Տ. Սարգսյան. «ԼՂՀ-ի տնտեսությունը պետք է զարգանա արագ տեմպերով»
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության զարգացումը մեզ համար գերակա խնդիր է: Նրա տնտեսությունը պետք է զարգանա արագ տեմպերով»,- այսօր «Արցախ ՀԷԿ»-ի բաժնետոմսերի 3-րդ թողարկմանը նվիրված միջոցառման ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Դա մեր ռազմավարությունն ու քաղաքական դիրքորոշումն է»,- հավելեց վարչապետը:
Նրա խոսքով'էլեկտրաէներգիայի առկայությունը մեզ համար ունի կարեւոր նշանակություն' հաշվի առնելով Արցախի աշխարհագրական դիրքը: Ըստ վարչապետի' «Արցախ ՀԷԿ»-ը ներդրողներին ապահովելու է շարունակական հուսալի եկամուտներ: «Արդյունավետության մասին վկայում է արված աշխատանքների վերաբերյալ հաշվետվությունը: ՀԷԿ-ի գործունեությունն իրականացվել է թափանցիկ»,-նշեց Տ. Սարգսյանը: Նրա փոխանցմամբ'հայեցակետերը դրված են հիմնականում ԼՂ-ի էներգետիկ պաշարների եւ այն հանգամանքի հիման վրա, որ մոտակա տարիների ընթացքում կապահովենք մրցակցության բարձր աստիճան: Դա նշանակում է, որ նախագծի նկատմամբ գրավչությունը տարեցտարի ավելանալու է, ինչպես նաեւ կավելանա ներդրողների քանակը:
«Նախագծելով այս ծրագիրը' մենք 2007թ. գնացինք համարձակ քայլի: Շատերը չէին հավատում, որ ԼՂ-ում հնարավոր է կազմակերպել բաց բաժնետիրական ընկերություն եւ ունենալ ներդրողներ: Այսօր դա իրականություն է, եւ մենք ունենք շուրջ 1 000 ներդրողներ, որոնք 2 տարի անընդմեջ ստացել են իրենց շահաբաժինները»,-տեղեկացրեց Տիգրան Սարգսյանը:

Т.Саргсян: «Экономика НКР должна развиваться быстрыми темпами»
«Развитие Нагорно-Карабахской Республики для нас приоритетная задача. Экономика республики должна развиваться быстрыми темпами», - сказал премьер-министр РА Тигран Саргсян в ходе мероприятия, посвященного третьему выпуску акций «Арцах ГЭС». «Это наша стратегия и политическая позиция», - добавил премьер. Он подчеркнул важное значение наличия электроэнергии, учитывая географическое расположение Арцаха.
По словам премьера, «Арцах ГЭС» обеспечит инвесторам постоянные и стабильные доходы. «Об эффективности свидетельствует и отчет о проделанной работе. Деятельность ГЭС осуществлялась прозрачно», - сказал Т.Саргсян. По его словам, в концепцию, в основном, заложены энергоресурсы НК и то обстоятельство, что в ближайшие годы мы обеспечим высокую степень конкурентоспособности. Это означает, что привлекательность этого проекта год от года будет возрастать, а, соответственно, увеличится и число инвесторов.
«Разрабатывая эту программу, мы в 2007 г. решились на смелый шаг. Многие не верили, что в НК возможно создать открытое акционерное общество и иметь инвесторов. Сегодня это реальность и мы имеем около 1000 инвесторов, которые два года подряд получают свои дивиденты», - подчеркнул Тигран Саргсян.