետ` միշտ պահպանելով հայկական ձեռագիրը: «Նա միշտ իր հոգում ունեցել է ինչպես փոքրիկ իշխանին, այնպես էլ հասուն ծերուկին»,- ասաց կինոգետը: Տիգրան Մանսուրյանն էլ մրցանակը ստանալուց հետո իր հասակակից եւ երիտասարդ ռեժիսորներին մաղթեց, որ իրենք էլ արժանանան այդ գեղեցիկ օրվան:
Կինոակադեմիան զբաղվելու է հիմնականում գիտական, հրատարակչական գործունեությամբ: Այն «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի հետ կստեղծի հայ կինոյի պատմության առաջինհանրագիտարանը: Կինոակադեմիայի անդամ կարող են դառնալ կինոյի բնագավառում առնվազն 10 տարվա փորձ ունեցող, որոշակի հաջողությունների հասած կինոգործիչները:

Three representatives of Armenian cinematography were awarded “Anahit” prize
YEREVAN, JULY 13, ARMENPRESS: On July 12 some prizes were awarded in the framework of “Armenian national film academy” and “Golden Apricot” Yerevan international 9th film festival. The academy director David Muradyan informed Armenpress during the press conference, that it was not surprising , that the first “Anahit” should be given to Armenian national artist, Armenian famed actor Sos Sargsyan, meanwhile he was not able to be present and receive the prize himself, because of his health problems.
Second “Anahit” was awarded to Stepan Andranikyan, a cinematograph , painter of “The Color of Pomegranate”, “Heghnar Aghbyur”, “Tzhvzhik” films. “I am surprised and happy, that I managed to live till today. I am surprised and proud ”- said the 85-year-old award-winning.
Third owner of “Anahit” was Tigran Mansuryan, whose music written for films continues delighting people till now. According to David Muradyan, Mansuryan is a composer- philosopher , composer- poet, who talks to the world always maintaining the Armenian script.”He has always had in his sole a little prince and at the same time a mature old man ”- said he. Tigran Mansuryan wished all the film directors to be deserved for such a beautiful day as well.