Հայաստանի և Թուրքիայի գործարարների՝ Կարսում կայացած հանդիպումը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել․ Միրզոյան
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ հունիսի 2-ին Կարսում կայացած հայ և թուրք գործարարների հանդիպումը կարևոր քայլ է տնտեսական համագործակցության զարգացման ուղղությամբ և կարող է հետագայում նպաստել նաև քաղաքական գործընթացներին։
«Հունիսի 2-ին Կարսում տեղի ունեցավ շատ լուրջ հանդիպում Հայաստանի և Թուրքիայի գործարարների միջև։ Հանդիպումը կազմակերպված էր Հայաստանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունների, առևտրային պալատների մասնակցությամբ և կողմից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ ասել է արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ հանդիպումը էականորեն տարբերվել է նախկինում տեղի ունեցած գործարար շփումներից։
«Այս հանդիպումը էականորեն տարբերվում էր նախորդիվ երբևէ եղած գործարար շփումներից, որովհետև շատ հագեցած էր օրակարգով, շատ մեծ հետաքրքրություն էր առաջացրել նաև Թուրքիայի արևելյան և հյուսիսարևելյան երեք նահանգների գործարար շրջանակների մոտ»,- նշել է Միրզոյանը։
ԱԳ նախարարի գնահատմամբ՝ սա լավ մեկնարկ է Հայաստան-Թուրքիա տնտեսական համագործակցության խորացման համար։
Միրզոյանը հայտնել է նաև, որ ակնկալում է առաջիկայում նման ձևաչափով երկրորդ հանդիպման անցկացում արդեն Հայաստանում։
«Ես ակնկալում եմ, որ ռացիոնալ ժամկետներում առաջիկայում մենք կունենանք երկրորդ հանդիպումը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում»,- ասել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ արդեն իսկ սկսվել են առանձին ընկերությունների և գործարար շրջանակների միջև կոնկրետ քննարկումներ։
«Ես տեղյակ եմ, որ կոնկրետ խոսակցություններ են սկսված գործարար շրջանակների, առանձին ընկերությունների միջև, և ես վստահ եմ, որ կտեսնենք այդ խոսակցության շարունակությունը, այդ խոսակցության նյութականացումը և շոշափելի պտուղները»,- նշել է Միրզոյանը։
Արտաքին գործերի նախարարը վստահություն է հայտնել, որ սկսված գործընթացը շարունակական կլինի և կբերի ոչ միայն տնտեսական, այլև քաղաքական դրական արդյունքների։
«Մի գործընթաց է սկսված, որը կհամարձակվեմ վստահություն հայտնել, որ մեծ հաշվով չի կանգնելու և բերելու է ոչ միայն տնտեսական լավ արդյունքներ, այլև իր հետևից բերելու է նաև քաղաքական լավ արդյունքներ»,- հայտարարել է Միրզոյանը։

Foreign Minister Ararat Mirzoyan has described the recent meeting between Armenian and Turkish businessmen as an important step toward economic cooperation that could also contribute to political processes.
“On June 2, a very important meeting took place in Kars between Armenian and Turkish businesspeople,” he told members of parliament at a joint committee hearing on the Pashinyan administration’s 2025 budget performance report.
He said the meeting was organized by the foreign ministries of Armenia and Türkiye, as well as the chambers of commerce of both countries.
The minister noted that the meeting significantly differed from previous business contacts.
“This meeting was significantly different from any previous business interactions, because it had a very full agenda and also generated great interest among business circles in three eastern and northeastern provinces of Türkiye,” Mirzoyan said.
In his assessment, this is a good start for deepening Armenia–Türkiye economic cooperation.
Mirzoyan also said he expects a second such meeting to be held in Armenia in the near future.
“I expect that within a reasonable timeframe, we will have a second meeting on the territory of the Republic of Armenia,” the minister said.
“I am aware that concrete talks have already started between business circles and individual companies, and I am confident that we will see the continuation of these talks, their materialization, and tangible results,” Mirzoyan added.
The Foreign Minister expressed confidence that the process will continue and lead not only to economic but also to positive political outcomes.
“A process has started which, I dare to express confidence, will not stop in general and will bring not only good economic results, but will also bring positive political outcomes in its wake,” Mirzoyan said.