ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն պետք է ճնշում գործադրեն Բաքվի վրա՝ հայ գերիներին ազատ արձակելու հարցով. Միրիամ Լեքսման
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Հայաստանի հարցերով զեկուցող Միրիամ Լեքսմանը կարծում է, որ Եվրամիությունն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները պետք է համատեղ ճնշում գործադրեն Ադրբեջանի վրա, որպեսզի այնտեղ պահվող հայ գերիներն ազատ արձակվեն։
Միրիամ Լեքսմանը նման կարծիք է հայտնել Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում։
Հարցազրույցում Լեքսմանն անդրադարձել է նաև Հայաստանի և Եվրամիության հարաբերություններին, Երևանում առաջիկայում կայանալիք Հայաստան-ԵՄ և Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովներից ակնկալիքներին, Հայաստանում կայանալիք ընտրություններին ընդառաջ ԵՄ-ի անելիքներին՝ հնարավոր արտաքին միջամտություններին դիմակայելու համատեքստում ու այլ հարցերի։
-Եվրոպական խորհրդարանը հաճախ հստակ աջակցություն է հայտնել Հայաստանի եվրոպական ձգտումներին։ Ի՞նչ կոնկրետ քայլ պետք է Հայաստանը իրատեսորեն սպասի ԵՄ-ից առաջիկա 6-12 ամիսների ընթացքում։
-Հայաստանի կողմից Եվրամիության չափանիշներին բավարարելը Եվրամիության պարտականությունը չէ։ Իհարկե, Եվրոպական միությունը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին տարբեր ծրագրերի միջոցով։ Շատ շուտով Երևանում տեղի կունենա Հայաստան-Եվրամիություն առաջին գագաթնաժողովը, Երևանում տեղի կունենա նաև Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը, որտեղ Եվրոպական միությունը հիմնականում խոսելու է տարբեր ենթակառուցվածքներում ներդրումների, թվայնացման, մրցունակության և այլնի մասին։ Այսպիսով, գործնականում Եվրոպական միության պարտականությունը չէ  օգնել Հայաստանին անդամակցության համար անհրաժեշտ չափանիշներին բավարարելու հարցում, բայց Եվրոպական միությունն արդեն իսկ օգնում է։ CEPA համաձայնագիրն էլ է նպաստում ներդրումներին «Գլոբալ դարպասներ» և այլ ծրագրերի միջոցով։ Համաձայնագիրը նպաստում է նաև ենթակառուցվածքներում ներդրումներին, թվայնացմանը, մրցունակությանը և այլն՝ գործնականում ամբողջ տարածաշրջանն ավելի դիմակայուն դարձնելու նպատակով, որովհետև մենք տեսնում ենք, որ, ցավոք, երկար տարիներ Եվրոպական միությունը թերագնահատում էր Ռուսաստանի՝ տարածաշրջանում գերիշխող ուժ լինելու ջանքերը։ Եվ մեզ համար չափազանց կարևոր է նաև ենթակառուցվածքային ծրագրերի միջոցով աջակցել այն երկրներին, որոնք  արտահայտում են իրենց պատրաստակամությունն ու տեսլականը՝ իրենց ապագան Եվրոպական միության մեջ տեսնելու, իրենց երկրի համար եվրոպական ապագա տեսնելու։ Եվրոպական միությունը հետևում է նաև հարևանների հետ Հայաստանի հարաբերություններին, հատկապես Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերություններին, որովհետև Ադրբեջանն ու Թուրքիան նույնպես որոշակի մակարդակով Եվրոպական միության գործընկերներն են, և շատ կարևոր է, որ մենք աջակցենք նաև այն քայլերին, որոնք տանում են այս երկրների միջև ավելի լավ հարաբերությունների։ Սա չափազանց կարևոր է Եվրոպական միության համար։ Վերջիվերջո, Եվրոպական միությունը ձևավորվել է երկու չափազանց ողբերգական պատերազմներից հետո, երբ տնտեսական համագործակցության, ենթակառուցվածքների, ինչպես նաև քաղաքացիների միջև կապերի կառուցման միջոցով ձևավորվեցին ներկայիս Եվրոպական միության հիմքերը, հիմնական հենասյուները։ Գործնականում երկրները միմյանց դեմ պատերազմներ ունենալուց հետո կարողացան վերադառնալ և զարգացնել գործընկերություններ, ծրագրեր, տնտեսական համագործակցություն։
