Հայտնի է DigiTec 2026-ի՝ Հայաստանի խոշորագույն տեխնոլոգիական իրադարձության անցկացման ամսաթիվը
DigiTec-ը՝ Հայաստանի խոշորագույն տեխնոլոգիական իրադարձությունն, այս տարի կկայանա նոյեմբերի 20-22-ին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունից՝ ընդգծելով, որ վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում DigiTec-ը մեկ ցուցասրահ զբաղեցնող ցուցահանդեսից վերաճել է տարածաշրջանի ամենաազդեցիկ տեխնոլոգիական հարթակներից մեկի։
«Այն դարձել է տեխնոլոգիական առաջնորդների, հիմնադիրների, ներդրողների, քաղաքականություն մշակողների, գիտնականների և նորարարների հանդիպման վայր՝ նպաստելով մեր երկրի տեխնոլոգիական հեռանկարների ձևավորմանը։
2025 թվականի հոբելյանական՝ 20-րդ թողարկումը միավորել է ավելի քան 30,000 այցելու, շուրջ 200 ցուցադրող ընկերություն, 100 միջազգային խոսնակ և մասնակիցներ ավելի քան 30 երկրներից։
DigiTec 2026-ը նպատակ ունի զարգացնել և գերազանցել նախորդ տարվա ձեռքբերումները։
DigiTec 2026-ը տեղի է ունենալու Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգի համար կարևոր շրջադարձի փուլում։ Հայաստանը արագորեն ձևավորվում է որպես արհեստական բանականության ենթակառուցվածքների տարածաշրջանային կենտրոն։
Այս զարգացումները, համակցվելով Հայաստանի ռազմավարական դիրքի հետ՝ Եվրոպայի, Ծոցի երկրների և Կենտրոնական Ասիայի միջև, երկիրը դարձնում են բնական կամուրջ աշխարհի ամենաարագ զարգացող տեխնոլոգիական շուկաների միջև։
Այս տարվա DigiTec-ի բովանդակությունը մեծապես խարսխված է պատմական այս շրջադարձի վրա»,– նշված էկառույցի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Թեմատիկ ուղղությունները և միջազգային առաջատար խոսնակների ցանկը կհայտարարվեն հաջորդիվ։ Կազմակերպիչները խոստանում են տեխնոլոգիական աշխարհի ամենահեղինակավոր խոսնակների աննախադեպ մասնակցություն։
Բացի կոնֆերանսից և ցուցահանդեսից, DigiTec 2026-ը կներկայացնի բիզնես կապերի ձևավորման ընդլայնված հնարավորություններ։
Առաջին «ԴիջիԹեքն» անցկացվել էր 2005 թվականին։ Այն մտահղացրել և իրագործել էր տեխնոլոգիական համայնքի առաջնորդ, Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների Միության (ԱՏՁՄ/UATE) երկարամյա տնօրեն լուսահոգի Կարեն Վարդանյանը։

DigiTec 2026 dates announced
Over the past two decades, DigiTec has evolved from an exhibition occupying a single hall into one of the region’s most influential technology platforms. It has become a meeting point for technology leaders, founders, investors, policymakers, researchers, and innovators, helping shape Armenia’s technological future.
The milestone 20th edition of DigiTec in 2025 brought together more than 30,000 visitors, over 200 exhibiting companies, more than 100 international speakers, and participants from over 30 countries.
Building on this momentum, DigiTec 2026 aims to surpass the achievements of the previous year and further strengthen its position as a leading technology platform in the region.
The event comes at a pivotal moment for Armenia’s technology ecosystem. The country is rapidly emerging as a regional hub for artificial intelligence infrastructure.
Combined with Armenia’s strategic position at the crossroads of Europe, the Gulf region, and Central Asia, these developments are turning the country into a natural bridge connecting some of the world’s fastest-growing technology markets.
The vision and content of DigiTec 2026 will be strongly anchored in this historic transformation. The event’s thematic tracks and lineup of leading international speakers will be announced additionally.
Organizers promise unprecedented participation from some of the most respected and influential voices in the global technology industry.
In addition to the conference and exhibition, DigiTec 2026 will offer expanded opportunities for business networking, partnership development, and international collaboration.
The inaugural DigiTec took place in 2005. It was envisioned and brought to life by the late Karen Vardanyan, longtime UATE CEO and an extraordinary leader of Armenia's tech community.