Հայաստանը պատրաստ է ներդրումների համար գրավիչ ուղղությունից վերածվել ներդրումային հարթակի․ Գևորգ Պապոյան
Դուբայում անցկացվող 15-րդ Ամենամյա ներդրումային համաժողովի («Annual Investment Meeting») շրջանակում Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը սեպտեմբերի 8-ին մասնակցել է ներդրումներին նվիրված նախարարական կլոր սեղան-քննարկմանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից հայտնում են, որ քննարկման ընթացքում Պապոյանն անդրադարձել է Հայաստանի արդյունաբերական քաղաքականության առաջնահերթություններին՝ ընդգծելով, որ առաջիկա տասնամյակում շեշտը դրվելու է ժամանակակից և բարձր արտադրողականությամբ արդյունաբերության զարգացման, տեխնոլոգիական արդիականացման, թվայնացման և ավտոմատացման վրա։
Գևորգ Պապոյանը ներկայացրել է Հայաստանի ներդրումային միջավայրի հիմնական հնարավորությունները՝ ընդգծելով օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների կարևորությունը նոր արտադրական կարողությունների ձևավորման, տեխնոլոգիաների և գիտելիքի փոխանցման, մարդկային կապիտալի զարգացման, ինչպես նաև հայկական ընկերությունների՝ գլոբալ արժեքային շղթաներին ինտեգրման տեսանկյունից։
«Հայաստանը պատրաստ է ներդրումների համար գրավիչ ուղղությունից վերածվել ներդրումային հարթակի՝ համատեղելով կապիտալը, տեխնոլոգիաներն ու մարդկային ներուժը և ստեղծելով արտադրանք տարածաշրջանային ու համաշխարհային շուկաների համար»,– նշել է նախարարը։
Հայաստանի արհեստական բանականության ոլորտում իրականացվող խոշոր նախագծերի շարքում Գևորգ Պապոյանը մատնանշել է Firebird-ի և NVIDIA-ի համագործակցությամբ Հայաստանում իրականացվող «Firebird AI Factory» խոշոր տեխնոլոգիական նախագիծը։

Армения готова трансформироваться из привлекательного направления для инвестиций в инвестиционную площадку, объединяющую капитал, технологии и человеческий потенциал: Геворг Папоян
Министр экономики Армении Геворг Папоян 8 сентября принял участие в министерском круглом столе 15-й ежегодной инвестиционной встречи в Дубае.
Как передает “Арменпресс”, в Министерстве экономики РА сообщили, что в ходе дискуссии Папоян представил приоритеты промышленной политики Армении, подчеркнув, что в предстоящем десятилетии акцент будет сделан на развитии современной и высокопроизводительной промышленности, технологической модернизации, цифровизации и автоматизации.
Геворг Папоян представил возможности инвестиционной среды Армении, подчеркнув важность прямых иностранных инвестиций в плане формирования новых производственных мощностей, передачи технологий и знаний, развития человеческого капитала, а также интеграции армянских компаний в глобальные цепочки создания стоимости.
“Армения готова трансформироваться из привлекательного направления для инвестиций в инвестиционную площадку, объединяющую капитал, технологии и человеческий потенциал и создающую продукцию для региональных и глобальных рынков”, — отметил министр.
В числе крупных проектов, реализуемых в Армении в области искусственного интеллекта, Геворг Папоян отметил масштабный технологический проект “Firebird AI Factory”, осуществляемый в Армении в сотрудничестве с компаниями Firebird и NVIDIA.