-Երբ Բրյուսելն ասում է, որ աջակցում է Հայաստանի եվրոպական ուղուն, գործնականում դա ի՞նչ պետք է նշանակի՝ վիզաների ազատականացո՞ւմ, ավելի ուժեղ անվտանգային համագործակցությո՞ւն, ավելի խորը տնտեսական ինտեգրացիա՞, թե՞ ավելի հստակ քաղաքական ճանապարհային քարտեզ։
-Դե, իհարկե, այդ ամենը։ Եվ այս ամենում Հայաստանը պետք է դեր խաղա, որովհետև սա ոչ թե մեր, այլ Հայաստանի տնային աշխատանքն է։ Դուք նշեցիք, օրինակ, վիզաների ազատականացումը։ Իհարկե, կան որոշ չափանիշներ։ Երբ այդ չափանիշները կատարվեն, Եվրոպական միությունը կարող է հետագա քայլեր անել դեպի վիզաների ազատականացում։ Հայաստանի համար դեռևս, ես կասեի, բարդ չափանիշներից մեկն սահմանների պաշտպանությունն է, և ես դա հասկանում եմ, որովհետև մենք գիտենք, որ պատմականորեն սա հայերի ձեռքում չի եղել, ուստի շատ կարևոր է, որ Հայաստանը ձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ քայլերը, որպեսզի սահմաններն իսկապես պաշտպանված լինեն, որպեսզի Եվրոպական միությունն էլ կարողանա առաջ շարժվել վիզաների ազատականացման քայլերով։
-Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցում՝ կարծո՞ւմ եք, որ Ադրբեջանի հետ ԵՄ ներգրավվածությունը պետք է պայմանավորվի նրանց ազատ արձակմամբ։ Եթե ոչ, ապա ի՞նչ լծակներ է ԵՄ-ն պատրաստ կիրառել։
-Եվրոպական միության համար, իհարկե, շատ դժվար է ասել, թե ինչ կերպ կարող են այս մարդիկ հնարավորինս շուտ ազատ արձակվել։ Եվ, իհարկե, որպես Հայաստանի հարցով զեկուցող՝ իմ շահերից է բխում, որ մենք ստեղծենք և կիրառենք անհրաժեշտ ճնշումը։ Կանոնավոր կերպով մենք պահանջ ենք ներկայացնում Եվրոպական հանձնաժողովին՝ զբաղվելու այս հարցով, որովհետև, ինչպես Դուք էլ ասացիք, ակնհայտ է, որ մենք նաև լծակներ ունենք Ադրբեջանի նկատմամբ։ Այս իմաստով շատ կարևոր է, որ Եվրոպական միությունն օգտագործի այդ լծակները՝ ապահովելու համար, որ այս մարդիկ հնարավորինս շուտ ազատ արձակվեն։ Մենք նաև սա համակարգում ենք Հայաստանի կառավարության հետ, որովհետև տեսնում ենք, որ սա նաև Կառավարության համար մտահոգության մեծ առարկա է և փորձում ենք համատեղ ճնշում գործադրել ադրբեջանական կողմի վրա, որպեսզի այդ մարդիկ ազատ արձակվեն։
-Եվրոպական խորհրդարանը Հայաստանի հարցում հաճախ ավելի կոշտ և հստակ դիրքորոշում է ունեցել, քան ԵՄ մյուս կառույցները։ Այսօր հիմնական անջրպետը որտե՞ղ եք տեսնում Խորհրդարանի և Հանձնաժողովի միջև, Խորհրդարանի և Խորհրդի միջև, կամ հենց անդամ պետությունների միջև:
-Դուք նկատի ունեք քաղաքական բանտարկյալների ազատ արձակո՞ւմը։
-Ոչ միայն, ընդհանուր առմամբ Հայաստանի վերաբերյալ, որովհետև շատ ավելի խիստ տոն կա միայն այս կառույցում։
-Դե, մի իմաստով դա ակնհայտ է, որովհետև մենք կարող ենք ունենալ խիստ տոն, բայց իրագործումը պետք է լինի Հանձնաժողովի կողմից, և հաճախ նույնիսկ իրական կյանքում ավելի հեշտ է որևէ բան հայտարարելը, քան դա իրագործելը։ Այսպիսով, ես կասեի, որ մենք որոշումներ են կայացնում և ճնշում գործադրում Եվրոպական հանձնաժողովի վրա։ Նույնը անում են նաև որոշ անդամ պետություններ։ Բայց իրագործումը Եվրոպական հանձնաժողովի ձեռքում է։ Սակայն, ցավոք, պետք է ասենք, որ եթե քաղաքական բանտարկյալների ազատ արձակման իրագործումը լիներ Հանձնաժողովի ձեռքում, մարդիկ արդեն ազատ կլինեին։ Ցավոք, նրանք պատանդ են պահվում Ադրբեջանի կողմից։ Եվ շատ դժվար