Երևանում կայանալիք COP17-ի քննարկումների կենտրոնում են լինելու նաև կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի իրականացման խթանման հնարավոր ուղիները
Վիեննայի ՄԱԿ-ի գրասենյակում տեղի է ունեցել Վիեննայում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության կողմից կազմակերպված բարձրաստիճան ճեպազրույց` նվիրված 2026թ. Երևանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովին: Միջոցառմանը հիմնական ելույթով հանդես է եկել ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանն իր խոսքում ներկայացրել է Կենսաբազմազանության COP17-ի Հայաստանի նախագահության կողմից իրականացվող ընթացիկ աշխատանքները և նախաձեռնությունները, ինչպես նաև կազմակերպչական մանրամասները:
Ընդգծվել է ՀՀ պատրաստակամությունն ապահովելու ներառական, թափանցիկ և բոլոր շահագրգիռ կողմերի լիարժեք ներգրավվածությամբ համաժողովի անցկացում:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը նշել է, որ Համաժողովը շրջադարձային է լինելու Կունմին-Մոնրեալի կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի (KMGBF) իրականացման հարցում գրանցված առաջընթացի առաջին գլոբալ վերանայման, ձեռքբերումների գնահատման, բացերի վերհանման և մարտահրավերների հասցեագրման համար: Ընդգծվել է, որ Համաժողովի շրջանակներում քննարկումների կենտրոնում են լինելու նաև կենսաբազմազանության գլոբալ շրջանակի իրականացման խթանման հնարավոր ուղիները՝ 2030թ. Կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու համար:
ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը ներկայացրել է Համաժողովին ընդառաջ կայանալիք Առաջնորդների գագաթնաժողովի մանրամասները՝ ընգծելով բարձրագույն մակարդակով կենսաբազմազանության պահպանմանն առնչվող հարցերին ռազմավարական ուղղվածություն և քաղաքական լիցք հաղորդելու կարևորությունը։ Ներկաների ուշադրությունն է հրավիրվել նաև գագաթնաժողովին հաջորդող բարձրաստիճան նախարարական հատվածին, որը կխթանի համաժողովի ընթացքում որոշումների կայացման գործընթացը:
ԱԳ նախարարի տեղակալը կարևորել է Վիեննայում տեղակայված միջազգային կազմակերպությունների ակտիվ ներգրավվածության ապահովումը կենսաբազմազանության օրակարգի խթանման գործում: Այս համատեքստում ընդգծվել է կազմակերպությունների ոլորտային փորձագիտական և մասնագիտական ներուժի լիարժեք կիրարկման կարևորությունը, ինչպես նաև համաժողովին ընդառաջ և դրա շրջանակներում համատեղ միջոցառումների և նախաձեռնությունների իրականացումը:
Ամփոփելով՝ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը նշել է, որ Երևանում անցկացվելիք COP17 համաժողովը միջազգային հանրության համար ծառայելու է որպես կարևոր հարթակ հանձնառություններից դեպի իրականացում անցում կատարելու համար:
Ճեպազրույցին ելույթներով հանդես են եկել Վիեննայում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Անդրանիկ Հովհաննիսյանը, Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (IAEA), ՄԱԿ Թմրամիջոցների և հանցավորության դեմ պայքարի գրասենյակի (UNODC), ՄԱԿ Արդյունաբերության զարգացման կազմակերպության (UNIDO), ինչպես նաև ԵԱՀԿ բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ:
Միջոցառմանը ներկա են գտնվել Վիեննայում հավատարմագրված դեսպաններ և մշտական ներկայացուցիչներ, դիվանագետներ, Վիեննայի միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Ճեպազրույցին հաջորդել է հարցուպատասխան, որի ընթացքում բարձր է գնահատվել ՀՀ ջանքերն արդյունավետ և արդյունքահեն համաժողով կազմակերպելու հարցում:

Возможные пути содействия реализации глобальной рамочной программы по биоразнообразию также будут в центре обсуждений на COP17 в Ереване
В Венском офисе ООН состоялся брифинг высокого уровня, организованный постоянным представительством Республики Армения в Вене, посвященный 17-й Конференции сторон Конвенции ООН о биологическом разнообразии, которая пройдет в Ереване в 2026 году. С программной речью на мероприятии выступил заместитель министра иностранных дел РА Роберт Абисогомонян.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на пресс-релиз МИД РА, в своем выступлении Роберт Абисогомонян представил текущие работы и инициативы, реализуемые президентством Армении по биоразнообразию COP17, а также организационные детали.
Была подчеркнута готовность РА обеспечить инклюзивное, прозрачное и полное участие всех заинтересованных сторон.
Замминистра иностранных дел РА отметил, что конференция станет поворотным моментом для первого глобального обзора прогресса, достигнутого в реализации Куньминско-Монреальской глобальной рамочной программы по биоразнообразию (KMGBF), оценки достижений, выявления пробелов и решения проблем. Было подчеркнуто, что возможные пути содействия реализации Глобальной рамочной программы по биоразнообразию в целях достижения Целей устойчивого развития до 2030 года также будут в центре обсуждений в рамках конференции.
Роберт Абисогомонян представил подробности саммита лидеров, который состоится перед конференцией, подчеркнув важность обеспечения стратегического направления и политического импульса вопросам, связанным с сохранением биоразнообразия, на самом высоком уровне. Внимание участников также было обращено на сегмент высокого уровня на уровне министров, который последует за саммитом и будет стимулировать процесс принятия решений в ходе конференции.
Замминистра иностранных дел подчеркнул важность обеспечения активного участия международных организаций, расположенных в Вене, в продвижении повестки в области биоразнообразия. В этом контексте была подчеркнута важность полного использования отраслевой экспертизы и профессионального потенциала организаций, а также проведения совместных мероприятий и инициатив в преддверии и в рамках конференции.
В заключение Роберт Абисогомонян отметил, что конференция COP17 в Ереване послужит важной платформой для перехода международного сообщества от обязательств к их реализации.
На брифинге выступили постоянный представитель Республики Армения в Вене Андраник Ованнисян, высокопоставленные представители Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ, IAEA), Управления ООН по наркотикам и преступности (UNODC), Организации Объединенных Наций по промышленному развитию (UNIDO), а также ОБСЕ.
В мероприятии приняли участие послы и постоянные представители, аккредитованные в Вене, дипломаты и представители международных организаций в Вене.
После брифинга состоялась сессия вопросов и ответов, в ходе которой были высоко оценены усилия Армении по организации эффективной и ориентированной на результат конференции.