Քննարկվել են Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման գործում ֆինանսական միջոցների ներգրավման տարբերակներ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գրիգոր Առաքելյանի եւ ԻԻՀ ճանապարհների ու տրանսպորտի փոխնախարար Ռեզա Փիլփայեի հանդիպմանը քննարկվել են Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման աշխատանքներում ֆինանսական միջոցների ներգրավման տարբերակները:
Դեսպան Գ.Առաքելյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ արծարծվել է Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման նախագծի կյանքի կոչման հարցում իրականական ընկերությունների պատրաստակամությունը' ստեղծելու կոնսորցիում եւ մասնակցություն ունենալու ֆինանսավորմանը: «Կոնսորցիումը կարող է բաց լինել նաեւ հետաքրքրված այլ պետությունների ընկերությունների ներգրավման համար:
Սրանք դեռեւս քննարկումներ են' ուղղված նախագծի կյանքի կոչման ֆինանսական ուղիների որոնմանը»,-ասաց դեսպանը: Հիշեցնենք, որ իրանական լրատվամիջոցները նախօրեին տարածել էին փոխնախարար Ռ.Փիլփայեի հայտարարությունը, ըստ որի' «իրանական ընկերությունները կոնսորցիում են ստեղծելու' Հայաստանի երկաթուղային ցանցը Իրանի միջոցով միջազգային ջրերին միացնելու համար»: Նրա խոսքերով' այդ երկաթուղային ցանցը ունենալու է 540 կիլոմետր երկարություն, որից 480 կիլոմետրը' Հայաստանի, 60 կլիոմետրը' Իրանի տարածքում:
Նա ասել է, որ երկու կողմերի միջեւ համապատասխան փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել, որի իրականացմամբ Հայաստանի երկաթուղային ցանցը միջազգային ջրերին կմիացվի Բանդար Աբաս իրանական նավահանգստի միջոցով: Փոխնախարարը նաեւ հայտարարել է, թե իրանական ընկերությունները պատրաստ են մասնակցել Հայաստանում ավտոճանապարհի կառուցմանը, որը կկապի Իրանը Վրաստանի հետ:
Դեսպան Գ.Առաքեյանը նշեց, որ Հայաստանի եւ Իրանի երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող նախագծերի ողջ փաթեթը' էներգետիկ, տրանսպորտային ծրագրերով, քննարկման առարկա կդառնա Հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի հաջորդ նիստում, որը կգումարվի Թեհրանում, մայիսի վերջին:

Variants of Drawing Financial Means for Iran-Armenia Railway’s Construction Discussed
The variants of drawing financial means for the construction of the Iran-Armenia railway were discussed today at the meeting of RA Ambassador to Iran Grigor Arakelyan and Reza Pilpaye, Iran's deputy minister of roads and transportation.
Ambassador Grigor Arakelyan said today in an interview with Armenpress that the willingness of Irani companies to form a consortium and partake in the financing was touched upon. "The consortium may be open for involving stakeholder companies from other states," the ambassador said.
The Irani mass media published yesterday a statement by Deputy Minister Reza Pilpaye that "Irani companies will form a consortium to connect the Armenian railway net to international waters through Iran". Reza Pilpaye said the two parties signed a memorandum of mutual understanding, with the implementation of which the Armenian railway net will be connected to the international water through the Port of Bandar Abbas. According to the deputy minister, Irani companies are ready to partake in the construction of the highway, which will connect Iran with Georgia.
Ambassador Grigor Arakelyan said the whole package of projects on the development of the Armenian-Irani bilateral economic relations will be a subject of discussion during the Armenian-Iranian intergovernmental committee's next session, which will be convoked late May in Tehran.