է ասել՝ արդյոք Եվրոպական հանձնաժողովն օգտագործե՞լ է բոլոր հնարավոր միջոցները։ Բայց ես վստահ եմ, որ նրանք փորձել են բոլոր հնարավոր միջոցները, և ես իսկապես շատ մեծ հույս ունեմ, որ այդ ճնշումը վերջիվերջո կհարգվի ադրբեջանական կողմից, և նրանք նույնպես կցանկանան որպես գործընկեր հանդես գալ և չպահել այս քաղաքական բանտարկյալներին։ Եվ ես նաև հույս ունեմ, որ Միացյալ Նահանգները նույնպես կմիանա և ճնշում կգործադրի ադրբեջանական կողմի վրա, որովհետև Միացյալ Նահանգները նույնպես մեծ հետաքրքրություն ունի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների բարելավման հարցում՝ TRIPP նախագծի միջոցով։ Ես կարծում եմ, որ սա պետք է դրա մի մասը լինի։ Այսպիսով` ԵՄ-ն և Միացյալ Նահանգները պետք է համատեղ ճնշում գործադրեն մյուս կողմի վրա, որպեսզի այդ մարդիկ հնարավորինս շուտ ազատ արձակվեն։
-Հայաստանի առաջիկա ընտրություններից առաջ ի՞նչն եք համարում ժողովրդավարության համար հիմնական ռիսկերը, և ԵՄ-ի ինչպիսի՞ աջակցությունը կարող է տեղում ամենամեծ ազդեցությունն ունենալ։
-Ես հիմնական իրական քաղաքական ռիսկ եմ համարում Ռուսաստանի միջամտությունը ընտրություններին։ Մենք արդեն տեսնում ենք ռուսական կողմից որոշ ջանքեր, որոնք հենց այս պահին արդեն տեղի են ունենում, և ես կարծում եմ, որ սա ամենաբարձր ռիսկն է։ Եվրոպական միության համար կարևոր է, որ Հայաստանի ժողովուրդն ազատորեն որոշի իր ապագան։ Եվ մենք փորձում ենք անել մեր բաժին աշխատանքը։ Մենք արդեն ուղարկել ենք որոշ մարդկանց, որոնք պետք է հետևեն և օգնեն ինչ-որ չափով հետևել սոցիալական մեդիային՝ միջամտությունը, ապատեղեկատվությունը հայտնաբերելու համար։ Իհարկե, տեղում լինելու են դիտորդներ, որոնք կհետևեն ընտրություններին և ընտրական ընթացակարգերին։ Մենք պետք է ապահովենք, որ Ռուսաստանի միջամտության փորձերը կանգնեցվեն, և որ Հայաստանի ժողովուրդը կարողանա ազատորեն որոշել, թե ով պետք է գլխավորի իրենց Կառավարությունը։
-Առաջիկա Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովին ընդառաջ՝ ո՞րն է այն մեկ կոնկրետ որոշումը կամ արդյունքը, որը պետք է ապահովի, որպեսզի Հայաստանի քաղաքացիները զգան, որ ԵՄ աջակցությունը վստահելի է, ոչ թե միայն հռետորաբանություն։
-Կարծում եմ՝ գագաթնաժողովի հիմնական թեման կլինի Հայաստանի դիմակայունությունն աշխարհաքաղաքական ճնշումների նկատմամբ, տնտեսական զարգացումը, Հայաստանի մրցունակությունը, առևտուրը։ Ես կարծում եմ, որ եթե հայերը զգան, որ Եվրոպական միությունը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին բոլոր նմանատիպ նախագծերում, սա մի տեսակ հստակ ազդակ կլինի, որ Եվրոպական միությունը նույնպես Հայաստանին տեսնում է որպես իր ապագա հնարավոր անդամ։ Եվ, իհարկե, եթե հայ ժողովուրդը այդպես որոշի, այդ անդամակցությունը կկայանա։ Մյուս կողմից, մենք նաև պետք է ասենք, որ գործընթացը չափազանց դժվար է։ Հատկապես հիմա Եվրոպական միությունում մենք տեսնում ենք, որ կան ընդլայնման հետ կապված բարդություններ։ Եվ շատ դժվար է ասել, թե ինչպիսին կլինեն արձագանքներն անդամ պետություններում, որովհետև անդամակցությունը պետք է հաստատվի անդամ պետությունների կողմից։ Որոշ անդամ պետություններում դա կատարվում է հանրաքվեի միջոցով։ Որոշ անդամ պետություններում՝ խորհրդարանական քվեարկությունների միջոցով։ Եվ, իհարկե, սա առաջիկա շատ ու շատ տարիների հարց է։ Բայց ես կասեի, որ սա կարևոր է նաև, գուցե, որպես տնային աշխատանք Եվրոպական միության և մեր ապագայի համար։ Ես