Արսեն Թորոսյանն ու Կլաուդիա Բուշը քննարկել են սոցիալական պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները
Հայաստանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանն ընդունել է ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Կլաուդիա Բուշին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԱՍՀ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են սոցիալական պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները․ անդրադարձ է կատարվել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի։
Արսեն Թորոսյանը բարձր է գնահատել երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների, ինչպես նաև համատեղ իրականացված արդյունավետ աշխատանքների դերը։
Անդրադառնալով ոլորտային բարեփոխումներին՝ նախարար Թորոսյանը մանրամասնել է ապաինստիտուցիոնալացման գործընթացի, ինչպես նաև կանանց և հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված պետության քաղաքականությունը։ Այս համատեքստում նախարարը կարևորել է խոցելի խմբերի անկախ կյանքի ապահովմանը, նրանց կայուն զբաղվածության ապահովմանն ու ներուժի լիարժեք օգտագործմանն ուղղված թիրախային ծրագրերի իրականացումը։
Հանդիպման ավարտին ընդգծվել է նաև փորձի փոխանակման, համատեղ ծրագրերի և նախաձեռնությունների շարունակականության կարևորությունը։

Министр труда и социальных вопросов Армении и посол Германии обсудили вопросы сотрудничества в сфере социальной защиты
Министр труда и социальных вопросов Армении Арсен Торосян принял чрезвычайного и полномочного посла Федеративной Республики Германия в Республике Армения Клаудию Буш.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на сообщение Министерства труда и социальных вопросов, в ходе встречи обсуждались возможности расширения сотрудничества в сфере социальной защиты. Был затронут ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.
Арсен Торосян высоко оценил дружеские отношения между двумя странами, а также значение эффективной совместной работы.
Затронув отраслевые реформы, министр Торосян подробно рассказал о государственной политике, направленной на деинституционализацию, а также на защиту прав женщин и лиц с инвалидностью. В этом контексте министр придал большое значение реализации целевых программ, направленных на обеспечение самостоятельной жизни уязвимых групп населения, гарантирование их стабильной занятости и полного использования их потенциала.
В заключение встречи также была подчеркнута важность обмена опытом, продолжения совместных программ и инициатив.