Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատը միաձայն աջակցել է Հայաստանի խաղաղության օրակարգին և Հայաստան-ԵՄ մերձեցմանը
Բելգիայի Ներկայացուցիչների պալատը միաձայն ընդունել է բանաձև, որով հստակ աջակցություն է հայտնում Հայաստանի խաղաղության օրակարգին և Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների հետագա խորացմանը։ Բանաձևի համահեղինակներն են պատգամավորներ Միշել դը Մաեգդը, Պիեր Կոմպանին, Բենուա Լյութգենը, Օղող Տուրնորը, Էլս Վան Հուֆը, իսկ դրա ընդունումը կարևոր քաղաքական նշանակություն ունի՝ հատկապես 2026 թվականին Երևանում նախատեսվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի և ԵՄ–Հայաստան գագաթնաժողովի նախաշեմին։
Ինչպես հաղորդում է Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, բանաձևին կողմ է քվեարկել 134 կողմ, դեմ և ձեռնպահ քվեարկողներ չեն եղել։
Ընդունված փաստաթուղթը հերթական անգամ վերահաստատում է, որ Բելգիայի բոլոր խորհրդարանական քաղաքական ուժերը միասնական դիրքորոշում ունեն Հայաստանի հետ գործընկերության զարգացման և երկրի խաղաղությանն ուղղված նախաձեռնություններին աջակցելու հարցում։ Բանաձևի միաձայն ընդունումը վկայում է, որ Բելգիայում առկա է լայն քաղաքական համաձայնություն՝ Հայաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունները որակապես նոր մակարդակի բարձրացնելու շուրջ։
Այս որոշումը կարևոր ուղերձ է ոչ միայն Հայաստան-Բելգիա հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից, այլև ավելի լայն՝ Հայաստան-Եվրոպական միություն մերձեցման համատեքստում։ Այն ընդգծում է, որ եվրոպական քաղաքական շրջանակներում շարունակվում է Հայաստանի նկատմամբ աջակցության ամրապնդումը՝ որպես խաղաղության, կայունության և տարածաշրջանային համագործակցության խթանման կարևոր նախապայման։

Палата представителей Бельгии единогласно поддержала  мирную программу Армении и сближение Армении с ЕС
Палата представителей Бельгии единогласно приняла резолюцию, выражающую однозначную поддержку мирной программы Армении и дальнейшего углубления отношений между Арменией и Европейским союзом. Автором резолюции является депутат Мишель де Маэгд, и ее принятие имеет важное политическое значение, особенно в преддверии саммита Европейского политического сообщества и саммита ЕС-Армения, запланированных на 2026 год в Ереване.
Как сообщает корреспондент Арменпресс в Брюсселе, за резолюцию проголосовали 134 человека, против и воздержавшихся не было.
Принятый документ еще раз подтверждает единую позицию всех парламентских политических сил Бельгии в отношении развития партнерства с Арменией и поддержки мироориентированных инициатив страны. Единогласное принятие резолюции демонстрирует наличие широкого политического консенсуса в Бельгии в отношении выведения двусторонних отношений с Арменией на качественно новый уровень.
Это решение является важным сигналом не только с точки зрения развития армяно-бельгийских отношений, но и в более широком контексте сближения Армении и Европейского союза. Оно подчеркивает дальнейшее укрепление поддержки Армении в европейских политических кругах как важную предпосылку для содействия миру, стабильности и региональному сотрудничеству.