մի քանի օր առաջ եղել եմ Հյուսիսային Մակեդոնիայում, և մենք այնտեղ քննարկում էինք, որ, ցավոք, հոգնածության և աշխարհաքաղաքական ցնցումների պատճառով Եվրոպական միությունը, գուցե, թուլացնում է պետությունների վրա ճնշումը՝ շարունակելու անդամակցության համար անհրաժեշտ տարբեր քայլերը։ Եվ ես կարծում եմ, որ Եվրոպական միությունը պետք է ինչ-որ կերպ ստեղծի շատ հստակ միջնաժամկետ ձեռքբերումներ այս երկրների համար, որպեսզի այդ երկրները զգան, որ իրենք ավելի մեծ ընտանիքի մաս են կազմում։ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը, որը տեղի է ունենալու Հայաստանում, ցույց է տալիս, որ Եվրոպական միությունը՝ իր հարավային և արևելյան հարևանության հետ միասին, փորձում է համակարգել աշխատանքները, որովհետև արդեն հիմա այդ երկրներին տեսնում է որպես կարևոր գործընկերներ՝ աշխարհաքաղաքական ցնցումներին դիմակայելու համար։ Եվ կարծում եմ, որ սա պետք է շատ հստակ հասցեագրվի, որ մեզ համար կարևոր չէ միայն այն, որ մենք պետք է համակարգենք աշխատանքը մեր հարևանների հետ Եվրոպական միության դիմակայունությունն ուժեղացնելու համար, այլ նաև կարևոր է այդ երկրներին հստակ ժեստերով ցույց տալ, որ մենք իրենց վրա հույս ենք դնում։ Եվ ես հույս ունեմ, որ գագաթնաժողովը կկարողանա նման ազդակ տալ, և որ հայ ժողովուրդը կոգեշնչվի Հայաստանի և Եվրոպական միության փոխադարձ ջանքերի դրական արդյունքներից, որոնք կարող են օգուտ բերել երկու կողմերի մարդկանց։
-Բռնի տեղահանվածների հարցը երբեմն օրակարգից դուրս է թվում երբեմն օրակարգում, Ձեր օրակարգի ո՞ր մասում է այս հարցը թե՛ որպես խորհրդարանի, թե՛ որպես ԵԺԿ խմբակցության ներկայացուցիչ։ Այդ մարդիկ ակնկալում են, առնվազն մոռացության չմատնվեն, ակնկալում են, որ ինչ-որ բան կարող է արվել իրենց իրավունքների պաշտպանության համար:
-Այո՛, իհարկե, սա նույնպես շատ կարևոր թեմա է, և ես հույս ունեմ, որ այն երբեք չի մոռացվի։ Ես երբեք չեմ մոռացել այն մարդկանց տառապանքը, որոնք ստիպված եղան լքել իրենց տները։ Եվ սա ունի երկու չափում։ Առաջին չափումը, իհարկե, մարդիկ են, նրանց բարեկեցությունը, ինչպես նաև նրանց ապագան, եթե նրանք որոշեն վերադառնալ։ Ուստի, ես կարծում եմ, որ սա ապագա բանակցությունների մի մասն է, որտեղ Եվրոպական միությունը պետք է ներգրավվի և պետք է հնարավորություն տա այս մարդկանց, որպեսզի նրանք ցանկության դեպքում կարողանան վերադառնալ տուն։ Ես չեմ ուզում խորանալ մանրամասների մեջ, բայց կարծում եմ, որ այստեղ Եվրոպական միությունը պետք է նորից դեր խաղա՝ ադրբեջանական կողմի հետ ներգրավվածություն ունենալով, որովհետև կան նաև մարդկանց իրավունքների վերաբերյալ միջազգային պայմանագրեր, և սա պետք է ուսումնասիրվի։ Ամբողջ պատկերի մյուս մասն էլ այն է, որ Եվրոպական միությունը, իմ կարծիքով, պետք է օգնի, որ այդ մարդիկ  միջնաժամկետ կտրվածքով արժանապատիվ կյանքի պայմաններ ունենան, ապահովվեն կացարանով։ Սա կլինի միջնաժամկետ լուծումը, բայց երկարաժամկետ լուծումն այն է, որ նրանք, իմ կարծիքով, պետք է հնարավորություն ունենան վերադառնալ տուն՝ առանց իրենց կամքին հակառակ պայմանների ենթարկվելու։ Մշակութային ու կրոնական ժառանգությունը ևս շատ կարևոր թեմա է։ Ես մի քանի հանդիպումներ և լսումներ եմ անցկացրել նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցիչների հետ, որովհետև կա մեծ հետաքրքրություն, և պետք է լինի մեծ հետաքրքրություն նաև եվրոպական կողմից՝ պաշտպանելու այս վայրերը վնասից, որովհետև սա մեր ընդհանուր քրիստոնեական ժառանգությունն է։ Այսինքն՝ եվրոպական ժառանգությունն ունի քրիստոնեական արմատներ, և մենք պետք է հաստատակամ լինենք այն հարցում, որ Լեռնային Ղարաբաղի քրիստոնեական ժառանգությունը պետք է պաշտպանվի, և, կարծում եմ, Եվրոպական միությունը պետք է ավելին անի Լեռնային Ղարաբաղում այդ վայրերի պաշտպանության ապահովման համար։

