G8-ի պահպանումը թույլ կտար խուսափել ներկայիս խնդիրներից. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ կողմ է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ ուղիղ շփումները պահպանելուն` հավելելով, որ եթե Մոսկվային չհանեին Մեծ ութնյակից, ապա ներկայիս համաշխարհային խնդիրներից, գուցե, հնարավոր լիներ խուսափել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է լրագրողների հետ զրույցում, որի տեսանյութը տարածել է Սպիտակ տունը։
«Ես ասացի, որ դա (G8-ի վերափոխումը G7-ի) հիմար քայլ է։ Եվ ես իրավացի էի։ Ես գնում եմ G7-ի հանդիպումներին, և հանդիպման 90%-ի ընթացքում խոսում են Ռուսաստանի և Ռուսաստանի հետ կապված իրադարձությունների մասին։ Եվ ես ասացի. «Ինչո՞ւ եք նրանց հանել»։ Պետք է լիներ G8։ Բայց երբ նրանք Պուտինին հանեցին, նա շատ վիրավորվեց.... Կհամարձակվեմ ասել, որ, հավանաբար, մենք այժմ չէինք ունենա այս խնդիրները, եթե նրան չհանեին», - ասել է Թրամփը։
Անդրադառնալով Ռուսաստանի ղեկավարին դեկտեմբերին ԱՄՆ-ում կայանալիք G20-ի գագաթնաժողովին հրավիրելու հնարավորությանը՝ Թրամփը հայտարարել է, որ «անհրաժեշտ է համարում խոսել բոլորի հետ»:
«Ես այն մարդկանցից չեմ, որոնք (հայտարարում են), թե չեն խոսի նրա հետ, քանի որ պատերազմ է ընթանում, - նշել է նա: - Ես կողմ եմ խոսելուն»։
Նա նշել է, որ չի հրավիրել Պուտինին դեկտեմբերին ԱՄՆ-ում կայանալիք G20 գագաթնաժողովին, սակայն նրա ներկայությունը «շատ օգտակար կլիներ»։

Сохранение G-8  помогло бы избежать нынешних проблем - Трамп
Президент США Дональд Трамп заявил, что выступает за поддержание прямых контактов с президентом России Владимиром Путиным, добавив, что если бы Москву не исключили из G-8, то, возможно, нынешних глобальных проблем можно было бы избежать. Как сообщает Арменпресс, об этом он заявил в беседе с журналистами, видеозапись которой была опубликована Белым домом.
«Я сказал, что это (превращение G-8 в G-7) — глупый шаг. И я был прав. Я хожу на встречи G-7, и 90% встречи они говорят о России и событиях, связанных с Россией. И я сказал: «Зачем вы их выгнали?» Это должна была быть G-8. Но когда они выгнали Путина, он очень обиделся… Осмелюсь сказать, что у нас, вероятно, не было бы этих проблем сейчас, если бы они его не выгнали», — сказал Трамп.
Говоря о возможности пригласить российского лидера на саммит G20 в США в декабре, Трамп заявил, что считает необходимым поговорить со всеми.
«Я не из тех, кто говорит, что с ним не будут разговаривать из-за войны, — сказал он. — Я за разговоры».
Он добавил, что не приглашал Путина на саммит G20 в США в декабре, но его присутствие «было бы очень полезным».