Հայաստանի և Թուրքիայի գործարարների՝ Կարսում կայացած հանդիպումը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել․ Միրզոյան
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է, որ հունիսի 2-ին Կարսում կայացած հայ և թուրք գործարարների հանդիպումը կարևոր քայլ է տնտեսական համագործակցության զարգացման ուղղությամբ և կարող է հետագայում նպաստել նաև քաղաքական գործընթացներին։
«Հունիսի 2-ին Կարսում տեղի ունեցավ շատ լուրջ հանդիպում Հայաստանի և Թուրքիայի գործարարների միջև։ Հանդիպումը կազմակերպված էր Հայաստանի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունների, առևտրային պալատների մասնակցությամբ և կողմից»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2025 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ ասել է արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նրա խոսքով՝ հանդիպումը էականորեն տարբերվել է նախկինում տեղի ունեցած գործարար շփումներից։
«Այս հանդիպումը էականորեն տարբերվում էր նախորդիվ երբևէ եղած գործարար շփումներից, որովհետև շատ հագեցած էր օրակարգով, շատ մեծ հետաքրքրություն էր առաջացրել նաև Թուրքիայի արևելյան և հյուսիսարևելյան երեք նահանգների գործարար շրջանակների մոտ»,- նշել է Միրզոյանը։
ԱԳ նախարարի գնահատմամբ՝ սա լավ մեկնարկ է Հայաստան-Թուրքիա տնտեսական համագործակցության խորացման համար։
Միրզոյանը հայտնել է նաև, որ ակնկալում է առաջիկայում նման ձևաչափով երկրորդ հանդիպման անցկացում արդեն Հայաստանում։
«Ես ակնկալում եմ, որ ռացիոնալ ժամկետներում առաջիկայում մենք կունենանք երկրորդ հանդիպումը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում»,- ասել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ արդեն իսկ սկսվել են առանձին ընկերությունների և գործարար շրջանակների միջև կոնկրետ քննարկումներ։
«Ես տեղյակ եմ, որ կոնկրետ խոսակցություններ են սկսված գործարար շրջանակների, առանձին ընկերությունների միջև, և ես վստահ եմ, որ կտեսնենք այդ խոսակցության շարունակությունը, այդ խոսակցության նյութականացումը և շոշափելի պտուղները»,- նշել է Միրզոյանը։
Արտաքին գործերի նախարարը վստահություն է հայտնել, որ սկսված գործընթացը շարունակական կլինի և կբերի ոչ միայն տնտեսական, այլև քաղաքական դրական արդյունքների։
«Մի գործընթաց է սկսված, որը կհամարձակվեմ վստահություն հայտնել, որ մեծ հաշվով չի կանգնելու և բերելու է ոչ միայն տնտեսական լավ արդյունքներ, այլև իր հետևից բերելու է նաև քաղաքական լավ արդյունքներ»,- հայտարարել է Միրզոյանը։

Встреча армянских и турецких бизнесменов в Карсе вызвала большой интерес – глава МИД Армении
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что встреча армянских и турецких бизнесменов, состоявшаяся в Карсе 2 июня, является важным шагом на пути развития экономического сотрудничества и может в будущем также способствовать политическим процессам.
«2 июня в Карсе состоялась очень серьезная встреча армянских и турецких бизнесменов. Встреча была организована при участии и поддержке министерств иностранных дел и торговых палат Армении и Турции», — сказал Мирзоян во время обсуждения на совместном заседании постоянных комиссий Национального Собрания годового отчета о реализации государственного бюджета на 2025 год, сообщает «Арменпресс».
По его словам, встреча существенно отличалась от предыдущих деловых контактов.
«Эта встреча существенно отличалась от предыдущих деловых контактов, поскольку у нее была очень насыщенная повестка дня, а также вызвала большой интерес в деловых кругах трех восточных и северо-восточных провинций Турции», — отметил Мирзоян.
По словам министра иностранных дел, это хороший старт для углубления армяно-турецкого экономического сотрудничества.
Мирзоян также заявил, что ожидает проведения второй встречи в аналогичном формате в Армении в ближайшем будущем.
«Я ожидаю, что в разумные сроки мы проведем вторую встречу на территории Республики Армения в ближайшее время», — сказал министр.
По его словам, конкретные переговоры уже начались между отдельными компаниями и бизнес-кругами.
«Я знаю, что между бизнес-кругами и отдельными компаниями начались конкретные переговоры, и я уверен, что мы увидим продолжение этих переговоров, их материализацию и ощутимые плоды», — отметил Мирзоян.
Министр иностранных дел выразил уверенность, что начавшийся процесс будет непрерывным и принесет не только экономические, но и позитивные политические результаты.
«Начался процесс, который, смею заверить, в долгосрочной перспективе не остановится и принесет не только хорошие экономические, но и хорошие политические результаты», — заявил Мирзоян.