ԵԱՏՄ-ն սեպտեմբերի 1-ից գործարկում է օտարերկրյա ապրանքների հետագծելիության մեխանիզմ
Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) 2026 թ. սեպտեմբերի 1-ից գործարկվել է օտարերկրյա ապրանքների հետագծելիության մեխանիզմ։ Առաջին փուլում հետագծելիության ստուգումը կտարածվի կենցաղային սառնարանների և սառցարանների, լվացքի մեքենաների և հեռուստացույցների վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ վկայակոչելով Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հաղորդագրությունը:
«Միջկառավարական խորհրդի 2025 թ. սեպտեմբերի 30-ի թիվ 5 որոշմանը համապատասխան՝ 2026 թ. սեպտեմբերի 1-ից միությունում գործարկվում է օտարերկրյա ապրանքների հետագծելիության մեխանիզմ, որոնց մաքսային ձևակերպումը կատարվել է միության անդամ մեկ պետությունում, որոնք տեղափոխվում են այլ անդամ պետություններ (հետագծելիության մեխանիզմի ներդրումը նախատեսված է ԵԱՏՄ մաքսային տարածք ներմուծվող ապրանքների հետագծելիության մեխանիզմի մասին 2019 թ. մայիսի 29-ի համաձայնագրով)», - ասվում է ԵԱՏՀ հաղորդագրության մեջ։
Ընդունվել են չափանիշներ այն իրավիճակների համար, երբ ապրանքների միջսահմանային տեղաշարժը թույլատրվում է առանց ազգային հետագծելիության համակարգերում տվյալների մուտքագրման: Հաստատվել է նաև ինտերնետի և կապի խափանումների դեպքում լիազորված գործակալությունների գործողությունների հաջորդականությունը, ինչն ապահովում է համակարգի կայունությունն արտակարգ իրավիճակներում: Բացի այդ, ԵԱՏՄ երկրների հարկային մարմինների համար սահմանվել է միջգերատեսչական փոխգործակցության կանոնակարգ՝ ապրանքներով գործառնությունների վերաբերյալ տեղեկությունների մասին հարցումների ուղարկման և կատարման ալգորիթմ, որը նախորդում է դրանց տեղափոխությանը միության երկրների ներքին սահմաններով:
Ավելի վաղ ԵԱՏՀ ղեկավար Բակիտժան Սագինտաևը հայտնել էր, որ առաջին փուլում հետագծելիության ստուգումը կտարածվի կենցաղային սառնարանների և սառցարանների, լվացքի մեքենաների և հեռուստացույցների վրա: Սագինտաևը պարզաբանել է, որ գործարարության համար դա լրացուցիչ պաշտպանություն է ոչ բարեխիղճ մրցակցությունից: Ընդ որում, գնորդն իր հերթին ստանում է հաստատում, որ ապրանքը միություն է ներմուծվել օրինականորեն:
«Նման հասկանալի և թափանցիկ պայմանների ստեղծումը հանձնաժողովի կողմից ԵԱՏՄ շրջանակներում գործարար  միջավայրի բարելավման համակարգված աշխատանքի մի մասն է», - նշել է նա:

ЕАЭС с 1 сентября запускает механизм прослеживаемости иностранных товаров
Евразийский экономический союз (ЕАЭС) с 1 сентября 2026 года ввел механизм прослеживаемости иностранных товаров. На первом этапе прослеживаемость будет распространяться на бытовые холодильники и морозильники, стиральные машины и телевизоры. Как передает “Арменпресс”, об этом информирует ТАСС со ссылкой на сообщение Евразийской экономической комиссии.
“В соответствии с решением межправсовета от 30 сентября 2025 г. № 5 с 1 сентября 2026 года в союзе запускается механизм прослеживаемости иностранных товаров, таможенное оформление которых осуществлялось в одном государстве - члене союза, перемещаемых в другие государства-члены (введение механизма прослеживаемости предусмотрено соглашением о механизме прослеживаемости товаров, ввезенных на таможенную территорию ЕАЭС, от 29 мая 2019 года)”, — говорится в заявлении ЕАЭС.
Приняты стандарты для ситуаций, когда трансграничное перемещение товаров разрешено без внесения данных в национальные системы контроля. Утверждена также последовательность действий уполномоченных органов в случае сбоев в работе интернета и связи, что обеспечивает стабильность системы в чрезвычайных ситуациях. Кроме того, разработан регламент межведомственного взаимодействия для налоговых органов стран ЕАЭС — алгоритм отправки и выполнения запросов на информацию о операциях с товарами, предшествующих их перемещению через внутренние границы стран союза.
Ранее глава ЕАЭС Бакытжан Сагинтаев сообщил, что на первом этапе контроль будет распространен на бытовые холодильники и морозильники, стиральные машины и телевизоры. Сагинтаев пояснил, что для бизнеса это дополнительная защита от недобросовестной конкуренции. При этом покупатель, в свою очередь, получает подтверждение того, что товар был ввезен в союз на законных основаниях.
“Создание таких понятных и прозрачных условий – часть системной работы комиссии по улучшению деловой среды в рамках ЕАЭС”, — отметил он.