Ա. Շաքարյան. «Թուրքիայի ներքին ու արտաքին քաղաքական հայեցակարգերում կպահպանվեն վերջին տարիների ուղղությունները»
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում հունիսի 12-ին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեբ Թայիբ Էրդողանի գլխավորած «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության հաղթանակը սպասելի էր. Թուրքիայի ներքին ու արտաքին քաղաքական հայեցակարգերում կպահպանվեն վերջին ինը տարիների ուղղությունները: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը' հավաստիացնելով, որ ընտրություններում միակ կասկածը վերաբերում էր «Ազգայնական շարժման»'խորհրդարանի աշխատանքներին ներգրավմանը:
«Ինչպես եւ նախորդ տարիների ընտրություններում, այս անգամ էլ «Արդարություն եւ զարգացում»-ը խորհրդարանում ունենալու է հավասարաչափ բաշխված ընդդիմադիր ուժեր, որոնք պահպանելու են իշխանությունների ու խորհրդարանական ընդդիմադիրների միջեւ հավասարակշռությունը: Հավաքելով ձայների մեծամասնությունը, այդուհանդերձ, ԱԶԿ-ն չունի սահմանադրական փոփոխություններ կատարելու համար պահանջվող 330 մանդատը խորհրդարանում, որը նաեւ թույլ կտար «ինքնագլուխ» վավերացնելու ցանկացած միջազգային պայմանագիր»,- նշեց թուրքագետը' հավելելով, որ Էրդողանի գլխավորած ԱԶԿ-ն այժմ ստիպված է դիմել երկխոսության այլ խորհրդարանական ընդդիմադիր ուժերի հետ' ձայների ցանկալի քանակը լրացնելու համար:
«Հայ-թուրքական հարաբերությունների ու այդ ուղղությամբ քաղաքական հնարավոր հետագա զարգացումների առումով նոր սպասելիքներ նույնպես չկան»,- նկատեց Արտակ Շաքարյանը:
Նշենք, որ Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովը միապալատ խորհրդարան է, որն ունի 550 պատգամավոր, ովքեր ընտրվում են 4 տարի ժամկետով: 2002 եւ 2007 թվականներին կայացած ընտրություններում հաղթել է «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցությունը, որն իր ստեղծման օրվանից իշխանության ղեկին է: Հունիսի 12-ի ընտրություններում Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեբ Թայիբ Էրդողանի գլխավորած ԱԶԿ-ն այս անգամ թուրքական խորհրդարանում ներկայացված կլինի 326 պատգամավորներով' անցյալ խորհրդարանում ունեցած 341 պատգամավորական տեղերի փոխարեն:

А. Шакарян: «В концепциях внешней и внутренней политики Турции сохранятся направления последних лет»
Победа возглавляемой нынешним премьер-министром Турции Реджепом Таипом Эрдоганом партии «Справедливость и развитие» в ходе состоявшихся 12 июня парламентских выборов Турции были ожидаемой: в концепциях внешней и внутренней политики Турции сохранятся направления последних девяти лет. Об этом в ходе беседы с Арменпресс сказал турколог Артак Шакарян, отметив, что единственное сомнение в выборах касалось участия «Националистического движения» в работах парламента.
«Как и в прошлых выборах партия «Справедливость и развитие» в парламенте будет иметь равномерно распределенные оппозиционные силы, которые будут держать равновесие между властями и парламентской оппозицией. Набрав большинство голосов, партия «Справедливость и развитие», тем не менее, не имеет необходимых 330 мандатов в парламенте, которые позволили бы ей самостоятельно ратифицировать любой международный договор», - отметил турколог, добавив, что партия Эрдогана должна будет пойти на диалог с другими оппозиционными силами парламента, чтобы обеспечить желаемое количество голосов.
«При данном раскладе в армяно-турецких отношениях и возможных дальнейших политических развитиях тоже нет новых ожиданий», - отметил А. Шакарян.
Отметим, что Национальное Собрание Турции – однопалатный парламент, состоящий из 550 депутатов, которые избираются на 4 года. В 2002 и 2007 годах в выборах одержала победу партия «Справедливость и развитие», которая со дня своего создания находится у власти. В результате выборов 12 июня партия Эрдогана будет представлена в парламенте 326 депутатами вместо предыдущих 341.