ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն պետք է ճնշում գործադրեն Բաքվի վրա՝ հայ գերիներին ազատ արձակելու հարցով. Միրիամ Լեքսման
Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Հայաստանի հարցերով զեկուցող Միրիամ Լեքսմանը կարծում է, որ Եվրամիությունն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները պետք է համատեղ ճնշում գործադրեն Ադրբեջանի վրա, որպեսզի այնտեղ պահվող հայ գերիներն ազատ արձակվեն։
Միրիամ Լեքսմանը նման կարծիք է հայտնել Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում։
Հարցազրույցում Լեքսմանն անդրադարձել է նաև Հայաստանի և Եվրամիության հարաբերություններին, Երևանում առաջիկայում կայանալիք Հայաստան-ԵՄ և Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովներից ակնկալիքներին, Հայաստանում կայանալիք ընտրություններին ընդառաջ ԵՄ-ի անելիքներին՝ հնարավոր արտաքին միջամտություններին դիմակայելու համատեքստում ու այլ հարցերի։
-Եվրոպական խորհրդարանը հաճախ հստակ աջակցություն է հայտնել Հայաստանի եվրոպական ձգտումներին։ Ի՞նչ կոնկրետ քայլ պետք է Հայաստանը իրատեսորեն սպասի ԵՄ-ից առաջիկա 6-12 ամիսների ընթացքում։
-Հայաստանի կողմից Եվրամիության չափանիշներին բավարարելը Եվրամիության պարտականությունը չէ։ Իհարկե, Եվրոպական միությունը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին տարբեր ծրագրերի միջոցով։ Շատ շուտով Երևանում տեղի կունենա Հայաստան-Եվրամիություն առաջին գագաթնաժողովը, Երևանում տեղի կունենա նաև Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը, որտեղ Եվրոպական միությունը հիմնականում խոսելու է տարբեր ենթակառուցվածքներում ներդրումների, թվայնացման, մրցունակության և այլնի մասին։ Այսպիսով, գործնականում Եվրոպական միության պարտականությունը չէ  օգնել Հայաստանին անդամակցության համար անհրաժեշտ չափանիշներին բավարարելու հարցում, բայց Եվրոպական միությունն արդեն իսկ օգնում է։ CEPA համաձայնագիրն էլ է նպաստում ներդրումներին «Գլոբալ դարպասներ» և այլ ծրագրերի միջոցով։ Համաձայնագիրը նպաստում է նաև ենթակառուցվածքներում ներդրումներին, թվայնացմանը, մրցունակությանը և այլն՝ գործնականում ամբողջ տարածաշրջանն ավելի դիմակայուն դարձնելու նպատակով, որովհետև մենք տեսնում ենք, որ, ցավոք, երկար տարիներ Եվրոպական միությունը թերագնահատում էր Ռուսաստանի՝ տարածաշրջանում գերիշխող ուժ լինելու ջանքերը։ Եվ մեզ համար չափազանց կարևոր է նաև ենթակառուցվածքային ծրագրերի միջոցով աջակցել այն երկրներին, որոնք  արտահայտում են իրենց պատրաստակամությունն ու տեսլականը՝ իրենց ապագան Եվրոպական միության մեջ տեսնելու, իրենց երկրի համար եվրոպական ապագա տեսնելու։ Եվրոպական միությունը հետևում է նաև հարևանների հետ Հայաստանի հարաբերություններին, հատկապես Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերություններին, որովհետև Ադրբեջանն ու Թուրքիան նույնպես որոշակի մակարդակով Եվրոպական միության գործընկերներն են, և շատ կարևոր է, որ մենք աջակցենք նաև այն քայլերին, որոնք տանում