Գյումրու քաղաքապետը պատրաստ է գնել Թումանյանի Թբիլիսիի բնակարանը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շիրակի մարզի Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը ՀԳՄ նախագահ Լեւոն Անանյանին տվել է պարտավորագիր: Դրա համաձայն` Ղուկասյանների ընտանիքը պատրաստ է Թբիլիսում գտնվող Հովհ. Թումանյանի տունը գնելու նպատակով տրամադրել անհրաժեշտ գումարը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀԳՄ նախագահ Լեւոն Անանյանը: Նրա խոսքով` Գյումրիի քաղաքապետը եւ նրա եղբայրը իրենց խնայողություններով որոշել են գնել բնակարանը եւ նվիրել Թբիլիսիի հայկական համայնքին: «Թումանյանը միավորեց բոլորիս եւ ես շատ ուրախ եմ դրա համար»,- ասաց Լեւոն Անանյանը:
Բնակարանը ձեռք բերվելուց հետո այն կդառնա մշակութային կենտրոն, որի շահագործման ծախսերը կվերցնի իր վրա «Լոռվա ձոր» հայրենակցական միությունը: Միության նախագահ Սերգո Երիցյանը հավաստիացրեց, որ իրենք անպայման կօգնեն, կօժանդակեն, որ կենտրոնում միշտ թեւածի հայկական ոգին եւ շունչը:
Հայ մեծ բանաստեղծի թոռնուհի Իռմա Սաֆրաստբեկյանն ուրախությամբ արձանագրեց, որ այսուհետ հարցով կզբաղվի ոչ թե իր ընտանիքը, այլ` Գրողների միությունը: «Այսուհետ այս ծանր բեռը մեզ վրա չէ»,- ասաց նա` հավաստիացնելով, որ ինքը որեւէ լրատվամիջոցի դեռեւս չէր տվել այն բարերարի անունը, որ պետք է գներ բնակարանը:
Դեռեւս միայն լուծում չի ստացել Թումանյանի ծոռնուհու` Ալյոնա Կոլեսնիկովայի հարկաբաժնի հարցը, որի լուծման ուղղությամբ եւս կտարվեն աշխատանքներ:

Mayor of Armenia’s town of Gyumri ready to buy Tumanyan’s house in Tbilisi
YEREVAN, JANUARY 31, ARMENPRESS: Mayor of Armenia's second largest town of Gyumri Vardan Ghukasyan handed a commitment letter to the Chairman of Writers Union of Armenia Levon Ananyan. According to it, the Ghukasyans family is ready to provide the necessary sum for buying Hovhannes Tumanyan's house in Tbilisi, Chairman of the Union Levon Ananyan told a news conference January 31. According to him, Gyumri's mayor and his brother decided to buy the apartment and donate it to the Armenian community of Tbilisi. "Tumanyan united all of us, and I am very happy for it," Levon Ananyan said.
After the apartment is acquired it will turn into a cultural center and the exploitation expenses of it will be cared by "Lorva Dzor" patriotic union. The chairman of the union Sergo Yeritsyan convinced that they will help, assist the center in preservation of Armenian spirit and breath.
Granddaughter of the Armenian outstanding poet Irma Safrastbekyan said hence not her family but the Union of Writers of Armenia will deal with the matter. "This heavy burden is not on us any more," she said.