Հայ գրատպության 500-ամյա հոբելյանին նվիրված ցուցահանդես եւ սիմպոզիում` Ալեքսանդրիայի գրադարանում
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ալեքսանդրիայի Ալեքսանդրինա գրադարանում վաղվանից' սեպտեմբերի 27-ից մինչեւ սեպտեմբերի 29-ը կանցկացվի Մերձավոր Արեւելքի երկրների եւ դրանց լեզուներով տպագրության ու հրատարակման պատմությանը նվիրված չորրորդ միջազգային սիմպոզիումը, որին մասնակցում է նաեւ Հայաստանը: Սիմպոզիումի շրջանակներում, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից Երեւանը 2012 թ. գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք հռչակվելու կապակցությամբ, նախատեսվում է անցկացնել Հայաստանում գրատպության պատմությանը նվիրված հատուկ նիստ: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արթուր Պողոսյանը, ընթացիկ տարվա ընթացքում Հայաստանն ակտիվ մասնակցություն կունենա գրքի հանրահռչակմանը նվիրված եւ գրքին առնչվող բոլոր կարեւոր միջոցառումներին: «Նմանատիպ քաղաքականությունը կօգնի, որպեսզի հնարավորինս շատ խոսվի հայ գրքի, գրականության եւ նրա առանձնահատկությունների մասին»,- ասաց Ա. Պողոսյանը:
Մերձավոր Արեւելքի լեզուներով եւ երկրներում հրատարակչության ու տպագրության պատմությանը նվիրված միջազգային սիմպոզիումին Հայաստանից կմասնակցեն Երեւանի Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի ինստիտուտի' Մատենադարանի տնօրեն Հրաչյա Թամրազյանը, Եղիշե Չարենցի անվան գրականության եւ արվեստի թանգարանի տնօրեն Կարապետ Վարդանյանը, ՀՀ ազգային գրապալատի հայկական տառատեսակների պահպանման ու մշակման բաժնի վարիչ, տառաստեղծ Էդիկ Ղաբուզյանը:
Այդ օրերին գրադարանի տնօրինության առաջարկով հայ առաջին տպագիր գրքի 500-ամյա հոբելյանին նվիրված' Ալեքսանդրինա գրադարանում կանցկացվի հայ հնատիպ գրքի ցուցահանդես, որտեղ կներկայացվեն նմուշներ Ե. Չարենցի անվան գրականության եւ արվեստի թանգարանի ու Մ. Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի ինստիտուտ-Մատենադարանի հավաքածուներից:

An exhibition and symposium dedicated to 500th anniversary of Armenian book printing at Library of Alexandria
The fourth international symposium dedicated to book printing history of the Middle East will be hold September 27-29 at the Library of Alexandria. Armenia will participate in it, too. A special session is intended to hold within the symposium on the occasion of proclaiming Yerevan a Book Capital 2012 by the UNESCO. Armenian Deputy Culture Minister Arthur Poghosyan told Armenpress that during the running year Armenia will take an active part in all the important events concerning the book.
Director of Matenadaran Hrachya Tamrazyan, Director of Yegishe Charents Museum of Literature and Art Karapet Vardanyan, and Edik Dabuzyan, head of the Font Development and Maintenance Department at National Book Chamber, will take part in the symposium from Armenia.
During those days an exhibition of Armenian ancient-type book will be conducted in the Library of Alexandria dedicated to 500th anniversary of Armenian book printing, where exhibits from the collections of Matenadaran and Yegishe Charents Museum of Literature and Art will be persneted.