են այս երկրների միջև ավելի լավ հարաբերությունների։ Սա չափազանց կարևոր է Եվրոպական միության համար։ Վերջիվերջո, Եվրոպական միությունը ձևավորվել է երկու չափազանց ողբերգական պատերազմներից հետո, երբ տնտեսական համագործակցության, ենթակառուցվածքների, ինչպես նաև քաղաքացիների միջև կապերի կառուցման միջոցով ձևավորվեցին ներկայիս Եվրոպական միության հիմքերը, հիմնական հենասյուները։ Գործնականում երկրները միմյանց դեմ պատերազմներ ունենալուց հետո կարողացան վերադառնալ և զարգացնել գործընկերություններ, ծրագրեր, տնտեսական համագործակցություն։
-Երբ Բրյուսելն ասում է, որ աջակցում է Հայաստանի եվրոպական ուղուն, գործնականում դա ի՞նչ պետք է նշանակի՝ վիզաների ազատականացո՞ւմ, ավելի ուժեղ անվտանգային համագործակցությո՞ւն, ավելի խորը տնտեսական ինտեգրացիա՞, թե՞ ավելի հստակ քաղաքական ճանապարհային քարտեզ։
-Դե, իհարկե, այդ ամենը։ Եվ այս ամենում Հայաստանը պետք է դեր խաղա, որովհետև սա ոչ թե մեր, այլ Հայաստանի տնային աշխատանքն է։ Դուք նշեցիք, օրինակ, վիզաների ազատականացումը։ Իհարկե, կան որոշ չափանիշներ։ Երբ այդ չափանիշները կատարվեն, Եվրոպական միությունը կարող է հետագա քայլեր անել դեպի վիզաների ազատականացում։ Հայաստանի համար դեռևս, ես կասեի, բարդ չափանիշներից մեկն սահմանների պաշտպանությունն է, և ես դա հասկանում եմ, որովհետև մենք գիտենք, որ պատմականորեն սա հայերի ձեռքում չի եղել, ուստի շատ կարևոր է, որ Հայաստանը ձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ քայլերը, որպեսզի սահմաններն իսկապես պաշտպանված լինեն, որպեսզի Եվրոպական միությունն էլ կարողանա առաջ շարժվել վիզաների ազատականացման քայլերով։
-Բաքվում պահվող հայ գերիների հարցում՝ կարծո՞ւմ եք, որ Ադրբեջանի հետ ԵՄ ներգրավվածությունը պետք է պայմանավորվի նրանց ազատ արձակմամբ։ Եթե ոչ, ապա ի՞նչ լծակներ է ԵՄ-ն պատրաստ կիրառել։
-Եվրոպական միության համար, իհարկե, շատ դժվար է ասել, թե ինչ կերպ կարող են այս մարդիկ հնարավորինս շուտ ազատ արձակվել։ Եվ, իհարկե, որպես Հայաստանի հարցով զեկուցող՝ իմ շահերից է բխում, որ մենք ստեղծենք և կիրառենք անհրաժեշտ ճնշումը։ Կանոնավոր կերպով մենք պահանջ ենք ներկայացնում Եվրոպական հանձնաժողովին՝ զբաղվելու այս հարցով, որովհետև, ինչպես Դուք էլ ասացիք, ակնհայտ է, որ մենք նաև լծակներ ունենք Ադրբեջանի նկատմամբ։ Այս իմաստով շատ կարևոր է, որ Եվրոպական միությունն օգտագործի այդ լծակները՝ ապահովելու համար, որ այս մարդիկ հնարավորինս շուտ ազատ արձակվեն։ Մենք նաև սա համակարգում ենք Հայաստանի կառավարության հետ, որովհետև տեսնում ենք, որ սա նաև Կառավարության համար մտահոգության մեծ առարկա է և փորձում ենք համատեղ ճնշում գործադրել ադրբեջանական կողմի վրա, որպեսզի այդ մարդիկ ազատ արձակվեն։
-Եվրոպական խորհրդարանը Հայաստանի հարցում հաճախ ավելի կոշտ և հստակ դիրքորոշում է ունեցել, քան ԵՄ մյուս կառույցները։ Այսօր հիմնական անջրպետը որտե՞ղ եք տեսնում Խորհրդարանի և Հանձնաժողովի միջև, Խորհրդարանի և Խորհրդի միջև, կամ հենց անդամ պետությունների միջև:
