Վենետիկում բացվել է Ավետիք Իսահակյանի հուշատախտակը
Հայ մեծանուն գրող Ավետիք Իսահակյանի 150-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում Վենետիկի Դորսոդուրո N2266 հասցեում՝ այն տանը, որտեղ ապրել է Իսահակյանը, տեղի է ունեցել վարպետի մասին պատմող հուշատախտակի բացման հանդիսավոր արարողությունը։
Իտալիայում ՀՀ դեսպանության և Վենետիկում պատվո հյուպատոսության կողմից կազմակերպված միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը, Իտալիայում ՀՀ դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը, Վենետիկի պրեֆեկտ Դարկո Պելլոսը, Վենետիկի փոխքաղաքապետ Սիմոնե Վենտուրինին, ինչպես նաև համայնքի անդամներ։
Գաղափարն իրականություն է դարձել ԿԳՄՍ և Արտաքին գործերի նախարարությունների համատեղ ջանքերով՝ Վենետիկի հյուպատոսարանի աջակցությամբ, Ավետիք Իսահակյանի տուն-թանգարանի և Վենետիկի հյուպատոսարանի կազմակերպմամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Ալֆրեդ Քոչարյանն ընդգծել է.
«Մեծ պատիվ է այսօր գտնվել Վենետիկում՝ մի քաղաքում, որը դարեր շարունակ եղել է մշակույթների, գաղափարների և ժողովուրդների հանդիպման վայր։ Այսօր այստեղ հավաքվել ենք՝ արժևորելու հայ մեծ բանաստեղծ Ավետիք Իսահակյանի հիշատակը և բացելու հուշատախտակ այն տանը, որտեղ նա ապրել է։ Անցնող տարում մի շարք միջոցառումներով հիշատակեցինք մեր մեծագույն բանաստեղծի 150-ամյակը։ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունն իրականացրել է հոբելյանական բազմաթիվ միջոցառումներ՝ Հայաստանում և արտերկրում արժևորելով Ավետիք Իսահակյանի գրական ու մշակութային ժառանգությունը։ Անցած տարի մարտին Գերմանիայի Լայպցիգ քաղաքում ևս տեղադրել ենք հուշատախտակ՝ ի հիշատակ գրողի»:
Նրա ընդգծմամբ՝ Հայաստանի և Իտալիայի ժողովուրդներին դարեր շարունակ միավորել են մշակութային ու պատմական խոր կապերը, և մեր մտավորականներն ու մշակութային գործիչները, այդ թվում՝ Ավետիք Իսահակյանը, այս քաղաքում իրենց ներկայությամբ ամրապնդել են երկու երկրների բարեկամությունը:
Դեսպան Կարապետյանը նշել է, որ Վենետիկում Ավետիք Իսահակյանի հուշատախտակի բացումը կարևոր մշակութային իրադարձություն է, որը հարգանքի տուրք է մեծ գրողի հիշատակին և միաժամանակ նոր վկայություն՝ հայ-իտալական մշակութային կապերի ամրության ու շարունակականության մասին։
Վարպետի մասին պատմող հուշատախտակը խորհրդանշում է երկու երկրների միջև մշակութային երկխոսությունը։ Հուշատախտակի վրա ուրվագծվում է Ռիալտոյի կամուրջը, որը Ավ․ Իսահակյանի լավագույն բանաստեղծություններից մեկի՝ «Մի մրահոն աղջիկ տեսա Ռիալտոյի կամուրջին․․․», խորհրդանիշն է և վարպետի սիրելի ճարտարապետական կառույցներից մեկի՝ Երերույքի տաճարի զարդանախշը։ Հուշատախտակի վրա եղած QR կոդով այցելուները կարող են տեսնել «Իսահակյանը և Վենետիկը» տեսանյութը։ Հուշատախտակի ճարտարապետը Հայկ Ասատրյանն է։
Այս տանը, որտեղ տեղադրվում է հուշատախտակը, վարպետն ընտանիքով ապրել և ստեղծագործել է 6 տարի՝ 1921-1926 թթ․։ Պահպանվել են Իսահակյանի որդու՝ Վիգեն Իսահակյանի հուշերը․
«Դորսոդուրո փողոցում գտնվող այս տունը` N 2266, որտեղ ապրեցինք վեց տարի, պարտեզով շրջապատված մի հին առանձնատուն էր, որը Վենետիկի համար հազվագյուտ բան էր: Պատկանում էր հինավուրց վենետիկյան Դե Մարքիների ազնվական ընտանիքին։ Հորս աշխատասենյակը երկրորդ հարկում էր, նայում էր պարտեզին: Աղավնիները գալիս էին, նստում պատուհանի եզրին և ղունղունում, ուտելիք պահանջում։ Սենյակում էին հորս գրասեղանը և թախտը։ Հայրս պատին ամրացրել էր Հայաստանի քարտեզը և իր սիրելի մոր՝ Ապլայի պատկերը: Այս սեղանին հայրս գրեց իր ստեղծագործություններից մի քանի ընտիր գոհարներ, ինչպիսիք են՝ «Ռավեննայում» կամ էլ «Հայրենիքիս»․․․ Այդ գրասեղանին գրեց իր անկրկնելի «Լիլիթը», նաև մի սիրային բանաստեղծություն` ներշնչված Ռիալտո կամրջին հանդիպած մի անծանոթ վենետիկուհով, մշակեց «Սասմա Մհեր» պոեմը: Հրապարակեց բանաստեղծական մի նոր ժողովածու՝ «Աշնան ծաղիկներ» վերնագրով: Հորս ստեղծագործական կրակը կարծես նորից արթնացել էր»։
Վենետիկում ապրած տարիներին այստեղ հյուրընկալվել են հայ մշակույթի մեծերը՝ Մարտիրոս Սարյանն ու Եղիշե Չարենցը։
