Հայկական պատվիրակությունը պատրաստվում է ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական պատվիրակությունը նախապատրաստվում է ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի հոկտեմբերի 5-ին Դուբրովնիկում մեկնարկող աշնանային նստաշրջանին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ԵԱՀԿ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար Արամ Սաֆարյանը' հավելելով, որ մինչեւ աշնանային նստաշրջանի մեկնարկը, հայկական պատվիրակությունը նամակագրության մեջ կմտնի Կոպենհագենում գտնվող ԵԱՀԿ ԽՎ բյուրոյի հետ,որտեղից կտեղեկացնեն նաեւ պատվիրակության կողմից որդեգրելիք հիմնական մոտեցումների մասին: «Մենք դեռեւս պատրաստվում ենք, եւ մեր դիտարկումները կանենք. դեռ ժամանակ կա»,- նշեց Ա.Սաֆարյանը:
Հայկական պատվիրակության ղեկավարը նաեւ տեղեկացրեց, որ ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանի շրջանակներում հոկտեմբերի 8-ին կազմակերպվելու են քննարկումներ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցի վերաբերյալ: «Եթե այս քննարկումը նպատակ է հետապնդում ներդրում ունենալ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում, ապա դա ողջունելի նախաձեռնություն է»,- նկատեց Ա.Սաֆարյանը:
Քննարկումը նախաձեռնել է ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահ Պետրոս Էֆթիմյուն: Քննարկման ընթացքում ելույթներով հանդես են գալու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի եւ ռուս համանախագահներ Ռոբերտ Բրադկեն եւ Իգոր Պոպովը, ԵԱՀԿ դաշտային առքելության ղեկավար, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պատվիրակությունների ղեկավարները:
«Ես վստահ չեմ, որ դրանից հետո ծավալվելիք քննարկումները կարող են դրական ազդեցություն ունենալ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման վրա, եթե դրանք բերեն դիրքորոշումների նոր բեւեռացման»,- մտահոգություն հայտնեց Ա.Սաֆարյանը' շեշտելով, որ այնուամենայնիվ, ԵԱՀԿ ԽՎ-ն պարտավոր է հետամուտ լինել Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին, քանի որ ունի նաեւ լիազոր ներկայացուցիչ' ի դեմս Հարավային Կովկասում եւ ԼՂ հակամարտության հարցով ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցիչ Ժոաո Սոարեշի: «Կարծում եմ' նրա առաքելությանը մենք պարտավոր ենք ամեն կերպ նպաստել»,- հավելեց պատգամավորը:

Armenian delegation getting prepared for the OSCE PA fall sitting
The Armenian delegation is getting prepared to the fall sitting of the OSCE Parliamentary Assembly scheduled for October 5 in Dubrovnik. Head of the Armenian delegation of the OSCE PA Aram Safaryan told Armenpress that by the launch of the fall session the Armenian delegation must enter into a mail contact with the OSCE PA Bureau in Copenhagen after which the main approaches adopted by the Armenian delegation will be presented. "We are yet getting prepared and will make our observations. We still have time", Safaryan noted.
The head of the Armenian delegation also informed that within the framework of the OSCE PA fall sitting October 8 discussions will be organized over the Nagorno Karabakh conflict. "If this discussion is aimed at contributing to the process of settlement of the conflict, it is a welcoming initiative", Safaryan noted.
The discussion was initiated by the President of the OSCE Parliamentary Assembly Petros Efthymiou. OSCE Minsk group co-chairs of USA and Russia, head of the OSCE field mission, personal representative of the OSCE chairman-in-office, heads of Armenian and Azerbaijani delegations will come forth with speeches.
"I am not sure that the discussions that may follow it will have positive impact on the Karabakh conflict settlement if they bring to the new polarization of positions", Safaryan expressed concern, stressing that nevertheless the OSCE PA should be consistent in the NK conflict issue as it has an authoritative representative on behalf of Joao Soares, OSCE PA special representative on the NK conflict issue.