ԼՂՀ տարածքում ադրբեջանցի ռազմագերի չկա
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռազմագերիների, անհայտ կորածների եւ պատանդների հարցերով Ադրբեջանի պետական հանձնաժողովն այսօր հրապարակել է իր հերթական հաշվետվությունը, որում նշվում է, որ անհայտ կորած է համարվում Ադրբեջանի 4043 քաղաքացի, իսկ գերությունից ազատվել է 1400 ադրբեջանցի։ Հաշվետվությունում նշվում է նաեւ, թե պարզվել է' անհայտ կորած համարվող Ադրբեջանի 13 քաղաքացիներ գերեվարվել են Հայաստանի զինված ուժերի կողմից եւ պահվում են «Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում»։
«Վերջին ադրբեջանցի զինվորին մենք հանձնել ենք իրենց, եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքում որեւէ ռազմագերի չկա»,- անդրադառնալով վերոնշյալ հաշվետվությանը' «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ԼՂՀ Ռազմագերիների, պատադների եւ անհայտ կորածների հարցերով պետական հանձնաժողովի նախագահ Վիկտոր Քոչարյանը' ավելացնելով, որ ղարաբաղյան կողմը երբեք չի թաքցրել գերիների առակայությունը: «Եթե նույնիսկ որեւէ ադրբեջանցի պատահաբար հատել է սահմանը եւ գերի ընկել, ապա մենք այդ մասին տեղյակ ենք պահում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Ստեփանակերտի գրասենյակին, ԵԱՀԿ-ին, որոնք էլ այցելում են գերներին եւ պահպանում նամակագրական կապը, ինչը նաեւ նախատեսված է Ժնեւյան կոնվենցիայով»,- հավելեց նա:
Գերիների, պատանդների եւ անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովին առընթեր աշխատանքային խմբի ղեկավար Արմեն Կապրիելյանն էլ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում շեշտեց, որ ադրբեջանցիներն իրենք չեն կարողանում հաճախ կողմնորոշվել սեփական թվերի մեջ. այսօր մի թիվ են ասում, նախորդ հաշվետվության ժամանակ' լրիվ ուրիշ: Նա նաեւ նշեց, որ ներկա դրությամբ Հայաստանում գտնվում է մեկ ադրբեջանցի գերի:

На территории Нагорно-Карабахской Республики военнопленных нет
Госкомитет Азербайджана по вопросам военнопленных, пропавших без вести и пленных сегодня опубликовал свой очередной отчет, в котором отмечается, что пропавшими без вести считаются 4043 граждан Азербайджана, а из плена были освобождены 1400 азербайджанцев. В отчете отмечается, что стало известно, что ститающиеся пропавшими без вести 13 граждан Азербайджана были взяты в плен вооруженными силами Армении и содержатся «на оккупированых территориях Азербайджана».
«Последнего азербайджанского солдата мы сдали им, и на территории Нагорно-Карабахской Республики военнопленных нет», - коснувшись вышеотмеченного отчета, в ходе беседы с Арменпресс отметил руководитель Государственной комиссии НКР по вопросам военнопленных, пленных и пропавших без вести Виктор Кочарян, добавив, что карабахская сторона никогда не скрывала наличие пленных.
«Если какой-то азербайджанец случайно переходит границу и попадает в плен, мы сразу об этом сообщаем офису Международного комитета Красного креста в Степанакерте, они посещают пленных и сохраняют эпистолярную связь, что и предусмотрено Женевской конвенцией», - отметил он.
Руководитель рабочей группы при Межведомственной комиссии по вопросам военнопленных, пленных и пропавших без вести Армен Каприелян в ходе беседы с Арменпресс отметил, что азербайджанцы очень часто не могут разобраться в собственных чилсах: сегодня говорят одну цифру, в прошлом отчете – совсем другую. Он также отметил, что на текущий момент в Армении находится один азербайджанский военнопленный.