ЕС и США должны оказать давление на Баку в вопросе освобождения армянских пленных: Мириам Лексман
Депутат Европейского парламента, докладчик по Армении Мириам Лексманн считает, что Европейский Союз и Соединенные Штаты Америки должны оказать совместное давление на Азербайджан, чтобы армянские пленные, удерживаемые там, были бы освобождены.
Мириам Лексман выразила такое мнение в интервью корреспонденту “Арменпресс” в Брюсселе.
В интервью Мириам Лексман коснулась и отношений Армения - Европейский Союз, ожиданий от предстоящих в Ереване саммитов Армения-ЕС и Европейского политического сообщества, действий ЕС в преддверии предстоящих в Армении выборов в контексте противодействия возможному внешнему вмешательству и других вопросов.
— Европейский парламент неоднократно выражал явную поддержку европейским устремлениям Армении. Каких конкретных шагов Армении следует реально ожидать от ЕС в ближайшие 6-12 месяцев?
— В обязанности ЕС не входит обеспечение соответствия Армении стандартам ЕС. Конечно, ЕС готов поддержать Армению посредством различных программ. Очень скоро в Ереване состоится первый саммит Армения-ЕС, а также саммит Европейского политического сообщества, где ЕС будет в основном говорить об инвестициях в различные инфраструктурные проекты, цифровизацию, конкурентоспособность и т. д. Таким образом, на практике помощь Армении в выполнении критериев членства не входит в обязанности ЕС, но ЕС уже оказывает помощь. Соглашение CEPA также способствует инвестициям через Global Gateway и другие программы. Соглашение также стимулирует инвестиции в инфраструктуру, цифровизацию, конкурентоспособность и т. д., чтобы сделать весь регион более устойчивым, потому что мы видим, что, к сожалению, на протяжении многих лет Европейский Союз недооценивал усилия России по достижению доминирующего положения в регионе. Для нас также крайне важно поддерживать, посредством инфраструктурных проектов, те страны, которые выражают готовность и видение своего будущего в Европейском Союзе, европейского будущего для своей страны. Европейский Союз также следит за отношениями Армении с ее соседями, особенно с Азербайджаном и Турцией, поскольку Азербайджан и Турция в определенной степени являются партнерами Европейского Союза, и очень важно, чтобы мы также поддерживали шаги, ведущие к улучшению отношений между этими странами. Это чрезвычайно важно для Европейского Союза. В конечном счете, Европейский Союз был сформирован после двух крайне трагических войн, когда были заложены основы, главные столпы нынешнего Европейского Союза посредством экономического сотрудничества, инфраструктуры, а также построения связей между гражданами. На практике, после войн друг с другом страны смогли восстановиться и развить партнерские отношения, программы и экономическое сотрудничество.
