2010-ի գյուղատնտեսական արդյունաբերության ոլորտում ձեռքբերումները կշարունակվեն նաեւ այս տարի
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2010-ին գյուղատնտեսական արդյունաբերության ոլորտում ձեռքբերումները կշարունակվեն այս տարի եւս: Այսօր Ազգային Ժողովում նախորդ տարվա պետբյուջեի կատարողականի ներկայացման ժամանակ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մասնավորապես նշեց, որ տավարաբուծության զարգացման նպատակով 2010-ին արտերկրից ներկրվել են 262 գլուխ կաթնամսատու տոհմային երինջներ, որոնցից տարեկան ստացվում է 8-9 հազար լիտր կաթ: Ընդհանուր առմամբ այս ծրագրի շրջանակներում վերջին տարիներին Հայաստան է ներկրվել 1222 գլուխ երինջ, ինչի արդյունքում մեր երկրում ձեւավորվել է 14 նոր տոհմային տնտեսություն, ստացվել է ավելի քան 1100 տոհմային մատղաշ:
Նախորդ տարի մեր երկրից արտահանվել է 135 հազար գլուխ ոչխար, որոնց մաքսային արժեքը գերազանցել է 2009-ի ցուցանիշը 56 տոկոսով եւ կազմել 14 մլն դոլար:
2010-ին սառեցված ձկնեղենի արտահանումը Ռուսաստան ավելի քան կրկնապատկվել է եւ կազմել 400 տոննա: «Ընդ որում' ծրագրերը, որոնք իրականացվում են այս ոլորտում' բերելու են վերը նշված ցուցանիշի կրկնապատկում ե'ւ այս, ե'ւ հաջորդ տարիների ընթացքում»,- համոզմունք հայտնեց Տ. Սարգսյանը:

2010 Achievements in Agricultural Industry Sphere to Go on
The 2010 achievements in the agricultural industry sphere will go on this year as well. Today during the presentation of the 2010 state budget performance at the National Assembly, RA Prime Minister Tigran Sargsyan said 262 calves were imported to Armenia in 2010 for the development of cattle breeding and every year the calves give 8-9 thousand liter milk.
Within the framework of the program 1222 calves were imported to Armenia in the recent years, 14 new family farms were formed in the result of this and 1100 younger animals were born. The exportation of frozen fish to Russia doubled and made 400 tons.
"The programs, which are being implemented in this sphere, will bring to doubling of the above-mentioned index in both this and next years," Tigran Sargsyan said.