Ադրբեջանի փոխարտգործնախարարի հարցազրույցը` մադրիդյան առաջարկություններից ձերբազատվելու ադրբեջանական մոլուցքի տրամաբանական շարունակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ադրբեջանի փոխարտգործնախարարի վերջին գոհարը' «Эхо Москвы» ռադիոկայանին տված հարցազրույցը, կազանյան հանդիպումից ի վեր ադրբեջանական իշխանությունների' ամեն գնով մադրիդյան առաջարկություններից ձերբազատվելու մոլուցքի տրամաբանական շարունակությունն են»- մեկնաբանելով Արազ Ազիմովի հայտարարությունները' ասաց ՀՀԿ խմբակցության անդամ Հովհաննես Սահակյանը:
Նրա խոսքով' հատկանշական է, որ Ազիմովի հայտարարությունները' ադրբեջանական «մաքսիմալ զիջումների», ՀՀ տարածքում ռուսական ռազմաբազայի տեղակայման' որպես Ադրբեջանի համար հնարավոր սպառնալիքի, ինչպես նաեւ ռուսաստանյան միջնորդությունից դժգոհ լինելու մասին, երեւան են գալիս բանակցություններում առաջընթաց արձանագրելու Ռուսաստանի ակտիվ ջանքերի, իր անմիջական ղեկավարի' Մոսկվա կատարած այցելության, եւ մյուս համանախագահների' Ռուսաստանի ջանքերը լիովին սատարելու մասին հավաստումների ֆոնի վրա, ինչը մերկացնում է ադրբեջանական կողմի իրական ցանկությունները:
«Այս առումով նաեւ հիշարժան է 13- ամյա աղջնակի պատմությունը, որը այնքան էժանագին սադրանք է, որին անդրադառնալով' նույնիսկ ՌԴ ԱԳ նախարարը իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հուզախառն լացուկոծից հետո ասաց, որ որակումներ տալ կարելի է միայն համապատասխան քննությունից եւ դատարանի որոշումից հետո, ինչը, մեղմ ասած, նշանակում է' ձեններդ կտրեք, նստեք տեղներդ, հիմարություններով մի զբաղվեք: Իսկ այդ աղջնակի մահվան հետ կապված, եթե նման բան իրոք կա, ապա կարծում եմ' տեղի է ունեցել հետեւյալը, ինչը, ցավոք սրտի, հաճախ է պատահում հակամարտության գոտիներում: Երեխաները խաղալիս ական կամ նռնակ են գտել, բերել տուն, եւ անզգուշության հետեւանքով այն պայթել է, ինչն էլ ողբերգության պատճառ է դարձել: Պնդել, թե ռումբը փափուկ խաղաղալիքի (թրջվող նյութի) մեջ մի քանի կիլոմետր ջրով ճանապարհ է կտրել, ոչ մի բանի չի դիպել, պահպանել է իր հատկությունները, ապա տանը միայն պայթել, առնվազն տխմարություն է, ինչը, սակայն, բնորոշ է ադրբեջանական քարոզչությանը»,- նշեց Հովհաննես Սահակյանը:

Interview of the Azerbaijani deputy foreign minister - logical continuation of the strive of the Azerbaijani authorities to get rid of the Madrid Principles
The recent interview of the Azerbaijani deputy foreign minister Araz Azimov to "Echo Moskvi" radio station was the logical continuation of the strive of the Azerbaijani authorities to get rid of the Madrid Principles, member of the Republican party's faction Hovhannes Sahakyan said commenting on the statements of Azimov made during the interview.
He said it is remarkable that the statements of Azimov on the "maximum concessions" of Azerbaijan, deployment of the Russian military base in the territory of Armenia as a possible threat for Azerbaijan, dissatisfaction with the mediation of Russia comes forth in the background of intensive efforts of Russia toward registering progress, affirmation of support to the efforts of Russia and the support of the other co-chairs, which shows the real wishes of Azerbaijan.
"In this respect the story of the 13-year old girl is viewed as a cheap provocation referring to which even the Foreign minister of Russia after the weeping of Azimov stated that it is possible to give assessments only after corresponding examination and verdict of the court, which means shut up and stop doing stupid things. As to the tragedy with the small girl, if it is a reality, I think it is the tragedy that often happens in conflicting zones. The children were playing and found a grenade or a mine, brought it to the house and it exploded. Claiming that the bomb was placed inside a toy, which appeared there passing few kilometers of water, without touching anything and keeping its features and exploded only inside the house is at least stupidity, which though is natural to the Azerbaijani propaganda", Hovhannes Sahakyan said.