-Դուք նկատի ունեք քաղաքական բանտարկյալների ազատ արձակո՞ւմը։
-Ոչ միայն, ընդհանուր առմամբ Հայաստանի վերաբերյալ, որովհետև շատ ավելի խիստ տոն կա միայն այս կառույցում։
-Դե, մի իմաստով դա ակնհայտ է, որովհետև մենք կարող ենք ունենալ խիստ տոն, բայց իրագործումը պետք է լինի Հանձնաժողովի կողմից, և հաճախ նույնիսկ իրական կյանքում ավելի հեշտ է որևէ բան հայտարարելը, քան դա իրագործելը։ Այսպիսով, ես կասեի, որ մենք որոշումներ են կայացնում և ճնշում գործադրում Եվրոպական հանձնաժողովի վրա։ Նույնը անում են նաև որոշ անդամ պետություններ։ Բայց իրագործումը Եվրոպական հանձնաժողովի ձեռքում է։ Սակայն, ցավոք, պետք է ասենք, որ եթե քաղաքական բանտարկյալների ազատ արձակման իրագործումը լիներ Հանձնաժողովի ձեռքում, մարդիկ արդեն ազատ կլինեին։ Ցավոք, նրանք պատանդ են պահվում Ադրբեջանի կողմից։ Եվ շատ դժվար է ասել՝ արդյոք Եվրոպական հանձնաժողովն օգտագործե՞լ է բոլոր հնարավոր միջոցները։ Բայց ես վստահ եմ, որ նրանք փորձել են բոլոր հնարավոր միջոցները, և ես իսկապես շատ մեծ հույս ունեմ, որ այդ ճնշումը վերջիվերջո կհարգվի ադրբեջանական կողմից, և նրանք նույնպես կցանկանան որպես գործընկեր հանդես գալ և չպահել այս քաղաքական բանտարկյալներին։ Եվ ես նաև հույս ունեմ, որ Միացյալ Նահանգները նույնպես կմիանա և ճնշում կգործադրի ադրբեջանական կողմի վրա, որովհետև Միացյալ Նահանգները նույնպես մեծ հետաքրքրություն ունի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների բարելավման հարցում՝ TRIPP նախագծի միջոցով։ Ես կարծում եմ, որ սա պետք է դրա մի մասը լինի։ Այսպիսով` ԵՄ-ն և Միացյալ Նահանգները պետք է համատեղ ճնշում գործադրեն մյուս կողմի վրա, որպեսզի այդ մարդիկ հնարավորինս շուտ ազատ արձակվեն։
-Հայաստանի առաջիկա ընտրություններից առաջ ի՞նչն եք համարում ժողովրդավարության համար հիմնական ռիսկերը, և ԵՄ-ի ինչպիսի՞ աջակցությունը կարող է տեղում ամենամեծ ազդեցությունն ունենալ։
-Ես հիմնական իրական քաղաքական ռիսկ եմ համարում Ռուսաստանի միջամտությունը ընտրություններին։ Մենք արդեն տեսնում ենք ռուսական կողմից որոշ ջանքեր, որոնք հենց այս պահին արդեն տեղի են ունենում, և ես կարծում եմ, որ սա ամենաբարձր ռիսկն է։ Եվրոպական միության համար կարևոր է, որ Հայաստանի ժողովուրդն ազատորեն որոշի իր ապագան։ Եվ մենք փորձում ենք անել մեր բաժին աշխատանքը։ Մենք արդեն ուղարկել ենք որոշ մարդկանց, որոնք պետք է հետևեն և օգնեն ինչ-որ չափով հետևել սոցիալական մեդիային՝ միջամտությունը, ապատեղեկատվությունը հայտնաբերելու համար։ Իհարկե, տեղում լինելու են դիտորդներ, որոնք կհետևեն ընտրություններին և ընտրական ընթացակարգերին։ Մենք պետք է ապահովենք, որ Ռուսաստանի միջամտության փորձերը կանգնեցվեն, և որ Հայաստանի ժողովուրդը կարողանա ազատորեն որոշել, թե ով պետք է գլխավորի իրենց Կառավարությունը։
-Առաջիկա Հայաստան-ԵՄ գագաթնաժողովին ընդառաջ՝ ո՞րն է այն մեկ կոնկրետ որոշումը կամ արդյունքը, որը պետք է ապահովի, որպեսզի Հայաստանի քաղաքացիները զգան, որ ԵՄ աջակցությունը վստահելի է, ոչ թե միայն հռետորաբանություն։
