SpaceX-ը հայտնել է Լուսնի մակերևույթին մարդու վայրէջքի ժամկետները
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները նախատեսում է Լուսնի մակերևույթի վրա մարդու վայրէջք իրականացնել մինչև 2030 թվականը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Time ամսագրին տված հարցազրույցում նշել է SpaceX ընկերության նախագահ Գվին Շոտվելը։
«Հավանական է, որ սկզբում այնտեղ կուղարկվեն ռոբոտներ, որոնք արտադրական հզորություններ կստեղծեն, հետո այնտեղ կուղարկվեն մարդիկ՝ ապրելու»,- նշել է Շոտվելը։
Լուսնի մակերևույթի վրա մինչև 2030 թվականը մարդու վայրէջք է նախատեսում նաև Չինաստանը՝ գիտական հետազոտությունների նպատակով։

В SpaceX назвали сроки высадки человека на поверхность Луны
США планируют высадить человека на поверхность Луны до 2030 года. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявила президент SpaceX Гвинн Шотвелл.
"Я думаю, что мы высадим людей на поверхность (Луны – ред.) до 2030 года", - заявила Шотвелл в интервью изданию Time.
При этом, по ее словам, в создании производственной инфраструктуры на Луне будут участвовать роботы.
"Вероятно, сначала у нас будут роботы, которые помогут создать производственные мощности, а затем люди отправятся туда жить", - отметила она.