Երևանի կոնյակի գործարանի ARARAT թանգարանը հյուրընկալեց «Ոսկե ծիրան»-ի պատվիրակությանը
Ի նշանավորումն ARARAT հայկական կոնյակի և «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի ավելի քան 20-ամյա համագործակցության՝ Երևանի կոնյակի գործարանի ARARAT թանգարանը հյուրընկալեց «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի պատվիրակությանը՝ փառատոնի հիմնադիրներին և միջազգային հյուրերին։
Այցի շրջանակներում հյուրերը ծանոթացան ARARAT հայկական կոնյակի արժեքահեն պատմությանը, վարպետության ավանդույթներին, ինչպես նաև անդրադարձան բազմամյա համագործակցության հիշարժան դրվագներին։
ARARAT-ի և «Ոսկե ծիրան»-ի համագործակցության այս տարվա դրվագը դարձավ ARARAT թանգարանում հատուկ տակառի հիմնադրումը։ Այն խորհրդանշում է ավելի քան երկու տասնամյակ համատեղ ստեղծված մշակութային ժառանգությունը, գործընկերության ամրությունն ու այն արժեքները, որոնք տարիներ շարունակ միավորել են երկու խորհրդանշական հայկական բրենդներին։
Այցը շարունակվեց ARARAT թանգարանի գանձարանում, որտեղ հյուրերին ներկայացվեց ARARAT հայկական կոնյակի տարեգիրը՝ 1902 թվականի նմուշներից մինչ մեր օրեր։
Հենց այստեղ է պահվում նաև լեգենդար «Դվին» կոնյակի պատմական հավաքածուն, ներառյալ այն անդրանիկ նմուշները, որոնք պաշտոնապես մատուցվել են Յալթայի կոնֆերանսի ժամանակ։ Հատկանշական է, որ «Ոսկե ծիրան» փառատոնի այս տարվա ֆիլմերից մեկի՝ Կաննի կինոփառատոնի «Լավագույն ռեժիսոր» մրցանակի կրկնակի դափնեկիր Պավել Պավլիկովսկու «Հայրենիք» ֆիլմի դրվագներից մեկում,  ակնարկային անդրադարձ է կատարվել այս կոնյակին։
Խորհրդանշական հղում անելով ֆիլմին՝ Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօրեն Սերգեյ Խաչատրյանը Պավել Պավլիկովսկուն  նվիրեց «Դվին» հայկական կոնյակի հատուկ շիշ, ընդգծելով, որ կինոն և մշակութային ժառանգությունը հաճախ հատվում են ամենաանսպասելի և վերաիմաստավորված ձևերով՝ ստեղծելով պատմություններ, որոնք շարունակում են ապրել ժամանակի մեջ։

Музей “Арарат” Ереванского коньячного завода принял делегацию “Золотого абрикоса”
В ознаменование более чем двух десятилетий сотрудничества между армянским коньяком ARARAT и Международным кинофестивалем «Золотой абрикос», Музей Ереванского коньячного завода ARARAT принял делегацию фестиваля, в состав которой вошли его основатели и почётные международные гости.
В ходе визита гости познакомились с наследием и ценностями армянского коньяка ARARAT, его многолетними традициями мастерства, а также вспомнили самые яркие моменты многолетнего сотрудничества между ARARAT-ом и кинофестивалем «Золотой абрикос».
Ключевым эпизодом партнёрства в этом году стала торжественная закладка специальной бочки в Музее ARARAT. Эта бочка символизирует более двадцати лет общего культурного наследия, прочность партнёрства и ценности, которые на протяжении многих лет объединяют два знаковых армянских бренда.
Затем гости посетили сокровищницу Музея ARARAT, где им была представлена историческая коллекция армянского коньяка ARARAT, охватывающая период от самых ранних образцов 1902 года до наших дней.
В сокровищнице также хранится легендарная коллекция коньяка «Двин», включая образцы, которые официально подавались во время Ялтинской конференции. Примечательно, что в программу кинофестиваля «Золотой абрикос» вошёл фильм «Отечество» (Fatherland) - новая работа двукратного лауреата Каннского кинофестиваля в номинации «Лучший режиссёр» Павла Павликовского, в которой содержится отсылка к этому легендарному коньяку.
Развивая эту символическую связь, исполнительный директор Ереванского коньячного завода Сергей Хачатрян преподнёс Павлу Павликовскому особую бутылку армянского коньяка «Двин». Этот жест подчеркнул, что кинематограф и культурное наследие нередко пересекаются самым неожиданным и глубоким образом, рождая истории, которые продолжают находить отклик у новых поколений.