-Կարծում եմ՝ գագաթնաժողովի հիմնական թեման կլինի Հայաստանի դիմակայունությունն աշխարհաքաղաքական ճնշումների նկատմամբ, տնտեսական զարգացումը, Հայաստանի մրցունակությունը, առևտուրը։ Ես կարծում եմ, որ եթե հայերը զգան, որ Եվրոպական միությունը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին բոլոր նմանատիպ նախագծերում, սա մի տեսակ հստակ ազդակ կլինի, որ Եվրոպական միությունը նույնպես Հայաստանին տեսնում է որպես իր ապագա հնարավոր անդամ։ Եվ, իհարկե, եթե հայ ժողովուրդը այդպես որոշի, այդ անդամակցությունը կկայանա։ Մյուս կողմից, մենք նաև պետք է ասենք, որ գործընթացը չափազանց դժվար է։ Հատկապես հիմա Եվրոպական միությունում մենք տեսնում ենք, որ կան ընդլայնման հետ կապված բարդություններ։ Եվ շատ դժվար է ասել, թե ինչպիսին կլինեն արձագանքներն անդամ պետություններում, որովհետև անդամակցությունը պետք է հաստատվի անդամ պետությունների կողմից։ Որոշ անդամ պետություններում դա կատարվում է հանրաքվեի միջոցով։ Որոշ անդամ պետություններում՝ խորհրդարանական քվեարկությունների միջոցով։ Եվ, իհարկե, սա առաջիկա շատ ու շատ տարիների հարց է։ Բայց ես կասեի, որ սա կարևոր է նաև, գուցե, որպես տնային աշխատանք Եվրոպական միության և մեր ապագայի համար։ Ես մի քանի օր առաջ եղել եմ Հյուսիսային Մակեդոնիայում, և մենք այնտեղ քննարկում էինք, որ, ցավոք, հոգնածության և աշխարհաքաղաքական ցնցումների պատճառով Եվրոպական միությունը, գուցե, թուլացնում է պետությունների վրա ճնշումը՝ շարունակելու անդամակցության համար անհրաժեշտ տարբեր քայլերը։ Եվ ես կարծում եմ, որ Եվրոպական միությունը պետք է ինչ-որ կերպ ստեղծի շատ հստակ միջնաժամկետ ձեռքբերումներ այս երկրների համար, որպեսզի այդ երկրները զգան, որ իրենք ավելի մեծ ընտանիքի մաս են կազմում։ Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը, որը տեղի է ունենալու Հայաստանում, ցույց է տալիս, որ Եվրոպական միությունը՝ իր հարավային և արևելյան հարևանության հետ միասին, փորձում է համակարգել աշխատանքները, որովհետև արդեն հիմա այդ երկրներին տեսնում է որպես կարևոր գործընկերներ՝ աշխարհաքաղաքական ցնցումներին դիմակայելու համար։ Եվ կարծում եմ, որ սա պետք է շատ հստակ հասցեագրվի, որ մեզ համար կարևոր չէ միայն այն, որ մենք պետք է համակարգենք աշխատանքը մեր հարևանների հետ Եվրոպական միության դիմակայունությունն ուժեղացնելու համար, այլ նաև կարևոր է այդ երկրներին հստակ ժեստերով ցույց տալ, որ մենք իրենց վրա հույս ենք դնում։ Եվ ես հույս ունեմ, որ գագաթնաժողովը կկարողանա նման ազդակ տալ, և որ հայ ժողովուրդը կոգեշնչվի Հայաստանի և Եվրոպական միության փոխադարձ ջանքերի դրական արդյունքներից, որոնք կարող են օգուտ բերել երկու կողմերի մարդկանց։
-Բռնի տեղահանվածների հարցը երբեմն օրակարգից դուրս է թվում երբեմն օրակարգում, Ձեր օրակարգի ո՞ր մասում է այս հարցը թե՛ որպես խորհրդարանի, թե՛ որպես ԵԺԿ խմբակցության ներկայացուցիչ։ Այդ մարդիկ ակնկալում են, առնվազն մոռացության չմատնվեն, ակնկալում են, որ ինչ-որ բան կարող է արվել իրենց իրավունքների պաշտպանության համար:
