Հայաստանը եւ Լիբանանը կամրապնդեն տնտեսական կապերը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի եւ Լիբանանի քաղաքական հարաբերություններն այսօր գտնվում են ամենաբարձր մակարդակի վրա, ինչի վկայությունն են ակտիվ շփումները եւ փոխայցելությունները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Լիբանանի նախագահ, գեներալ Միշել Սուլեյմանի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում այս մասին դեկտեմբերի 9-ին հայտարարեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նա ընդգծեց, որ Լիբանանը Հայաստանի համար հուսալի գործընկեր է ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ գլոբալ առումով: «Ես վերահաստատեցի Հայաստանի պատրաստակամությունը Լիբանանի հետ շարունակելու սերտ համագործակցության զարգացումը քաղաքական, առեւտրա-տնտեսական, մշակութային, կրթական եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մյուս բոլոր ասպարեզներում»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահ Սարգսյանն ընդգծեց, որ այդ համագործակցության զարգացմանը նպաստում են բազմաթիվ ոլորտներում երկու երկրների միջեւ ստորագրված շուրջ երեք տասնյակ փաստաթղթեր: «Այսօր այդ ցանկը համալրվեց եւս 7 փաստաթղթերով, որոնց մեջ էական տեղ են զբաղեցնում տնտեսական համագործակցությունը կարգավորող պայհմանագրերը»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը` գոհունակությամբ նշելով ներդրումների առնչությամբ վերջին շրջանում գրանցված առաջընթացը: Լիբանանն այսօր Հայաստանում 5-րդ ներդրողն է:
ՀՀ Նախագահը նշեց, որ կողմերը դեռեւս հեռու են բավարարող ցուցանիշներից, ուստի հատկապես կարեւոր է երկկողմ առեւտրի եւ ներդրումների խթանումը, երկու երկրների բիզնես շրջանակների միջեւ առավել սերտ կապերի հաստատումը, ինչին կարող է նպաստել այս տարվա մայիսին ստեղծված Լիբանան-Հայաստան բարեկամության ասոցիացիան:
Լիբանանի նախագահն էլ կարեւորեց երկու երկրների միջեւ առկա համաձայնությունները կյանքի կոչելու մեխանիզմների օգտագործումը:
Երկու նախագահների ներկայությամբ դեկտեմբերի 9-ին ստորագրվեցին զբոսաշրջության, տնտեսության, արդյունաբերության, սպորտի եւ այլ ոլորտներում համագործակցությանն ուղղված յոթ փաստաթղթեր:

Armenia and Lebanon to reinforce economic ties
The political relations between Armenia and Lebanon are on highest level. It may be testified by active contacts and mutual visits, President of Armenia Serzh Sargsyan told at December 9 joint news conference with his Lebanese counterpart Michel Suleiman.
He stressed that Lebanon is a reliable partner for Armenia both in regional and global respects. "I have reiterated Armenia's readiness to continue close cooperation in political, trade-economic, cultural, educational and bilateral spheres," Serzh Sargsyan said.
Armenian President stressed that the documents signed between the two countries promote the cooperation in different spheres. "Today this list was added by seven new documents. The essential part of them relate to economic cooperation," President Serzh Sargsyan said. Currently Lebanon is the fifth investor in Armenia.
President Sargsyan stressed that the parties are yet far from satisfying figures thus it is important to promote bilateral trade and investments, establish closer contacts among the businessmen. The Lebanese-Armenian Friendship Association created in May 2011 may contribute to it.
The President of Lebanon underscored the necessity of using mechanisms for bringing into life the existing arrangements.
The presidents of the two countries were present at the signing of seven documents on developing cooperation in the spheres of tourism, economy, industry, sport etc.