ԼՂՀ տարածքում ադրբեջանցի ռազմագերի չկա
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռազմագերիների, անհայտ կորածների եւ պատանդների հարցերով Ադրբեջանի պետական հանձնաժողովն այսօր հրապարակել է իր հերթական հաշվետվությունը, որում նշվում է, որ անհայտ կորած է համարվում Ադրբեջանի 4043 քաղաքացի, իսկ գերությունից ազատվել է 1400 ադրբեջանցի։ Հաշվետվությունում նշվում է նաեւ, թե պարզվել է' անհայտ կորած համարվող Ադրբեջանի 13 քաղաքացիներ գերեվարվել են Հայաստանի զինված ուժերի կողմից եւ պահվում են «Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում»։
«Վերջին ադրբեջանցի զինվորին մենք հանձնել ենք իրենց, եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքում որեւէ ռազմագերի չկա»,- անդրադառնալով վերոնշյալ հաշվետվությանը' «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ԼՂՀ Ռազմագերիների, պատադների եւ անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Քոչարյանը' ավելացնելով, որ ղարաբաղյան կողմը երբեք չի թաքցրել գերիների առակայությունը: «Եթե նույնիսկ որեւէ ադրբեջանցի պատահաբար հատել է սահմանը եւ գերի ընկել, ապա մենք այդ մասին տեղյակ ենք պահում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Ստեփանակերտի գրասենյակին, ԵԱՀԿ-ին, որոնք էլ այցելում են գերներին եւ պահպանում նամակագրական կապը, ինչը նաեւ նախատեսված է Ժնեւյան կոնվենցիայով»,- հավելեց նա:
Գերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովին առընթեր աշխատանքային խմբի ղեկավար Արմեն Կապրիելյանն էլ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում շեշտեց, որ ադրբեջանցիներն իրենք չեն կարողանում հաճախ կողմնորոշվել սեփական թվերի մեջ. այսօր մի թիվ են ասում, նախորդ հաշվետվության ժամանակ' լրիվ ուրիշ: Նա նաեւ նշեց, որ ներկա դրությամբ Հայաստանում գտնվում է մեկ ադրբեջանցի գերի:

YEREVAN, JULY 19, ARMENPRESS: Azerbaijan's State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons published today a report, according to which there are 4043 missing citizens in Azerbaijan and 1400 Azerbaijanis released from captivity. It is also stated in the report that 13 missing citizens were taken hostage by the Armenian Armed Forces and are kept in "Azerbaijan's occupied territories".
"We returned the last Azerbaijani soldier to them and there is no any prisoner of war in the Nagorno Karabakh Republic," according to Victor Kocharyan, head of the NKR State Commission on Prisoners of War, Hostages and Missing Persons. He added that the Artsakh part has never tried to conceal the existence of hostages.
"In case an Azerbaijani person crossed the border by accident and is taken hostage, we inform the International Committee of the Red Cross Office in Stepanakert, the OSCE, and they visit the hostages and maintain their keeping in touch through letters, as envisaged by the Geneva Convention," he added.