-Այո՛, իհարկե, սա նույնպես շատ կարևոր թեմա է, և ես հույս ունեմ, որ այն երբեք չի մոռացվի։ Ես երբեք չեմ մոռացել այն մարդկանց տառապանքը, որոնք ստիպված եղան լքել իրենց տները։ Եվ սա ունի երկու չափում։ Առաջին չափումը, իհարկե, մարդիկ են, նրանց բարեկեցությունը, ինչպես նաև նրանց ապագան, եթե նրանք որոշեն վերադառնալ։ Ուստի, ես կարծում եմ, որ սա ապագա բանակցությունների մի մասն է, որտեղ Եվրոպական միությունը պետք է ներգրավվի և պետք է հնարավորություն տա այս մարդկանց, որպեսզի նրանք ցանկության դեպքում կարողանան վերադառնալ տուն։ Ես չեմ ուզում խորանալ մանրամասների մեջ, բայց կարծում եմ, որ այստեղ Եվրոպական միությունը պետք է նորից դեր խաղա՝ ադրբեջանական կողմի հետ ներգրավվածություն ունենալով, որովհետև կան նաև մարդկանց իրավունքների վերաբերյալ միջազգային պայմանագրեր, և սա պետք է ուսումնասիրվի։ Ամբողջ պատկերի մյուս մասն էլ այն է, որ Եվրոպական միությունը, իմ կարծիքով, պետք է օգնի, որ այդ մարդիկ  միջնաժամկետ կտրվածքով արժանապատիվ կյանքի պայմաններ ունենան, ապահովվեն կացարանով։ Սա կլինի միջնաժամկետ լուծումը, բայց երկարաժամկետ լուծումն այն է, որ նրանք, իմ կարծիքով, պետք է հնարավորություն ունենան վերադառնալ տուն՝ առանց իրենց կամքին հակառակ պայմանների ենթարկվելու։ Մշակութային ու կրոնական ժառանգությունը ևս շատ կարևոր թեմա է։ Ես մի քանի հանդիպումներ և լսումներ եմ անցկացրել նաև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցիչների հետ, որովհետև կա մեծ հետաքրքրություն, և պետք է լինի մեծ հետաքրքրություն նաև եվրոպական կողմից՝ պաշտպանելու այս վայրերը վնասից, որովհետև սա մեր ընդհանուր քրիստոնեական ժառանգությունն է։ Այսինքն՝ եվրոպական ժառանգությունն ունի քրիստոնեական արմատներ, և մենք պետք է հաստատակամ լինենք այն հարցում, որ Լեռնային Ղարաբաղի քրիստոնեական ժառանգությունը պետք է պաշտպանվի, և, կարծում եմ, Եվրոպական միությունը պետք է ավելին անի Լեռնային Ղարաբաղում այդ վայրերի պաշտպանության ապահովման համար։

Member of the European Parliament and the European Parliament’s permanent rapporteur on Armenia, Miriam Lexmann, believes that the European Union and the United States should jointly exert pressure on Azerbaijan to secure the release of Armenian prisoners held there.
The MEP expressed this view in an interview with Armenpress correspondent in Brussels.
In the interview, Lexmann also touched upon Armenia–European Union relations, expectations for the upcoming Armenia–EU and European Political Community summits in Yerevan, the EU’s actions ahead of the upcoming elections in Armenia in the context of countering possible external interference, and other related issues.
-The European Parliament has been vocal in supporting Armenia’s European aspirations. What concrete steps should Armenia realistically expect from the EU in the next 6 to 12 months?
