Պուտինն առաջին անգամ այցելել է Իտուրուպ կղզի, որը Ճապոնիան իր տարածքի մաս է համարում
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այցելել է Կուրիլյան կղզեխմբի մեջ մտնող Իտուրուպ կղզի, որը Ճապոնիան համարում է իր տարածքը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ռուսական լրատվամիջոցները այցի մասին հայտնել են օգոստոսի 13-ին՝ Կուրիլյան կղզիների հարակից շրջանում խոշոր ռազմածովային զորավարժություններից և Հյուսիսային Կորեայի կողմից բալիստիկ հրթիռի արձակումից մեկ օր անց։
Մոսկվան և Տոկիոն երբևէ չեն ստորագրել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը պաշտոնապես ավարտող խաղաղության պայմանագիր։ Դրա հիմնական խոչընդոտը կղզիների նկատմամբ տարածքային չլուծված վեճն է։ Այդ կղզիները Ճապոնիայում անվանում են «Հյուսիսային տարածքներ»։
Ռուսական ՏԱՍՍ գործակալությունը հաղորդում է, որ սա Պուտինի առաջին այցն է Կուրիլյան կղզիներ։ Մինչ այդ Ռուսաստանի պետության և կառավարության ղեկավարները Կուրիլյան կղզիներ այցելել էին ընդհանուր առմամբ հինգ անգամ։ Դմիտրի Մեդվեդևը կղզիներ է այցելել չորս անգամ՝ 2010 թվականին՝ որպես ՌԴ նախագահ, իսկ 2012, 2015 և 2019 թվականներին՝ որպես Ռուսաստանի վարչապետ։ 2021 թվականին Իտուրուպ կղզի է այցելել ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը։
Պուտինն այցելել է Իտուրուպում գտնվող «Յասնի» ձկնավերամշակման գործարան։
Գործարանում Պուտինին պատմել են ձկնորսության և ձկների միգրացիոն վարքագծի, նաև տեղեկացրել են, որ այս շրջանում Կուրիլյան կղզիների ջրերը լի են թունայով։ Այցի ընթացքում Պուտինը հանդիպել է նաև Իտուրուպի բնակիչների հետ։
Պուտինը Իտուրուպ է ժամանել Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի զորավարժությունների եզրափակիչ փուլին մասնակցելուց հետո։ Նա զորավարժություններին հետևել է «Վարյագ» գվարդիական հրթիռային հածանավից, որից հետո նույն նավի վրա խորհրդակցություններ է անցկացրել։
Այցը հաջորդել է Հյուսիսային Կորեայի կողմից բալիստիկ հրթիռի արձակմանը Կորեական թերակղզու արևելյան ափերի մոտ գտնվող ջրերի ուղղությամբ։ Հրթիռի արձակումը տեղի է ունեցել Հարավային Կորեայի և ԱՄՆ-ի համատեղ խոշոր ռազմական զորավարժություններից օրեր առաջ։ Փհենյանը տևական ժամանակ է՝ դատապարտում է այդ զորավարժությունների անցկացումը։

Путин впервые посетил остров Итуруп, который Япония считает частью своей территории
Президент России Владимир Путин посетил остров Итуруп, входящий в Курильский архипелаг, который Япония считает своей территорией. По сообщению Арменпресс, российские СМИ сообщили о визите 13 августа, на следующий день после крупномасштабных военно-морских учений в районе Курильских островов и запуска баллистической ракеты Северной Кореей.
Москва и Токио никогда официально не подписывали мирный договор, завершающий Вторую мировую войну. Главным препятствием на этом пути является неразрешенный территориальный спор по поводу островов. В Японии эти острова называются «Северными территориями».
Российское агентство ТАСС сообщает, что это первый визит Путина на Курильские острова. До этого главы государств и правительств России посещали Курильские острова в общей сложности пять раз. Дмитрий Медведев посещал острова четыре раза: в 2010 году в качестве президента Российской Федерации, а также в 2012, 2015 и 2019 годах в качестве премьер-министра России. В 2021 году премьер-министр России Михаил Мишустин посетил остров Итуруп.
Путин посетил рыбоперерабатывающий завод «Ясный» на Итурупе.
На заводе Путину рассказали о рыболовстве и миграционном поведении рыб, а также сообщили, что в этот период воды Курильских островов изобилуют тунцом. Во время визита Путин также встретился с жителями Итурупа.
Путин прибыл на Итуруп после участия в заключительном этапе учений Тихоокеанского флота. Он наблюдал за учениями с борта ракетного крейсера «Варяг», после чего провел консультации на этом же корабле.
Визит состоялся после запуска Северной Кореей баллистической ракеты в водах восточного побережья Корейского полуострова. Запуск произошел за несколько дней до крупных совместных военных учений Южной Кореи и США, которые Пхеньян давно осуждает.