— Когда Брюссель говорит о поддержке европейского пути Армении, что это должно означать на практике: либерализацию визового режима, укрепление сотрудничества в сфере безопасности, углубление экономической интеграции или более четкую политическую дорожную карту?
— Ну, конечно, все это. И Армения должна сыграть свою роль во всем этом, потому что это задача Армении, а не наша. Вы отметили либерализацию визового режима. Конечно, существуют определенные критерии. Когда эти критерии будут соблюдены, Европейский Союз сможет предпринять дальнейшие шаги по либерализации визового режима. Для Армении, я бы сказала, одним из сложных критериев по-прежнему остается защита границ, и я понимаю это, потому что мы знаем, что исторически это не было в руках армян, поэтому очень важно, чтобы Армения предприняла все необходимые шаги для того, чтобы ее границы были действительно защищены, чтобы Европейский Союз также мог продвинуться вперед в шагах по либерализации визового режима.
— Что касается армянских пленных, содержащихся в Баку, считаете ли Вы, что взаимодействие ЕС с Азербайджаном должно быть обусловлено и их освобождением? Если нет, то какие рычаги ЕС готов использовать?
— Конечно, Европейскому Союзу очень сложно сказать, каким образом эти люди могут быть освобождены как можно скорее. И, конечно, как докладчик по Армении, в моих интересах создать и применить необходимое давление. Мы регулярно обращаемся в Европейскую комиссию с просьбой заняться этим вопросом, потому что, как вы сказали, очевидно, что у нас есть рычаги влияния на Азербайджан. В этом смысле очень важно, чтобы Европейский Союз использовал эти рычаги для обеспечения скорейшего освобождения этих людей. Мы координируем это и с правительством Армении, потому что видим, что это является большим предметом беспокойства и для правительства, и мы пытаемся оказать совместное давление на азербайджанскую сторону, чтобы эти люди были освобождены.
— Европейский парламент зачастую занимал более жесткую и четкую позицию по вопросу Армении, чем другие институты ЕС. В чем, на Ваш взгляд, заключается основной разрыв на сегодня: между Парламентом и Комиссией, между Парламентом и Советом и между самими государствами-членами?
— Вы подразумеваете освобождение политических заключенных?
— Не только, в отношении Армении в целом, потому что гораздо более строгий тон наблюдается только в этой структуре
— Ну, в каком-то смысле это очевидно, потому что мы можем придерживаться строгого тона, но реализация должна осуществляться Комиссией, и зачастую даже в реальной жизни проще что-то заявить, чем это реализовать. Поэтому я бы сказал, что мы принимаем решения и оказываем давление на Европейскую комиссию. Некоторые государства-члены делают то же самое. Но реализация находится в руках Европейской комиссии. Однако, к сожалению, мы должны признать, что, если бы освобождение политических заключенных было бы в руках Комиссии, люди уже были бы свободны. К сожалению, они находятся в плену Азербайджана. И очень трудно сказать, использовала ли Европейская комиссия все возможные средства. Но я уверена, что они испробовали все возможные средства, и я очень надеюсь, что это давление в конечном итоге будет учтено азербайджанской стороной, и они также захотят действовать как партнеры и не будут удерживать этих политических заключенных. Я также надеюсь, что присоединятся и Соединенные Штаты и окажут давление на азербайджанскую сторону, потому что в рамках проекта TRIPP США тоже заинтересованы в улучшении отношений между Арменией и Азербайджаном. Я думаю, это должно быть частью этого процесса. Поэтому ЕС и Соединенные Штаты должны совместно оказывать давление на Азербайджан, чтобы эти люди были бы освобождены как можно скорее.
— Что Вы считаете основными рисками для демократии перед предстоящими выборами в Армении и какая поддержка ЕС может оказать наибольшее влияние на местах?
— Я считаю основным реальным политическим риском вмешательство России в выборы. Мы уже видим некоторые усилия с российской стороны, которые предпринимаются уже сейчас, и я думаю, что это самый высокий риск. Для Европейского союза важно, чтобы народ Армении свободно определил свое будущее. И мы стараемся выполнять свою часть работы. Мы уже направили людей, которые могли бы помочь в мониторинге социальных сетей, чтобы выявлять вмешательство и дезинформацию. Конечно, на местах будут наблюдатели для контроля за выборами и избирательными процедурами. Мы должны обеспечить, чтобы попытки России вмешаться были пресечены, и чтобы народ Армении мог свободно решать, кто должен возглавлять его правительство.