-It's not up to the EU to fulfill these criteria. Of course, the European Union is happy to support Armenia through different programs. There will be a summit very, very soon. Then there will be also the EPC ( the European Political Community) summit afterwards, where the European Union is going to talk mainly about investments in different infrastructure, digitalization, competitiveness, and other issues . So practically, the European Union cannot help Armenia in fulfilling the criteria which are necessary for membership, but the European Union is already helping. I mean, a part of the CEPA agreement is also helping in the investments through Global Gateway and other programs.
So practically, to make the whole region more resilient, because we do see that unfortunately for many years the European Union was underestimating the Russian efforts to be the dominant force in the region. And for us, it's extremely important to support the country also through these infrastructure projects, especially when the citizens express their willingness and their vision to see their future in the European Union.
The European Union is monitoring the neighboring relations, especially with Azerbaijan and Turkey, because Azerbaijan and Turkey are partners with the European Union on a certain level as well, and it is very important that we are going to support also the steps which lead to better relations between these countries. So this is extremely important for the European Union.
After all, the European Union started after two extremely sad wars, where through economic cooperation, through infrastructure, through building also citizens' relations, the European Union built the origin, the main pillars of the current European Union. Practically, countries, after facing wars against each other, were able to come back to develop partnerships, programs, economic cooperation, through mainly economic cooperation.
-When Brussels says it supports Armenia’s European path, what should that support mean in practical terms: visa liberalisation, stronger security cooperation, deeper economic integration, or a clearer political roadmap?
- Of course, all of this. And in all of this, Armenia must play a role, because this is not our homework, but Armenia’s homework. You mentioned, for example, visa liberalization. Of course, there are certain criteria. After these criteria are fulfilled, the European Union can make further steps into visa liberalization. One of the still difficult criteria for Armenia is to safeguard the borders of Armenia. We know that historically this was not in the hands of the Armenians, so it's very important that Armenia does all the necessary steps, that the borders are really safeguarded in order that the European Union can proceed with the visa liberalization steps.
-On the issue of Armenian prisoners held in Baku, do you believe EU engagement with Azerbaijan should be conditioned on their release, and if not, what leverage is the EU prepared to use?
-It's very difficult to say in what way these people can be freed as soon as possible. And of course, it's my interest as a rapporteur for Armenia that we create and assert the necessary pressure. On a regular basis, we are expressing our demand to the European Commission to deal with this issue, because obviously, as you also said, we have also leverage on Azerbaijan through the cooperation with Azerbaijan. So, in this sense, it's very important that the European Union is using this leverage in order to make sure that these people will be freed as soon as possible. Of course, we are coordinating with the government of Armenia, because we see that this is of high concern also to the government, and we are trying to jointly assert the pressure on the Azerbaijani side that these people will be freed.
-The European Parliament has often taken a stronger tone on Armenia than other EU institutions. Where do you see the main gap today: between Parliament and the Commission, between Parliament and the Council, or among Member States themselves?
-You mean the release of the political prisoners?
-Not only, in general concerning Armenia, because the tone is much stronger only in this institution.
-Well, I mean, in a way it's obvious, because we can have a strong tone, but the delivery needs to be on the Commission side, and often, even in real life, it's easier to pronounce something than to realise it. So I would say that we are those who are making the decisions and the pressure on the European Commission. So do some of the member states. But the delivery is in the hands of the European Commission. But unfortunately, we have to say that if the delivery in terms of release of political prisoners will be in the Commission's hands, the people will be already freed. Unfortunately, their freedom is held hostage by the Azeri side.
It's very difficult to say if the European Commission has used all possible means. I'm sure that they tried all possible means, but I hope, I really hope, that this pressure, after all, will be respected on the Azeri side, and they will also like to be seen as a partner and not hold these political prisoners for the future.
I also hope, that the United States will also join forces and create the pressure on the Azeri side, because there is a strong interest also of the United States to improve the relations between Armenia and Azerbaijan through the TRIPP project. I believe that this should be part of it.
So jointly, the EU and the United States should assert pressure on the Azeri side that these people will be freed as soon as possible.
-Ahead of Armenia’s upcoming elections, what do you see as the main democratic risks, and what kind of EU support would make the greatest difference on the ground?
