Երևանի կոնյակի գործարանի ARARAT թանգարանը հյուրընկալեց «Ոսկե ծիրան»-ի պատվիրակությանը
Ի նշանավորումն ARARAT հայկական կոնյակի և «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի ավելի քան 20-ամյա համագործակցության՝ Երևանի կոնյակի գործարանի ARARAT թանգարանը հյուրընկալեց «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի պատվիրակությանը՝ փառատոնի հիմնադիրներին և միջազգային հյուրերին։
Այցի շրջանակներում հյուրերը ծանոթացան ARARAT հայկական կոնյակի արժեքահեն պատմությանը, վարպետության ավանդույթներին, ինչպես նաև անդրադարձան բազմամյա համագործակցության հիշարժան դրվագներին։
ARARAT-ի և «Ոսկե ծիրան»-ի համագործակցության այս տարվա դրվագը դարձավ ARARAT թանգարանում հատուկ տակառի հիմնադրումը։ Այն խորհրդանշում է ավելի քան երկու տասնամյակ համատեղ ստեղծված մշակութային ժառանգությունը, գործընկերության ամրությունն ու այն արժեքները, որոնք տարիներ շարունակ միավորել են երկու խորհրդանշական հայկական բրենդներին։
Այցը շարունակվեց ARARAT թանգարանի գանձարանում, որտեղ հյուրերին ներկայացվեց ARARAT հայկական կոնյակի տարեգիրը՝ 1902 թվականի նմուշներից մինչ մեր օրեր։
Հենց այստեղ է պահվում նաև լեգենդար «Դվին» կոնյակի պատմական հավաքածուն, ներառյալ այն անդրանիկ նմուշները, որոնք պաշտոնապես մատուցվել են Յալթայի կոնֆերանսի ժամանակ։ Հատկանշական է, որ «Ոսկե ծիրան» փառատոնի այս տարվա ֆիլմերից մեկի՝ Կաննի կինոփառատոնի «Լավագույն ռեժիսոր» մրցանակի կրկնակի դափնեկիր Պավել Պավլիկովսկու «Հայրենիք» ֆիլմի դրվագներից մեկում,  ակնարկային անդրադարձ է կատարվել այս կոնյակին։
Խորհրդանշական հղում անելով ֆիլմին՝ Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը Պավել Պավլիկովսկուն  նվիրեց «Դվին» հայկական կոնյակի հատուկ շիշ, ընդգծելով, որ կինոն և մշակութային ժառանգությունը հաճախ հատվում են ամենաանսպասելի և վերաիմաստավորված ձևերով՝ ստեղծելով պատմություններ, որոնք շարունակում են ապրել ժամանակի մեջ։

ARARAT and Golden Apricot mark more than 20 years of partnership
Marking more than two decades of partnership between ARARAT Armenian Brandy and the Golden Apricot International Film Festival, the ARARAT Museum of Yerevan Brandy Company welcomed the festival's delegation, including its founders and distinguished international guests.
During the visit, guests explored the heritage and values behind ARARAT Armenian Brandy, its enduring craftsmanship traditions, and reflected on memorable milestones from the longstanding collaboration between ARARAT and the Golden Apricot Film Festival.
A defining moment of this year's partnership was the the ceremonial laying of a commemorative barrel at the ARARAT Museum. The barrel symbolizes more than twenty years of shared cultural legacy, the strength of the partnership, and the values that have united these two iconic Armenian brands over the years.
The visit continued in the ARARAT Museum Treasury, where guests were introduced to the historical collection of ARARAT Armenian Brandy, spanning from the earliest samples of 1902 to the present day.
The Treasury is also home to the legendary Dvin brandy collection, including the original bottles officially served during the Yalta Conference. Notably, this year's Golden Apricot program features Fatherland, the latest film by two-time Cannes Film Festival Best Director award winner Paweł Pawlikowski, which includes a subtle reference to this iconic brandy.
Drawing on this symbolic connection, Serge Khachatryan, Chief Operating Officer of Yerevan Brandy Company, presented Paweł Pawlikowski with a special bottle of Dvin Armenian Brandy. The gesture underscored how cinema and cultural heritage often intersect in the most unexpected and meaningful ways, giving rise to stories that continue to resonate across generations.