Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2026 թվականի երկու ամիսներին ավելացել է 9.3 տոկոսով
Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2026 թվականի հունվար-փետրվար ամիսներին 9.3 տոկոսով գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ կազմելով 3 մլրդ 64.1 մլն դոլար:
Փետրվարին հունվարի համեմատ այն ավելացել է 37.1, իսկ նախորդ տարվա փետրվարի՝ 30.8 տոկոսով: Ձմռան վերջին առևտրաշրջանառությունը եղել է 1 մլրդ 771.8 մլն դոլար:
Արտահանումը տարվա առաջին երկու ամիսներին 12.6 տոկոսով է գերազանցել նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ գնահատվելով 1 մլրդ 168.8 մլն դոլար: Հունվարի համեմատ աճը 44.2, իսկ 2025-ի փետրվարի համեմատ՝ 37.6 տոկոս է: Փետրվարին արտահանման արժեքը եղել է 690.2 մլն դոլար:
Ներմուծումը հունվար-փետրվարին 7.3 տոկոսով բարձր է եղել 2025-ի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից՝ գնահատվելով 1 մլրդ 895.3 մլն դոլար: Փետրվարին՝ հունվարի համեմատ ավելացել է 32.9, իսկ նախորդ տարվա փետրվարի համեմատ՝ 26.9 տոկոսով: Փետրվարին ներմուծումը կազմել է 1 մլրդ 81.6 մլն դոլար:

Armenia’s foreign trade turnover rises 9.3% in first two months of 2026
Armenia’s foreign trade turnover in January–February 2026 exceeded the same period of the previous year by 9.3%, reaching USD 3.0641 billion, according to the Statistical Committee.
In February, trade turnover increased by 37.1% compared to January and by 30.8% compared to February of the previous year. Trade in the last month of winter amounted to USD 1.7718 billion.
Exports in the first two months of the year exceeded the same period of the previous year by 12.6%, estimated at USD 1.1688 billion. Month-on-month growth compared to January was 44.2%, and year-on-year growth compared to February 2025 was 37.6%. Exports in February totaled USD 690.2 million.
Imports in January–February were 7.3% higher than in the same period of 2025, estimated at USD 1.8953 billion. In February, imports increased by 32.9% compared to January and by 26.9% compared to February of the previous year. Imports in February amounted to USD 1.0816 billion.