Bloomberg պարբերականն անդրադարձել է Հայաստանում Firebird AI տվյալների կենտրոնի ներդրումային ծրագրին և կնքված աննախադեպ համաձայնագրին
Bloomberg միջազգային հեղինակավոր պարբերականն անդրադարձել է Հայաստանում արհեստական բանականության (ԱԲ) տվյալների կենտրոնի ստեղծման ծրագրին և դրա շրջանակում կնքված սինդիկացված վարկային համաձայնագրին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հոդվածում նշվում է, որ հայաստանյան առաջատար ֆինանսական կառույցները 300 միլիոն դոլարի ֆինանսավորում կհատկացնեն Firebird AI ընկերությանը՝ տվյալների կենտրոնի կառուցման նպատակով: Ընդգծվում է նաև, որ այս համատեղ համաձայնագիրը նման ձևաչափով իրականացվող առաջին խոշոր ներդրումային նախագիծն է Հայաստանում:
Պարբերականը մեջբերել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանի ելույթը, որտեղ նախարարը կարևորել է այս նախաձեռնության նշանակությունը երկրի տեխնոլոգիական զարգացման և գիտատեխնիկական ներուժի ամրապնդման տեսանկյունից։
Նախարարն ընդգծել է, որ ծրագիրը բխում է 2025 թվականին Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև արհեստական բանականության և կիսահաղորդիչների ոլորտներում ստորագրված երկկողմ համագործակցության հուշագրից։
Հոդվածում նշվում է նաև, որ Firebird AI-ի նախագիծը մշակվում է տեխնոլոգիական հսկաների՝ Nvidia և Dell Technologies ընկերությունների հետ համագործակցությամբ։ Այն իրականացվում է ՀՀ կառավարության աջակցությամբ՝ նպատակ ունենալով զարգացնել Հայաստանում արհեստական բանականության ժամանակակից ենթակառուցվածքները։

The prestigious international outlet Bloomberg has covered the project to create an artificial intelligence (AI) data center in Armenia and the syndicated loan agreement signed within its framework.
Leading Armenian financial institutions have signed a syndicated loan agreement to provide $300 million for the construction of Firebird AI’s data center.
It is emphasized that this joint agreement is the first major investment project implemented in such a format in Armenia.
The outlet quoted the speech of the Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia, Mkhitar Hayrapetyan, who highlighted the importance of this initiative from the perspective of the country’s technological development and the strengthening of its scientific and technical potential.
The minister noted that the program stems from a memorandum of understanding on bilateral cooperation in the fields of artificial intelligence and semiconductors signed between Armenia and the United States in 2025.
The article also notes that the project, developed with Nvidia and Dell Technologies and backed by the Armenian government, is aimed at developing modern artificial intelligence infrastructure in Armenia.