— В преддверии предстоящего саммита Армения-ЕС, в результате какого конкретного решения или действия граждане Армении могут почувствовать, что поддержка ЕС заслуживает доверия, и это не просто риторика?
— Я думаю, что главной темой саммита будет устойчивость Армении к геополитическому давлению, экономическое развитие, конкурентоспособность Армении, торговля. Я думаю, если граждане Армении почувствуют, что Европейский Союз готов поддержать Армению во всех этих проектах, это будет своего рода четким сигналом того, что ЕС рассматривает Армению как потенциального будущего члена. И, конечно, если армянский народ примет такое решение, членство состоится. С другой стороны, мы должны также сказать, что этот процесс чрезвычайно сложен. Особенно сейчас, в Европейском Союзе мы видим сложности, связанные с расширением. И очень трудно сказать, какой будет реакция в государствах-членах, потому что членство должно быть одобрено государствами-членами. В некоторых государствах-членах это делается посредством референдума. В других — посредством парламентского голосования. И, конечно, этот вопрос будет актуален еще долгие-долгие годы. Но я бы сказала, что это также важно, возможно, как домашнее задание от Европейского Союза и для нашего будущего. Несколько дней назад я была в Северной Македонии, и мы там обсуждали, что, к сожалению, из-за усталости и геополитических потрясений Европейский союз, возможно, ослабляет давление на государства, чтобы те продолжали необходимые шаги для вступления в ЕС. И я думаю, что Европейскому Союзу следует каким-то образом разработать очень четкие среднесрочные цели для этих стран, чтобы они чувствовали себя частью большой семьи. Саммит Европейского политического сообщества, который состоится в Армении, показывает, что Европейский Союз вместе со своими южными и восточными соседями пытается координировать свою работу, поскольку он уже рассматривает эти страны как важных партнеров в противостоянии геополитическим потрясениям. И я думаю, что это необходимо очень четко обозначить. Для нас важно не только координировать работу с нашими соседями для укрепления устойчивости ЕС, но также важно четкими жестами показать этим странам, что мы рассчитываем на них. И я надеюсь, что саммит сможет подать такой сигнал, и что армянский народ будет вдохновлен позитивными результатами совместных усилий Армении и Европейского Союза, которые могут принести пользу народам обеих сторон.
— Вопрос насильственно перемещенных лиц порой кажется снятым с повестки дня, а порой видится в ней. В какой части Вашей повестки дня, как представителя парламента и как члена ЕНП, находится этот вопрос? Эти люди ожидают, что, по крайней мере, их не забыли, они ожидают, что можно будет что-то сделать для защиты их прав.
— Да, конечно, это тоже очень важная тема, и я надеюсь, что о ней никогда не забудут. Я никогда не забывала о страданиях тех людей, которые были вынуждены покинуть свои дома. И это имеет два аспекта. Первый аспект, конечно, это люди, их благополучие, а также их будущее, если они решат вернуться. Поэтому я думаю, что это часть будущих переговоров, в которых Европейский Союз должен участвовать и должен дать этим людям возможность вернуться домой, если они этого захотят. Я не хочу вдаваться в детали, но я думаю, что Европейский Союз должен снова сыграть здесь свою роль, взаимодействуя с азербайджанской стороной, потому что существуют также международные договоры о правах человека, и их следует изучить. Другая составляющая всей картины заключается в том, что Европейский Союз, на мой взгляд, должен помочь этим людям обеспечить достойные условия жизни в среднесрочной перспективе, предоставив им жилье. Это было бы среднесрочным решением, но долгосрочное решение, на мой взгляд, состоит в том, чтобы у них была возможность вернуться домой без давления на их желание. Культурное и религиозное наследие также является очень важной темой. Я провела несколько встреч и слушаний с представителями ЮНЕСКО, поскольку есть заинтересованность в защите этих мест от разрушения, и она должна быть и со стороны Европы, ведь это наше общее христианское наследие. Другими словами, европейское наследие имеет христианские корни, и мы должны быть решительны в защите христианского наследия Нагорного Карабаха, и я думаю, что Европейский Союз должен сделать больше для обеспечения защиты этих мест в Нагорном Карабахе.