Իրանն Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ շփումներում հարթել է ԱԹՍ-ների և հրթիռների հարձակման հետ կապված հարցերը. Բաղայի
Իրանի արտգործնախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի ղեկավարների հետ շփումներում Թեհրանը փոխըմբռնման է հասել այդ երկրների ուղղությամբ արձակված ԱԹՍ-ների և հրթիռների հետ կապված իրավիճակի հարցում։ Նա նաև նշել է, որ ԱՄՆ-ին Իրանի դեմ գրոհներ կատարելու հարցում օգնող երկրները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն իրենց գործողությունների համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է մամուլի ասուլիսում։
«Ցանկացած երկիր, որը որևէ կերպ օգնում կամ մասնակցում է (Իրանի դեմ հարձակումներին), պետք է պատասխանատվության ենթարկվի: Բոլոր երկրները պետք է իմանան, որ ցանկացած համագործակցություն ԱՄՆ-ի հետ նրա հանցագործությունների կատարման գործում պետք է հանգեցնի  պատասխանատվության», - մեջբերում է նրա խոսքն Իրանի Fars գործակալությունը։
Միևնույն ժամանակ նա հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հետ ամբողջ հակամարտության ընթացքում Իրանը ոչ մի զինամթերք չի արձակել Ադրբեջանի կամ Թուրքիայի ուղղությամբ։
«Մենք ուղղակիորեն հայտարարել ենք, որ Իրանի կողմից  ոչ մի զինամթերք չի արձակվել Ադրբեջանի կողմը, և կարծում եմ, որ բանակցությունները, որոնք կայացել են երկու նախագահների և արտաքին գործերի նախարարների միջև, հարթել են թյուրըմբռնումները։ Ինչ վերաբերում է Թուրքիային, իրավիճակը եղել է նույնը. մենք պարզորոշ հայտարարել ենք, որ մեր կողմից ոչ մի արձակում չի եղել, ուստի կարծում եմ, որ երկու երկրների միջև փոխըմբռնում կա, իսկ առաջացած հարցերը կարգավորվել են բանակցություններից հետո», - ասել է Բաղային։
Նա նաև հայտնել է, որ Իրանն Օմանի հետ քննարկել է Հորմուզի նեղուցում անվտանգ նավարկության կանոնակարգերի մշակման հարցը։
«Որոշվել է բանակցություններ սկսել Օմանի՝ որպես ևս մեկ  երկրի հետ, որը ելք ունի դեպի Հորմուզի նեղուց: Նպատակն է եղել քննարկել Հորմուզի նեղուցով անվտանգ նավարկության արձանագրությունն ու կանոնակարգը: Բանակցությունները տեղի են ունեցել արտաքին գործերի փոխնախարարների մակարդակով: Կարծում եմ, որ  կհասնենք արդյունքի», - ասել է նա:

Иран в ходе переговоров с Азербайджаном и Турцией урегулировал вопросы, связанные с ударами беспилотников и ракет - Багаи
Представитель Министерства иностранных дел Ирана Эсмаил Багаи заявил, что Тегеран достиг взаимопонимания с лидерами Азербайджана и Турции по ситуации с беспилотниками и ракетами, запущенными в направлении этих стран. Он также отметил, что страны, помогающие США в совершении нападений на Иран, должны быть привлечены к ответственности за свои действия. Как сообщает Арменпресс, он заявил об этом на пресс-конференции.
«Любая страна, которая помогает или каким-либо образом участвует (в нападениях на Иран), должна быть привлечена к ответственности. Все страны должны знать, что любое сотрудничество с США в совершении их преступлений должно привести к ответственности», — цитирует его слова иранское информационное агентство Fars.
В то же время он заявил, что за все время конфликта с США и Израилем Иран не применил ни одного оружия против Азербайджана или Турции.
«Мы прямо заявили, что с Ирана не было произведено ни одного выстрела в сторону Азербайджана, и я считаю, что переговоры между двумя президентами и министрами иностранных дел разрешили все недоразумения. Что касается Турции, ситуация была аналогичной: мы четко заявили, что с нашей стороны не было никаких обстрелов, поэтому я считаю, что между двумя странами существует взаимопонимание, и возникшие вопросы были урегулированы после переговоров», — сказал Багаи.
Он также сообщил, что Иран обсудил с Оманом вопрос разработки правил безопасного судоходства в Ормузском проливе.
«Было решено начать переговоры с Оманом как с еще одной страной, имеющей доступ к Ормузскому проливу. Целью было обсуждение протокола и правил безопасного судоходства в Ормузском проливе. Переговоры проходили на уровне заместителей министров иностранных дел. Я верю, что мы добьемся результата», — сказал Багаи.