Տ. Սարգսյան. «Մեզ համար գերակայությունը լինելու է սոցիալական ծրագրերի պահպանումը»
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեզ համար գերակայությունը լինելու է սոցիալական ծրագրերի պահպանումը եւ սոցիալական պարտավորությունների' հարյուր տոկոսով իրականացումը: Այսօր Ազգային ժողովում, պատասխանելով պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանի այն հարցին, թե ինչպիսի քայլեր է ձեռնարկում կառավարությունը համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հնարավոր երկրորդ փուլը հաղթահարելու ուղղությամբ, նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը' հավելելով, որ դա հնարավորթյուն կտա մեղմել համաշխարհային ճգնաժամի բացասական ազդեցությունը մեր տնտեսության վրա:
«Այդ հարցը գտնվում է կառավարության ուշադրության կենտրոնում, եւ մենք այն քննարկում ենք Համաշխարհային բանկի եւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ»,- նշեց Տ .Սարգսյանը' տեղեկացնելով, որ այս օրերին Հայաստանում են գտնվում ՀԲ-ի տարածաշրջանային տնօրենը, ինչպես նաեւ ԱՄՀ-ի պատվիրակությունը, որոնց հետ քննարկվում են ճգնաժամի նոր հնարավոր ալիքի կանխման ծրագրերը:
«Ամեն տարի, երբ մենք ներկայացնում ենք ԱԺ-ի քննարկմանը պետական բյուջեն, այն պարունակում է հատված, որը նկարագրում է միջազգային միտումները, միջազգային իրավիճակը եւ այն միջավայրը, որում գործելու է ՀՀ տնտեսությունը»,- հիշեցրեց վարչապետը' նշելով, որ այդ փաստաթղթի հիմքում ընկած են այն պաշտոնական փաստաթղթերը, որոնք տրամադրվում են ԱՄՀ-ի եւ ՀԲ-ի կողմից' նրանց կանխատեսումները համաշխարհային տնտեսության զարգացման, այդ թվում' զարգացած եւ զարգացող երկրների միջավայրի մասին: Բացառություն չեն եղել նաեւ 2008-2010 թվականները:
«Մտահոգությունները, որ այսօր հնչեցվում են առաջատար մասնագետների կողմից, կայանում են նրանում, որ միջավայրը ֆինանսական շուկաներում վատթարանում է, եւ դա կարող է ունենալ երկարաժամկետ բնույթ»,- ասաց Տ. Սարգսյանը:
Եռամսյակը մեկ ԱՄՀ-ն հրապարակում է իր կանխատեսումները եւ դրանց մեջ կատարում փոփոխություններ: «Մենք նկատում ենք, որ այս տարվա ընթացքում, ըստ եռամսյակների, այդ կանխատեսումները փոխվում են ավելի հոռետեսական միտումներով եւ գնահատականներով, չնայած որ դեռեւս այդ պնդումները միանշանակ չեն այն առումով, որ քննարկվում են համաշխարհային տնտեսության զարգացման մի քանի սցենարներ»,- հավելեց վարչապետը' ընդգծելով, որ այս պարագայում կառավարության խնդիրն է գնահատել վատագույն սցենարի ազդեցությունը ՀՀ տնտեսության վրա:
Վարչապետը խոստացավ, որ երբ ԱԺ-ին ներկայացվի պետբյուջեի նախագիծը, կներկայացվեն նաեւ այդ ռիսկային սցենարները եւ ամեն սցենարի դեպքում համապատասխան անելիքները:
«Առաջին հերթին մենք վտանգը տեսնում ենք արտաքին հատվածից: Դա կարող է կապված լինել կապիտալ ներհոսքի եւ մասնավոր տրանսֆերտների կրճատման հետ»,- նշեց Տ.Սարգսյանը' դա պայմանավորելով մեր երկրի տնտեսության վրա ազդեցություն ունեցող գործընկեր երկրների տնտեսություններում կատարվելիք փոփոխություններով: Առաջին հերթին խոսքը հանքահումքային ապրանքների գների մասին է: Ըստ վարչապետի' եթե նավթի, գազի գները տատանվեն, ապա դա իր ազդեցությունը կթողնի Ռուսաստանի տնտեսության վրա, եւ դա կարձանագրվի տրանսֆերտների եւ կապիտալ ներդրումների կրճատման մեջ: «Դա առաջին եւ կարեւորագույն ռիսկն է, որը մեր ուշադրության կենտրոնում պետք է լինի»,- շեշտեց Տ.Սարգսյանը:
Նախորդ ճգնաժամը ՀՀ-ին հարվածեց ոչ թե ֆինանսական, այլ իրական հատվածով, մասնավորապես շինարարության ոլորտում, որի տեսակարար կշիռը ՀՆԱ-ում հասել էր մինչեւ 28 տոկոս, իսկ այսօր իջել է մինչեւ 14 տոկոս: «Մեզ համար գերակա խնդիրը տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի ապահովումն է, որպեսզի մեկ ճյուղից կախվածությունը հասցնենք մինիմումի»,- վերահաստատեց կառավարության ղեկավարը:
Որպես ճգնաժամի նոր ալիքից խուսափելու միջոց, վարչապետը մատնանշեց ֆինանսական պաշարների կուտակման ուղղությունը, ինչը պետք է հնարավորություն կտա տարբեր բացասական սցենարների դեպքում իրականացնել ծախսեր անկախ նրանից, թե ինչպիսի փոփոխություններ են լինում տնտեսության հարկային բազայում: «Չորրորդը մակրոտնտեսական կայունության ապահովման մեր միջոցառումներն են' հարկաբյուջետային եւ դրամավարկային քաղաքականությունների կոորդինացումը, որոնք նույնպես հնարավորթյուն կտան զսպել որոշակի ռիսկեր»,- ընդգծեց Տ.Սարգսյանը:

Tigran Sargsyan: Maintenance of social programs will be priority for us
Maintenance of social programs and complete fulfillment of social commitments will be priority for us, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said today at NA in answer to parliamentarian Victor Dallakyan's question on what steps the government has undertaken in the direction of overcoming the possible second stage of the global economic crisis. Tigran Sargsyan added that the social programs will give an opportunity to smoothen the negative impact of the global crisis on our economy.
"That question is in the focus of attention of the government, and we discuss it with the World Bank and International Monetary Fund (IMF)," Tigran Sargsyan said, informing that during these days the regional director of the World Bank and the delegation of IMF are in Armenia, and the programs on prevention of new possible wave of crisis are discussed with them.
"Every year when we submit the state budget to the discussion of the National Assembly, it contains a part, which describes the international tendencies, the international situation and the environment, in which RA economy works," the Prime Minister reminded, noting that on the basis of that document lay the official documents, which are provided by the IMF and WB – their forecasts on development of the world economy, including on the environment of developing and developed countries. The years of 2008-2010 have not been an exception as well.
"The concerns voiced today by leading specialists are because the environment is worsening in financial markets and it can have a long-term nature," Tigran Sargsyan said.
The IMF publishes its forecasts once in a quarter, and makes changes in them. "We have noticed that during this year those forecasts are changing with pessimistic tendencies and assessments, though those claims are equivocal in regard that several scenarios of development of global economy are being discussed," the Prime Minister added, stressing that in this case the task of the government is to assess the influence of the worst scenario on RA economy.
The Prime Minister promised that those risk scenarios and corresponding tasks in case of every scenario will be submitted to the National Assembly together with the draft state budget.
The previous crisis hit the Republic of Armenia not by financial, but real segment, particularly, in the sphere of construction. "The primary issue for us is provision of diversification of economy, in order we reach the dependence on one branch to a minimum," the head of the government reaffirmed.
As a means of avoiding a new wave of crisis, the Prime Minister pointed out the direction of accumulation of financial resources, which will enable to implement expenses in case of negative scenarios irrespective of the thing what changes occur in the taxation base of the economy.
Tigran Sargsyan also attached importance to measures of provision of macroeconomic stability, which will allow restraining some risks, too," Tigran Sargsyan noted.