Հ. Դեմոյան. «Գոյություն չունի ցեղասպանությունների միջազգային ճանաչման 100-ամյա վաղեմության փաստաթուղթ»
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գոյություն չունի ցեղասպանությունների միջազգային ճանաչման 100-ամյա վաղեմության փաստաթուղթ, միջազգային օրենք: Այսօր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին նշեց հանձնաժողովի քարտուղար, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը' անդրադառնալով թուրքական հասարակության մեջ շրջանառվող լուրերին, թե Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակից հետո իրավական առումով կբացառվի Մեծ եղեռնի միջազգային ճանաչումը:
«Սա պարզապես խոսակցությունների, քարոզչական թեմա է»,- նկատեց Հ. Դեմոյանը: Նրա խոսքով' շատերի համար Ծիծեռնակաբերդը, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտն ընկալվում են որպես սգո վայր: «Հակառակը, մենք գործ ունենք կյանքի հետ: Որքան առնչվում ենք պատմությանը, այնքան սիրում ենք կյանքը: Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրը սգո վայր չէ, այլ կյանքի հուշահամալիր: Դրա համար, մենք պետք է 2015-ը նշենք ոչ թե որպես Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման սահմանագիծ, այլ սկիզբ: 2015-ին ոչինչ չի ավարտվում. հակառակը, շատ բան դեռ սկսվում է»,- ընդգծեց Հ. Դեմոյանը:

Hayk Demoyan: No document about 100-year time of international recognition of genocides
There is no document about 100-year time of international recognition of genocides, there is no international law, Director of the Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan, who is also secretary of the commission set up to coordinate events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide, told the reporters after first sitting of the commission, referring to the statement of the Turkish side that after 100th anniversary of the Armenian Genocide the international recognition of the Meds Yeghern will be legally excluded.
"It is just a topic of talks, propaganda", Demoyan said, noting that for many Tsitsernakaberd, the Armenian Genocide Museum-Institute are perceived as a mourning place. "Just the opposite, we deal with life. As much as we deal with history as much we love life. Tsitsernakaberd memorial is not a mourning place, it is a memorial of life. That is why we must note the 2015 not as the border line of the international recognition of the Armenian Genocide but the beginning. Nothing ends with 2015, just the opposite many things will begin", Demoyan pointed out.