- I see as the main actually political risk the interference of Russia into the elections. We already see some efforts from the Russian side, which are already happening at this moment, and I believe that this is the highest risk. For the European Union, it's important that the people in Armenia will freely decide about their future. And we are trying to do our help. We have already sent some people who are supposed to monitor and help to kind of monitor the social media in order to detect interference, disinformation, and so on and so on.
Of course, there will be observers of the elections on the ground monitoring the elections, the procedures of the elections. We have to make sure that the interference attempts from Russia will be stopped and that the people in Armenia will be able to freely decide about their future.
- Looking at the upcoming EU-Armenia summit, what is the one concrete decision or outcome that must be delivered for Armenians to feel that the EU's support is credible and not merely rhetorical?
I think that at the summit, the main topics will be the resilience of Armenia against geopolitical pressures, economic development, competitiveness, and trade. So I believe that Armenians will feel that the European Union is ready to support Armenia in all these areas. I believe that this is a clear signal that the European Union also sees Armenia as a potential future member. And, of course, if the Armenian people decide so, the membership will be realized. On the other hand, we also have to say that the process is extremely difficult.
Especially now in the European Union, we see that there is enlargement fatigue. And it's very difficult to say what will be the reactions in the member states, because the membership will have to be approved by the member states. In some member states, it's through referendum. In some member states, it's through parliamentary votes. And of course, this is a question of the next many, many years.
But what I would say is that what is also important, maybe as homework for the European Union and for our future, is that I have been to North Macedonia a few days ago, and we were also discussing that unfortunately, due to fatigue and geopolitical turmoil, the European Union is maybe slowing down the kind of pressure on states to continue with the different steps that are necessary for membership.
I believe that the European Union should make some kind of very clear midterm achievement for these countries, where they will have the feeling that they are part of a larger family. Because, I mean, even if the EPC summit, which will take place in Armenia now, shows that the European Union, together with its southern and eastern neighborhood, is trying to coordinate, as it already sees these countries as important partners in order to face geopolitical turmoil.
I guess that this needs to be communicated very clearly, that it is not only important for us to coordinate with our neighborhood in order to strengthen the resilience of the European Union, but it is also important to make it clear that the gestures towards these countries are very clear, that we count on you.
I hope that the summit will be able to send such a gesture, and that the Armenian people will be inspired by the positive results of mutual efforts from Armenia and the European Union, which can benefit people on both sides.
-I would also like to ask for your opinion, as the rapporteur on Armenia, concerning the displaced Armenians from Nagorno-Karabakh.This issue seems to be sometimes on the agenda and sometimes not, but we do not speak about it very much. Where does the question of these displaced Armenians stand on your agenda in the European Parliament, and perhaps also within the EPP Group, given that they are still waiting for concrete action from the European side as well?
-O course, this is a very important topic as well, and I hope it will be never forgotten. I've never forgotten the suffering of the people who had to leave their homes. And it has two dimensions. One dimension is definitely the people, their well-being, and also their future, if they decide to return, that there will be no conditions which will be unacceptable for them. So I believe that this is part of the negotiations in the future where the European Union must step in and must allow these people, if they wish so, to be able to return home, without being conditioned in such a way that the return will not be possible.
I don't want to go into the details, but I think here the European Union should play a role again in engaging with the Azeri side, because there are also international treaties on rights of people, and this needs to be looked into.
Another part of the whole picture is also that, of course, in the meantime, I think the European Union should help ensure that people who are now living in refugee camps find a mid-term home somewhere in conditions that safeguard their dignity and do not involve living in very harsh conditions, as they had to flee their homes. So this would be the mid-term solution, but the long-term solution is that, I believe, they should have the possibility to return home without being forced, against their will, to meet conditions that are impossible to fulfill.
When it comes to land and cultural and religious heritage, this is another very important topic. I have been holding a couple of meetings and hearings with people from UNESCO, because there is a high interest, and there should also be high interest from the European side in protecting these sites from damage, as it is our shared Christian heritage. I mean, European heritage has Christian roots, and we have to be strong on this: that this heritage in Nagorno-Karabakh should be protected. I think the European Union should probably do more to safeguard these sites in Nagorno-Karabakh.