Մշակութային երկխոսությունը կշարունակվի վարպետի՝ թանգարան դարձած երևանյան առանձնատանը, որի գեղեցիկ այգում ֆրանսահայ քանդակագործ Հարութ Եկմալյանի նախագծով և խորհրդատվությամբ, Երևանի թիվ 4 արհեստագործական քոլեջի հետ համագործակցությամբ կտեղադրվի Ռիալտոյի կամուրջի տեսքով նստարան, և այցելուները հնարավորություն կունենան բանաստեղծությունն ընթերցել նստարանի վրա՝ իտալերեն և հայերեն «Մի մրահոն աղջիկ տեսա Ռիալտոյի կամուրջին․․․»:

В Венеции открыта мемориальная доска Аветику Исаакяну
В рамках мероприятий, посвященных 150-летию великого армянского поэта Аветика Исаакяна, в доме, где жил Исаакян, по адресу Дорсодуро, 2266, в Венеции, состоялась торжественная церемония открытия мемориальной доски в честь Мастера.
На мероприятии присутствовали заместитель министра культуры, спорта и туризма Альфред Кочарян, посол Армении в Италии Владимир Карапетян, префект Венеции Дарко Пеллос, заместитель мэра Венеции Симоне Вентурини, а также представители местного сообщества.
Мероприятие стало возможным благодаря совместным усилиям Министерства образования, науки, культуры и спорта, и Министерства иностранных дел при содействии генерального консульства в Венеции, а также при участии Дома-музея Аветика Исаакяна,
Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на МОНКС, Альфред Кочарян, выступая, подчеркнул:
“Для меня большая честь находиться сегодня в Венеции, городе, который на протяжении веков был местом встречи культур, идей и народов. Сегодня мы собрались здесь, чтобы почтить память великого армянского поэта Аветика Исаакяна и открыть мемориальную доску в доме, где он жил. В прошлом году мы отметили 150-летие нашего величайшего поэта рядом мероприятий. Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения провело множество юбилейных мероприятий в Армении и за рубежом, отдавая дань уважения литературному и культурному наследию Аветика Исаакяна. В прошлом году, в марте, мы установили мемориальную доску и в Лейпциге, Германия, в память о писателе”.
Он подчеркнул, что народы Армении и Италии на протяжении веков были объединены глубокими культурными и историческими связями, и наши интеллектуалы, и деятели культуры, включая Аветика Исаакяна, укрепили дружбу двух стран своим присутствием в этом городе.
Мемориальная доска, посвященная Мастеру, символизирует культурный диалог между двумя странами. На доске изображен мост Риальто, являющийся символом одного из лучших стихотворений Ава Исаакяна “Я увидел прекрасную девушку на мосту Риальто…”, а также орнамент одного из любимых Мастером архитектурных сооружений — храма Ереруйк. Автор доски - Айк Асатрян.
В этом доме, где установлена ​​мемориальная доска, Мастер жил и творил со своей семьей в течение 6 лет, с 1921 по 1926 год.
Сохранились воспоминания сына Исаакяна, Вигена Исаакяна. “Этот дом на улице Дорсодуро, № 2266, где мы прожили шесть лет, был старинным особняком, окруженным садом, что было редкостью для Венеции. Он принадлежал старинной венецианской дворянской семье Де Марки. Кабинет моего отца находился на втором этаже, с видом на сад. На подоконник прилетали голуби, садились и ворковали, требуя еды. В комнате стояли отцовский стол и диван. Отец повесил на стену карту Армении и портрет своей любимой матери, Аплы. За здешним столом он написал несколько известных произведений - “В Равенне”, “Моей Родине”, “Лилит”, любовное стихотворение, вдохновленное неизвестной венецианкой, которую он встретил на мосту Риальто. Здесь он опубликовал новый сборник стихов под названием “Осенние цветы”. Казалось, что творческий огонь моего отца вновь пробудился”.
В годы, прожитые Мастером в Венеции, в этом доме гостили великие деятели армянской культуры Мартирос Сарьян и Егише Чаренц.
Культурный диалог продолжится в ереванском особняке мастера, который стал музеем. В его прекрасном саду, по проекту французского скульптора армянского происхождения Арута Екмаляна вместе с учащимися Ереванского профучилища № 4 будет установлена ​​скамейка в форме моста Риальто, и посетители смогут прочесть на ней строки стихотворения: “Я увидел прекрасную девушку на мосту Риальто…” на итальянском и армянском языках.