Երեւանը պաշտպանում է Սերգեյ Լավրովի կոչը` ուղղված Հայաստանին եւ Ադրբեջանին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական Երեւանը պաշտպանում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության առնչությամբ Հայաստանին եւ Ադրբեջանին ուղղված Մոսկվայի կոչը: «Կարելի է միայն պաշտպանել կողմերին ուղղված կոչը, որը հնչեցրեց Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը դեկտեմբերի 6-ին ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի լիագումար նիստում»,-հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը' վկայակոչելով Интерфакс-ը, նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ անհրաժեշտ է կյանքի կոչել առաջարկությունները, որոնք մշակվել են վերջին երկու տարում ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի նախաձեռնությամբ եւ մասնակցությամբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումների արդյունքում: Այդ հանդիպումները նաեւ ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի նախագահներ Բարաք Օբամայի ու Նիկոլա Սարկոզիի հետ համագործակցությամբ են անցկացվել:
Վիլնյուսում դեկտեմբերի 6-ին մեկնարկած ԵԱՀԿ նախարարական հավաքի ընթացքում Սերգեյ Լավրովը կոչ է արել Հայաստանին ու Ադրբեջանին օգտագործել կողմերին խաղաղ կարգավորման կոչող առաջարկությունները, որոնք մշակվել են ՌԴ նախագահի նախաձեռնությամբ վերջին երկու տարվա ընթացքում անցկացված հանդիպումների արդյունքում եւ պաշտպանվել համանախագահող երեք երկրների' Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի ու Ֆրանսիայի առաջնորդների կողմից այս տարվա մայիսին' Դովիլում:

Yerevan stands up for Sergey Lavrov’s call addressed to Armenia and Azerbaijan
Official Yerevan stands up for the call of Moscow addressed to Armenia and Azerbaijan on Nagorno Karabakh issue. "We support Russian FM Sergey Lavrov's call voiced December 6 at the plenary sitting of the OSCE Council of Foreign Ministers," RA FM Edward Nalbandian stated.
Minister Nalbandian noted that it is necessary to bring to life the proposals, which have been worked out in the recent two years on the initiative of Russian President Dmitry Medvedev as a result of participation in the meetings of the Armenian and Azerbaijani Presidents, Armenpress reports, citing "Interfax". Those meetings have been also held in collaboration with US and French Presidents Barack Obama and Nicolas Sarkozy.
At OSCE ministerial gathering launched December 6 in Vilnius, Sergey Lavrov called Armenia and Azerbaijan to follow the proposals on peaceful settlement of the conflict, which have been worked out as a result of the meetings held in the recent 2 years on the initiative of the Russian President and supported by the leaders of the co-chair countries – Russia, the USA and France, this May in Doville.