Գևորգ Պապոյանը Դուբայում հանդիպել է Al-Futtaim Group-ի ներկայացուցիչների հետ
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը Դուբայում հանդիպել է «Al-Futtaim Group»-ի ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Ներդրումների աջակցման կենտրոն հիմնադրամի տնօրեն Գոհար Աբաջյանը։
Նախարարը հանդիպման ընթացքում ներկայացրել է Հայաստանում ձևավորված բարենպաստ ներդրումային և գործարար միջավայրը, երկրի մրցակցային առավելություններն ու ներդրումային ներուժը՝ ընդգծելով միջազգային գործընկերների հետ համագործակցության ընդլայնման և նոր ներդրումային ծրագրերի ներգրավման կարևորությունը։
Այնուհետև մտքեր են փոխանակվել «Al-Futtaim Group»-ի հարուստ միջազգային փորձի և մասնագիտական ներուժի ներդրմամբ Հայաստանում համագործակցության հնարավորությունների՝ մասնավորապես IKEA բրենդի արտադրական և առևտրային հնարավորությունները Հայաստանում ներկայացնելու շուրջ։
Անդրադարձ է կատարվել փոխշահավետ ներդրումային նախաձեռնությունների իրականացման և հետագա գործակցությունը զարգացնելու հեռանկարներին։
«Al-Futtaim Group»-ը ավելի քան 90 տարվա պատմություն ունեցող ընկերություն է, որի գործունեությունն ընդգրկում է մի շարք առանցքային ոլորտներ՝ ավտոմոբիլային արդյունաբերություն, մանրածախ առևտուր, անշարժ գույք, ֆինանսական ծառայություններ, առողջապահություն և կրթություն։ Ընկերությունը գործում է ավելի քան 20 երկրում, ունի ավելի քան 40,000 աշխատակից։ Ընկերության պորտֆելը ներառում է ավելի քան 200 միջազգային և սեփական բրենդեր։
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԱՄԷ-ում ՀՀ դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Վարդգես Հովսեփյանը, Դուբայում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արտակ Ավետիսյանը և ԱՄԷ-ում ՀՀ դեսպանի տնտեսական հարցերով խորհրդական Հայկ Մխիթարյանը։

Armenian Minister of Economy Gevorg Papoyan met with representatives of Al-Futtaim Group in Dubai, Papoyan said in a post on his Facebook page.
Gohar Abajyan, CEO of Enterprise Armenia, also attended the meeting.
During the meeting, the minister presented Armenia’s favourable investment and business environment, the country’s competitive advantages and investment potential, highlighting the importance of expanding cooperation with international partners and attracting new investment projects.
The sides then exchanged views on opportunities for cooperation in Armenia by drawing on Al-Futtaim Group’s extensive international experience and professional expertise, particularly opportunities for presenting IKEA’s manufacturing and commercial potential in Armenia.
The sides also discussed prospects for implementing mutually beneficial investment initiatives and further developing cooperation.
Al-Futtaim Group is a company with a history spanning more than 90 years, whose operations cover several key sectors, including the automotive industry, retail, real estate, financial services, healthcare and education. The company operates in more than 20 countries and employs more than 40,000 people. Its portfolio includes more than 200 international and proprietary brands.
The meeting was also attended by Vardges Hovsepyan, Chargé d’Affaires of the Armenian Embassy in the UAE; Artak Avetisyan, Consul General of Armenia in Dubai; and Hayk Mkhitaryan, Economic Adviser to the Armenian Ambassador to the UAE.