Անքորիջում պայմանավորվածություններ չեն եղել, բայց քննարկվել են հակամարտության լուծման հնարավորությունները. Պուտին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ Ալյասկայի Անքորիջ քաղաքում 2025 թ. օգոստոսին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ տեղի ունեցած բանակցությունների ժամանակ պայմանավորվածություններ չեն եղել, փաստաթղթեր չեն ստորագրվել, սակայն քննարկվել են փոխզիջումներ և առաջարկներ՝ ուղղված ռուս-ուկրաինական հակամարտության լուծմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է «Վեստի» լրատվական ծառայության թղթակից Պավել Զարուբինի հետ հարցազրույցում։
Հակամարտության կարգավորման մասին խոսելիս ռուսաստանցի պաշտոնյաները հաճախ խոսում են «Անքորիջի ոգու» մասին։ Պավել Զարուբինի հետ հարցազրույցում Վլադիմիր Պուտինը փորձել է բացատրել, թե ինչ է դա նշանակում։
«Անքորիջում իսկապես որևէ պայմանավորվածություն չի եղել։ Անքորիջի ոգին, չնայած այն չի ամրագրվել որևէ պաշտոնական փաստաթղթում, ոչ ոք որևէ ստորագրություն չի դրել, սակայն Անքորիջում մենք քննարկել ենք որոշակի հնարավորություններ՝ ուղղված Ուկրաինայում ճգնաժամի ավարտին։ Եվ քննարկված փոխզիջումները հենց այն առաջարկներն էին, որոնք ամերիկյան կողմը մեզ ներկայացրել էր։ Մեզ խնդրել էին ընդունել ամերիկացի բանակցողների կողմից ձևակերպված փոխզիջումները։ Մենք մտածել ենք դրա մասին, և ոչ անմիջապես, բայց մենք եկանք Անքորիջ և ասացինք, որ համաձայն ենք», - ասել է Պուտինը՝ հավելելով, որ Մոսկվան ամերիկյան կողմից այլ դիրքորոշում չի լսել։
Հունիսի 25-ին ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն նույնպես հայտարարել էր, որ Ալյասկայում երկու նախագահների հանդիպման ժամանակ եղել են առաջարկներ, սակայն համաձայնություն չի եղել։
Ռուսաստանի նախագահը հավելել է, որ Կրեմլը սպասում է ԱՄՆ նախագահի ներկայացուցիչներ Սթիվ Ուիթքոֆի և Ջարեդ Քուշների Մոսկվա ժամանմանը՝ ռուս-ուկրաինական կարգավորման շուրջ երկխոսությունը շարունակելու համար։
Նա նաև ասել է, որ եթե գործը հասնի ռուս-ուկրաինական բանակցություններին, ապա հանդիպման վայր կարող է ծառայել Մինսկը։
Պուտինը Զարուբինի հետ զրույցում անդրադարձել է նաև երկրում բենզինի և դիզելային վառելիքի հետ կապված խնդիրներին, որոնք պայմանավորված են նավթավերամշակման օբյեկտներին ուկրաինական հարվածներով։ Նա նշել է, որ որոշակի դժվարություններ կան, բայց իրավիճակը «կրիտիկական չէ»։

В Анкоридже действительно не было никаких договоренностей, но обсуждались определенные возможности завершения конфликта на Украине: Путин
Президент России Владимир Путин заявил, что в ходе переговоров с президентом США Дональдом Трампом в Анкоридже, штат Аляска, в августе 2025 года, никаких соглашений достигнуто не было, никаких документов подписано не было, но обсуждались компромиссы и предложения, направленные на урегулирование российско-украинского конфликта. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он заявил в интервью корреспонденту информационной службы “Вести” Павлу Зарубину.
Говоря об урегулировании конфликта, российские чиновники часто говорят о “духе Анкориджа”. В интервью Павлу Зарубину Владимир Путин попытался объяснить, что это значит.
“В Анкоридже действительно не было никаких договоренностей. Так называемый дух Анкориджа не был облечен в какие-то формальные документы, никто не ставил никаких подписей. Но мы обсуждали определенные возможности завершения конфликта на Украине, и компромиссы, которые обсуждались, это как раз были те предложения, которые были обращены американской стороной к нам. Нас просили пойти на компромиссы, сформулированные американскими переговорщиками. Нам предложили пойти на компромисс. Мы подумали не сразу. Но приехали в Анкоридж, сказали: “Да, согласны””, — сказал Путин, добавив, что Москва не слышала от американской стороны иной позиции.
25 июня госсекретарь США Марко Рубио также заявил, что на встрече двух президентов на Аляске были предложения, но соглашение не было достигнуто.
Российский президент добавил, что Кремль ждет прибытия в Москву представителей президента США Стива Уиткоффа и Джареда Кушнера для продолжения диалога по российско-украинскому урегулированию.
Он также сказал, что, если дело дойдет до российско-украинских переговоров, Минск может стать местом проведения встречи.
В разговоре с Зарубиным Путин также затронул проблемы с бензином и дизельным топливом в стране, вызванные украинскими атаками на нефтеперерабатывающие заводы. Он отметил, что определенные трудности существуют, но ситуация “не критическая”.