Հայաստանից աշխատանքի նպատակով մեկնում են հիմնականում Ռուսաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանում այսօր Եվրոպայի խորհրդի տեղական ու տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի ընթացիկ հարցերի հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում անցկացվեց «Միգրացիան որպես մարտահրավեր տեղական ու տարածքային իշխանությունների համար» թեմայով համաժողովը, որին մասնակցում էին ՀՀ պատկան մարմինների ներկայացուցիչներ, միգրացիայի հարցերով միջազգային փորձագետներ:
«Խնդիրը վերաբերում է միգրացիայի այն մարտահրավերներին, որոնց առնչվում են տեղական եւ ռեգիոնալ իշխանությունները: Պետք է հստակեցնել, թե ինչ ձեւով պետք է պատասխանատվությունը բաշխվի, որպեսզի միգրանտների խնդիրները լուծվեն»,- լրագրողների հետ զրույցում նշեց Եվրոպայի խորհրդի տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի ընթացիկ հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Էմին Երիցյանը: Առկա խնդիրներից նա առանձնացրեց հասակարությանն ինտեգրվելը, քաղաքական իրավունքներից օգտվելը, սոցիալական ծրագրերում ընդգրկվելը եւ այլն: Է. Երիցյանի խոսքով' համաժողովը շատ լավ հնարավորություն է տալիս փորձի փոխանակման առումով:
ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության Միգրացիոն պետական ծառայության պետի տեղակալ Իրինա Դավթյանը նշեց, որ Հայաստանում միգրացիային վերաբերող խնդիրները բազմաթիվ են: Նա, սակայն, որպես առաջին եւ կարեւորագույն խնդիր առանձնացրեց 1990-ականներին Ադրբեջանից բռնագաղթած փախստականների հիմնախնդիրը:
«Ադրբեջանից բռնագաղթած փախստականների համար կարեւորագույն խնդիրը բնակարաններով ապահովելն է, որը մինչեւ հիմա լուծված չէ: Երկրորդը' մեր քաղաքացիների' աշխատանքային միգրանտների, խնդիրն է: Նրանք հիմնականում արտերկրում գտնվում են անօրինական կարգավիճակում, քանի որ կազամակերպված հավաքագրման աշխատանքներ չի իրականացվում»,- ասաց Ի. Դավթյանը:
Խոսելով աշխատանաքային միգրանտների մասին' Ի. Դավթյանն ասաց, որ նրանց 94 տոկոսը մեկնում է Ռուսաստան. հիմնական պատճառները լեզվական ընդհանրությունն է, աշխատանք գտնելու եւ աշխատելու ավելի հեշտ պայմանները, աշխատանքի առկայությունը: Բացի Ռուսաստանից, աշխատանք փնտրող հայ միգրանտներն ԱՊՀ երկրներից գնում են նաեւ Ուկրաինա, Բելառուս, եւ մի փոքր հատվածն էլ ԱՄՆ ու եվրոպական երկրներ:
Այն հարցին, թե արդյո՞ք աշխատանքային միգրանտներ Հայաստան գալիս են, Ի. Դավթյանը նշեց, որ դա ցավոտ խնդիր է, չկա հաշվառում այն մասին, թե քանի՞ անձ է գալիս Հայաստան եւ որպես ի՞նչ է աշխատում: Ընդհանուր ունեցած տեղեկություններով' Հայաստան հիմնականում գալիս են Վրաստանի մեր հայրենակիցներն ու Իրանի քաղաքացիները:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Երեւանում իր աշխատանքներն է սկսել Եվրախորհրդի տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի ընթացիկ հարցերի հանձնաժողովի արտագնա նիստը: Այն անցկացվում է հայկական կողմի հրավերով:
Եվրախորհրդի տեղական ու տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի ընթացիկ հարցերի հանձնաժողովը զբաղվում է սոցիալական համախմբվածության, կրթության, մշակույթի եւ կայուն զարգացման խնդիրներով, ինչպես նաեւ սահմանում է տեղական եւ տարածքային իշխանությունների դերը' հանրության առջեւ ծագող հիմնական մարտահրավերների դեպքում:

Armenians mainly leave for Russia to work
"Migration as a challenge for local and regional authorities" conference was conducted today in Yerevan within the framework of the sitting of the committee of the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe. Representatives of the corresponding bodies, international experts on migration affairs participated in the event.
"The issue relates to the migration challenges the local and regional authorities are facing. It is necessary to clarify in what way the responsibility must be distributed so that the issues of migrants be solved", Emin Yeritsyan, chairman of the committee of the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe noted. From the existing issues he pointed out the integration into the society, getting use of the political rights, engagement in the social programs, etc.
Deputy head of the State Migration Service of the Territorial Administration Ministry Irina Davtyan noted that the issues relating to migration are a lot.
"The most important issue for the refugees migrated from Azerbaijan is ensuring them with apartments. This issue is not currently solved. The second issue is the issues of our citizens – working migrants. They mainly are staying abroad illegally", Davtyan said.
Speaking about working migrants Davtyan said 94% of them depart for Russia as they know the language, find job there easily. Besides Russia, people are also leaving for Ukraine, Belarus, a small number to the United States and European countries.
In response to whether working migrants are coming to Armenia, Irina Davtyan said it is a painful issue as there is no registration on how many people are coming to Armenia and what they work. According to general information, mainly compatriots from Georgia and citizens of Iran are coming to Armenia.
On the eve the outgoing sitting of the committee of the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe started its work in Yerevan at the invitation of the Armenian party.